Jak posiadanie kredytu wpływa na zdrowie psychiczne kredytobiorców?

355
kredyt

Kredyt to czasem jedyne rozwiązanie, które pozwala nam na zakup własnego domu lub mieszkania. Dzięki pożyczce możemy pozwolić sobie na wymarzone cztery ściany, jednak czasem decyzja o kredycie może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne. W końcu w ostatnim czasie raty poszły mocno do góry. Jak posiadanie kredytu wpływa na życie i czy nasza psychika może na tym ucierpieć?

Raty kredytów poszły do góry

Podstawowe produkty zwykle kupujemy z pieniędzy, które co miesiąc zarabiamy w pracy. Mniejsze i większe kwoty jesteśmy w stanie też zaoszczędzić. Zwykle z oszczędności finansujemy wyjazd na wakacje, zakup nowych sprzętów lub niezbyt kosztowny remont mieszkania. Jeżeli jednak chcemy kupić nieruchomość, zwykle musimy wybrać się do banku i wziąć kredyt. Poza tym zdarza nam się brać droższe przedmioty na raty. Wielu osobom ciężko z samej wypłaty sfinansować nowy samochód, zmywarkę, czy nawet pralkę. Niestety w stosunku do 2021 roku raty kredytów poszły znacząco do góry. Winna temu jest inflacja.

kredytJeśli kredyt na 300 000 zł został przyznany we wrześniu ubiegłego roku na 35 lat, to jego rata będzie o 117 proc. wyższa niż na początku (wzrost z 1 175 zł do 2 556 zł). Jeśli taki sam kredyt udzielono na 25 lat, to rata wzrośnie o 87 proc. (z 1 441 zł do 2 695 zł). – wylicza Jarosław Sadowski, ekspert Expandera dla Business Insider.

Nie da się ukryć, że tak wysokie raty kredytów są dla wielu osób powodem do niepokoju. Ale jak właściwie posiadanie kredytów wpływa na nasze życie i co robimy, kiedy raty idą do góry? Niektórzy są zmuszeni szukać drugiej pracy.

Jak posiadanie kredytu wpływa na nasze życie?

Aktualna sytuacja i wciąż rosnące raty kredytów sprawiają, że wiele osób najzwyczajniej w świecie boi się brać kredyt, a nawet obawia się kupowania rzeczy na raty. W kredycie nie ma nic złego, jednak decyzję o wzięciu jakiejkolwiek pożyczki należy dobrze przemyśleć. Zanim weźmiemy coś na raty lub pójdziemy po kredyt do banku, należy dobrze zapoznać się z warunkami umowy, a także zdawać sobie sprawę z tego, co wchodzi w skład kredytu i czym właściwie jest oprocentowanie. Ale jak właściwie posiadanie kredytu może wpłynąć na nasze życie?

kredytOsoby, które mają kredyt, często dużo ostrożniej podchodzą do zmiany pracy. Comiesięczne zobowiązanie finansowe sprawia, że konieczne jest posiadanie stałego źródła dochodu. Ciężko w takiej sytuacji pozwolić sobie na eksperymentowanie i szukanie nowej pracy. Stabilna pozycja na rynku pracy staje się niezwykle ważne. Natomiast w wyniku rosnących rat kredytów wiele osób decyduje się na poszukiwanie dodatkowej, drugiej pracy, która pozwoli spłacić coraz wyższe raty.

Kredytobiorcy muszą nauczyć się dobrze planować domowy budżet i rozsądnie podchodzić do pieniędzy, zwłaszcza jeżeli raty powoli zaczynają przewyższać nasze możliwości finansowe. Niestety w niektórych przypadkach konieczne będzie sprzedanie nieruchomości, na którą wzięliśmy kredyt. A jak właściwie posiadanie kredytu może wpływać na nasze samopoczucie psychiczne?

Czy rosnące raty kredytów wpływają na nasze samopoczucie psychiczne?

