Jak skutecznie zarządzać finansami podczas studiów?

Udostępnij

Choć życie studenckie kojarzy się głównie z zabawą, nowymi możliwościami i pozorną beztroską, jest również czasem, w którym skuteczne zarządzanie finansami może mieć kluczowe znaczenie dla naszej niezależności i przyszłości.

Nauka zarządzania finansami na tym etapie życia może przynieść liczne korzyści, które pomogą nam uniknąć zbędnych kłopotów na przyszłość i nauczą budować solidne podstawy finansowe, które będą służyć nam przez całe dorosłe życie.

Skąd pozyskiwać środki finansowe w trakcie studiów?

Jednym z podstawowych sposobów na pozyskanie środków jest korzystanie z systemu stypendialnego, który często oferowany jest przez uczelnie na podstawie osiągnięć naukowych, sportowych lub socjalnych. Stypendia mogą znacząco zmniejszyć koszty edukacji oraz zapewnić wsparcie finansowe w trakcie nauki. Jeżeli jesteś na studiach – staraj podejść się do nich jak do pracy i osiągać najlepsze wyniki, dzięki którym stypendium naukowe może pokryć część lub nawet wszystkie koszty związane z edukacją oraz codziennym utrzymaniem. Pamiętaj, aby zapoznać się z systemem stypendialnym na uczelni i sprawdzać, w jaki sposób możesz zarabiać „na studiach”.

Alternatywnym sposobem na zarabianie pieniędzy podczas studiów jest podjęcie pracy dorywczej. Studenci często podejmują zatrudnienie na niepełny etat, umowy zlecenie, w systemie pracy weekendowej, aby zarobić dodatkowe pieniądze na pokrycie kosztów życia, opłat za studia czy na oszczędności. Przykładami prac dorywczych, które są popularne wśród studentów to np. praca kelnera, baristy, opiekuna dzieci, pracowników magazynowych czy tłumacza. Jeżeli studiujesz kierunki, które pozwalają Ci na wykonywanie pracy zawodowej już w trakcie studiowania, poszukaj możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego poprzez praktyki, staże czy umowę o pracę w branży związanej z kierunkiem studiów. Dzięki temu nie tylko zarobisz dodatkowe środki finansowe, ale również zdobędziesz cenne doświadczenie zawodowe, które może otworzyć przed Tobą nowe możliwości kariery od razu po ukończeniu studiów.

Kolejnym sposobem na pozyskanie środków finansowych jest korzystanie z różnych programów stypendialnych oferowanych przez organizacje pozarządowe i rządowe, fundacje czy instytucje. Takie stypendia często są przyznawane na podstawie osiągnięć naukowych, działalności społecznej czy innych kryteriów ściśle określonych przez instytucje. Przykładem mogą być np. stypendia ministra dla studentów za znaczące osiągnięcia naukowe, sportowe na rok akademicki 2023/2024. Znajdziesz je tutaj: https://www.gov.pl/web/zdrowie/stypendia-ministra-dla-studentow-za-znaczace-osiagniecia-naukowe–sportowe.

Dodatkowo, niektórzy studenci decydują się na korzystanie z programów wsparcia finansowego oferowanych przez banki, które obejmują kredyty studenckie lub specjalne konta oszczędnościowe z dogodnymi warunkami.

Zarządzanie budżetem, korzystanie ze zniżek i monitorowanie wydatków

Ważne jest, aby nauczyć się zarządzać budżetem, korzystać z wszelkich możliwych zniżek, a także generalnie monitorować wydatki i nie przeznaczać pieniędzy na zbędne potrzeby.

Zarządzanie budżetem

Kluczowym krokiem w zarządzaniu budżetem podczas studiów jest świadome planowanie wydatków. Możesz rozpocząć od sporządzenia prostego budżetu, w którym określisz swoje miesięczne dochody i wydatki. Następnie przydziel odpowiednie kwoty na poszczególne kategorie, takie jak mieszkanie, jedzenie, podróże, rozrywka, podręczniki czy opłaty za zajęcia. Pamiętaj o tworzeniu oszczędności na nieprzewidziane wydatki oraz na cele długoterminowe, np. na podróże, wakacje czy kursy dodatkowe.

Monitorowanie wydatków

Regularne śledzenie wydatków jest kluczowe. Możesz to zrobić poprzez prowadzenie dzienniczka wydatków lub korzystanie z aplikacji mobilnych do zarządzania finansami. Zapisuj każdą wydaną złotówkę i regularnie analizuj swoje wydatki, aby zidentyfikować obszary, w których można zaoszczędzić. Możesz również ustalić sobie limit miesięczny na konkretne kategorie wydatków i dążyć do jego przestrzegania.

Korzystanie ze zniżek

Studenci mają często dostęp do różnego rodzaju zniżek i promocji, które mogą znacznie zmniejszyć koszty życia. Sprawdź, czy twoja uczelnia oferuje karty studenckie dające uprawnienia do rabatów w kinach, restauracjach czy sklepach. Dodatkowo, warto śledzić oferty specjalne i promocje dedykowane studentom, które często są dostępne w różnych miejscach. Wykorzystuj również wszelkie możliwe zniżki, np. na bilety komunikacji miejskiej, zakupy spożywcze czy usługi edukacyjne. Korzystając aktywnie z dostępnych promocji, możesz znacznie zaoszczędzić na codziennych wydatkach.

Fryderyk Waszak
Fryderyk Waszak
Redaktor Portalu Portfel Polaka, absolwent II edycji prestiżowego programu Google Umiejętności Jutra. Aktualnie student zarządzania na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu, gdzie rozwija swoje umiejętności w obszarze strategii biznesowej i zarządzania. Aktywny zawodowo pasjonata marketingu internetowego, który na co dzień z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy branżowe, by dostarczać czytelnikom Portfel Polaka aktualne i wartościowe informacje z dziedziny finansów, marketingu oraz innowacji.

Najnowsze

Zobacz również