Jak pozbyć się komornika? Poznaj najlepsze metody

Udostępnij

Nie każdy w życiu ma szczęście. Jedni zarabiają majątek, inni ledwo wiążą koniec z końcem lub nawet popadają w długi. A gdy płynność finansowa zanika, a zobowiązania nie są spłacane, w naszym życiu może pojawić się komornik. Z całą pewnością taka osoba nie jest pozytywnie kojarzona i z reguły pragniemy omijać ją szerokim łukiem, gdyż egzekucja komornicza oznacza utrudnienia oraz wiele stresujących sytuacji.

Na szczęście istnieją jednak pewne sposoby, jak pozbyć się komornika. Dobór odpowiedniej metody zależy od konkretnej sytuacji, lecz z całą pewnością każdy zadłużony chciałby poznać jak najwięcej metod, dlatego najskuteczniejsze z nich zaprezentujemy poniżej. Zacznijmy od:

Otwarcie konta w niepodłączonym do systemu OGNIVO Przepływ pieniędzy do banku

Przy zajęciu rachunku zdecydowana większość komorników będzie wybierać opcję ustalania numeru rachunku poprzez system OGNIVO. Alternatywa w postaci zapytania do Centralnej Informacji o Rachunkach Bankowych jest o wiele bardziej praco- i czasochłonna.

Dziś do systemu OGNIVO należą prawie wszystkie banki, SKOKi i banki spółdzielcze w Polsce. Prawie – czyli nie wszystkie. Jeśli chcemy uchronić się przed komornikiem, możemy otworzyć na przykład konto Revolut.

Powszechnie wiadomo, że polski komornik może działać wyłącznie na terenie Polski, a Revolut to zagraniczna instytucja funkcjonująca w Europejskiej Strefie Ekonomicznej na bazie licencji bankowości z Litwy. Z tego powodu fintech ten nie musi ściśle współpracować z polskimi instytucjami, ani też należeć do systemu OGNIVO, a jednocześnie oferuje polskie numery IBAN.

Wyjazd za granicę

Dla wielu osób skutecznym i atrakcyjnym sposobem na uniknięcie lub wstrzymanie postępowania egzekucyjnego jest wyjazd za granicę. W teorii, wierzyciel może ubiegać się o wystawienie europejskiego nakazu zapłaty, jednak skomplikowane procedury powodują, że bardzo niewielu z nich decyduje się na taki krok, dlatego w ten sposób pozbywamy się komornika. Mężczyzna udający się w podróż służbową

Wyjazd za granicę może ponadto być doskonałą okazją do znalezienia dobrze płatnej pracy, która dodatkowo pozwoli szybko rozwiązać nam problem egzekucji komorniczej, dzięki osiąganym przychodom. W praktyce, postępowanie egzekucyjne w takiej sytuacji zostaje wstrzymane z uwagi na bezskuteczność “ścigania” takiego dłużnika. Zdecydowanie warto jednak traktować wyjazd z kraju nie jako ucieczkę, ale szansę na poprawę własnej sytuacji materialnej, która umożliwi nam pełną spłatę zadłużenia.

Alimenty mają pierwszeństwo

Jednym ze składników majątku osoby zadłużonej, które nie mogą być potrącone na poczet spłaty zaległych wierzytelności, są wszelkiego rodzaju świadczenia i zasiłki, a także alimenty. Oznacza to, że jeśli na rzecz dłużnika lub utrzymywanego przez niego członka rodziny przyznawane jest świadczenie alimentacyjne, to komornik nie ma prawa go zająć.

Z kolei w przypadku dłużników alimentacyjnych, organ wykonawczy ma prawo do zajęcia maksymalnie 60% ich miesięcznych poborów netto. 40% pensji zgodnie z prawem pozostaje już dla zadłużonego, co oznacza, że komornik nie będzie mógł pobrać z tej kwoty ani złotówki.

Negocjowanie z wierzycielem

Należy mieć świadomość, że komornik jest jedynie wykonawcą egzekucji i dyskutowanie z nim nie przyniesie żadnych korzyści. Nawet, jeżeli odczuwałby do nas i naszej sytuacji współczucie, to nie mógłby nie wykonać tego, co należy do jego obowiązków. Podstawą są zatem zawsze negocjacje z wierzycielem. Jak skutecznie rozwiązać problem komornika polubownie?

Trzeba po prostu autentycznie przedstawić chęć naprawy swoich błędów. W końcu każdy zadłużony pragnie, jak najszybciej rozpocząć normalne życie na nowo. Powinniśmy zatem wykazać zamiar spłaty zadłużenia w ratach pozwalających na godne funkcjonowanie.

Uzgodnienie sprzedaży majątku na rzecz wierzyciela Licytacja komornicza nieruchomości

Dobrym rozwiązaniem jest na przykład sprzedaż części majątku na rzecz wierzyciela. Nie dochodzi wtedy ostatecznie do licytacji komorniczej danego przedmiotu, tylko pieniądze ze sprzedaży danej rzeczy przeznaczane są bezpośrednio na spłatę długu u wierzyciela. Często taki zabieg pozwala na uzyskanie wyższej kwoty na spłatę – sprzedaż może odbyć się bowiem na warunkach rynkowych, a przy licytacji komorniczej zdarza się, że rzeczy są sprzedawane po prostu za bezcen.

Odpracowanie długu

Ponadto, jeśli naszym wierzycielem jest na przykład Spółdzielnia Mieszkaniowa, Zarząd Rodzinnych Ogródków Działkowych czy inna osoba prawna, powinniśmy mieć możliwość uzgodnienia z nią odpracowania długu. Polega to na wykonywaniu prostych czynności, jak na przykład sprzątanie ulic, podwórek czy nieskomplikowane zadania administracyjne.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również