Kredyt wpływa na nasze poczucie bezpieczeństwa finansowego. Z jednej strony możemy cieszyć się nowym samochodem, a nawet swoim własnym mieszkaniem. Z drugiej zaś jesteśmy związani umową z bankiem nawet na kilkanaście lat. Rosnące raty, które są wynikiem inflacji, często sprawiają, że zaczynamy czuć się niepewnie.

Inflacja, a raczej kryjący się pod tym hasłem lęk związany z utratą stabilności i bezpieczeństwa, być może nawarstwiające się problemy finansowe, z którymi trudno jest sobie poradzić i inne okoliczności są w stanie mocno zaingerować w dobrostan osoby. W ich wyniku mogą więc wystąpić zaburzenia depresyjne. – mówi profesor Agata Gąsiorowska, psycholog ekonomiczny z Uniwersytetu SWPS w rozmowie dla INNPoland.

kredytIstnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że kredyt i rosnące raty źle na nas wpłyną, jeśli odpowiednio się przygotujemy. Między innymi warto zadbać o zabezpieczenie finansowe, odłożenie pieniędzy na czarną godzinę oraz przygotować się na wypadek rosnących rat. A co właściwie możemy zrobić, żeby poradzić sobie z coraz większymi ratami? Mamy kilka możliwości.

Jak radzić sobie z rosnącymi ratami?

Czasem wydaje nam się, że jedynym sposobem na poradzenie sobie z wyższymi ratami kredytów jest zaciśnięcie pasa i spłacanie pożyczki, nawet jeśli ledwo starcza nam na życie. Możemy podjąć pewne kroki, które pomogą nam poradzić sobie z rosnącymi ratami. Między innymi warto udać się do banku i renegocjować warunki umowy. Inną możliwością jest refinansowanie kredytu, czyli przeniesienie zobowiązania do innego banku, który może mieć korzystniejsze warunki i niższą marżę. Naszą sytuację finansową mogą poprawić także wakacje kredytowe, obniżenie wysokości rat lub konsolidacja zobowiązań.

Kredytobiorcy nie muszą za wszelką cenę spłacać wyższych rat i pracować ponad swoje siły w kilku firmach. Oczywiście rosnące raty to nie łatwa sprawa, jednak istnieją sposoby, które mogą pomóc w tego typu sytuacjach i warto z nich skorzystać.

Posiadanie kredytu może wpłynąć na nasze poczucie bezpieczeństwa finansowego

Kredyt często jest jedynym sposobem na zrealizowanie naszych marzeń, które ogranicza brak wystarczających środków na koncie. Dzięki niemu możemy pozwolić sobie na zakup droższych przedmiotów, a nawet jesteśmy w stanie kupić własne mieszkanie lub wybudować dom. Niestety wiąże się też ze sporą odpowiedzialnością. Coraz wyższe raty kredytów sprawiły, że wiele osób zaczęło martwić się o swoją sytuację finansową. Niektórzy zaczęli szukać drugiej pracy, żeby poradzić sobie ze zobowiązaniami wobec banku.

kredytPosiadanie kredytu może, ale nie musi wpływać znacząco na nasze życie. Kredytobiorcy zdecydowanie ostrożniej podchodzą do zmiany pracy i ważna jest dla nich stabilizacja, jeżeli chodzi o pozycję na rynku. Poczucie bezpieczeństwa finansowego może ucierpieć, w momencie, kiedy raty kredytów idą do góry, a my nie byliśmy na to gotowi. Właśnie dlatego warto dobrze zapoznać się z ofertą banku i wiedzieć, co wchodzi w skład kredytu. Dzięki temu możemy przygotować się na różne sytuacje.

Wyższe raty kredytu mogą być powodem do zmartwień, jednak warto pomyśleć o rozwiązaniach, które pomogą nam spłacić zobowiązania. Możemy renegocjować warunki umowy z bankiem, refinansować kredyt, jeszcze inną możliwością są tymczasowe wakacje kredytowe, obniżenie wysokości rat lub konsolidacja zobowiązań.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments