Jak nauczyć się oszczędnie żyć?

Udostępnij

Ceny w sklepach wciąż rosną, a na wyższą pensję nie każdy może liczyć. Jest to naprawdę trudna sytuacja dla wielu i coraz więcej osób zastanawia się, jak mieć bardziej oszczędne podejście do życia. Na czym warto zaoszczędzić? Jak kontrolować swoje zarobki i wydatki?

Oszczędnie, czyli jak?

Oszczędne życie kojarzy nam się przede wszystkim z odmawianiem sobie pewnych rzeczy. Jednak to wcale nie musi tak wyglądać, bo wbrew pozorom duża część osób po prostu nierozsądnie wydaje zarobione pieniądze. Warto zmienić pewien schemat w swojej głowie i przestać myśleć o oszczędzaniu, jak o czymś przykrym. Tak naprawdę odłożone pieniądze możemy przeznaczyć na realizację dużo ważniejszych dla nas celów, a nawet marzeń.

Większość pracujących osób wie, ile w danym miesiącu zarobi i jest w stanie oszacować miesięczne wydatki. Oszczędne życie polega na rozsądnym wydawaniu pieniędzy tak, żeby nie przekroczyć naszych miesięcznych przychodów i jednocześnie odłożyć jakąś kwotę. Jeżeli zarabiamy najniższą krajową czasem ciężko sobie wyobrazić, jak i gdzie możemy zaoszczędzić. Jednak jest to możliwe. W dalszej części artykułu podpowiemy, jak zaplanować budżet domowy i gdzie szukać oszczędności.

Od czego zacząć planując budżet domowy?

Przede wszystkim warto na spokojnie usiąść i ustalić, jakie wydatki generuje nasze gospodarstwo domowe. Rachunki i czynsz są stałymi opłatami i łatwo oszacować, ile mniej więcej wyniosą. Dlatego możemy ustalić, jaka część naszej pensji zostanie przeznaczona właśnie na pokrycie stałych wydatków. Dodatkowo w tym miejscu możemy też umieścić abonament za telefon oraz najróżniejsze subskrypcje.

Oczywiście to nie koniec standardowych miesięcznych wydatków, ponieważ należy w nich uwzględnić także pieniądze wydawane na jedzenie oraz niezbędną w domu chemię. Jednak te wydatki także możemy mniej więcej oszacować. Ponadto na produktach spożywczych czasem można zaoszczędzić. Wystarczy przed wizytą w sklepie sporządzić listę niezbędnych rzeczy i na zakupach trzymać się jej nie dobierając niepotrzebnych artykułów. Warto też być na bieżąco z ewentualnymi promocjami w sklepach spożywczych, ponieważ czasem opłaca się za jednym razem kupić zapas niektórych artykułów właśnie w czasie promocji. Warunkiem jednak jest to, że są to produkty z długą datą ważności. Jednak jak sprawdzić, na co najwięcej wydajemy i poszukać oszczędności? Sprawdź w dalszej części artykułu.

Kontrolowanie wydatków to podstawa

Droga do oszczędzania nie jest taka prosta, ponieważ czasem nie zdajemy sobie sprawy, gdzie i kiedy wydajemy wszystkie nasze pieniądze. Dlatego warto przez przynajmniej dwa miesiące zapisywać, na co ile wydaliśmy lub zbierać rachunki. Następnie należy sprawdzić, jak wyglądają nasze wydatki. Bardzo możliwe, że znajdą się produkty lub usługi, z których wcale nie korzystamy.

Gdzie warto szukać oszczędności? Przede wszystkim warto sprawdzić, czy korzystamy ze wszystkich naszych stałych subskrypcji. Możemy płacić za kilka platform do oglądania filmów i seriali online, a tak naprawdę korzystać tylko z jednej. Podobnie jest z serwisami do słuchania muzyki. Najlepiej wybrać tylko jedną ofertę. W razie potrzeby możemy praktycznie zawsze w dowolnej chwili zmienić na inną.

Bardzo łatwo jest oszczędzać na ubraniach, chociaż nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Przemysł fast fashion stara się zachęcać nas do zmiany stylu co sezon, a sieciówki kuszą kolejnymi promocjami. Jednak prawda jest taka, że nie potrzebujemy kupować co tydzień nowych ubrań. Lepiej do tej kwestii podejść rozsądniej. Przed wybraniem się do galerii handlowej warto ustalić, jakich rzeczy potrzebujemy i kupować tylko to, czego nam brakuje. Dodatkowo należy sprawdzać, z jakich materiałów zostały wykonane wybrane przez nas ubrania. Nie przepłacajmy za poliester, w którym nasze ciało się poci. Lepiej wybrać ubrania wykonane z bawełny, które często posłużą nam dłużej i będą dużo przyjemniejsze w noszeniu.

Na to warto wydawać pieniądze

W oszczędzaniu, jak praktycznie we wszystkim, można popaść w skrajność i żałować pieniędzy na wszystko. Jednak w pewnych sytuacjach nie warto oszczędzać. Przede wszystkim dobrą inwestycją zawsze jest wydawanie pieniędzy na swój rozwój oraz edukację. Wiedza i umiejętności to coś, na czym zawsze możemy zyskać. Przede wszystkim, jeżeli mamy większe doświadczenie lub cenione umiejętności to możemy szukać zatrudnienia na lepiej płatnych stanowiskach, ale także starać się o podwyżkę w aktualnej pracy.

Kolejną rzeczą, na której lepiej nie oszczędzać są nasze cele i marzenia. Prawda jest taka, że wiele osób szuka możliwości zaoszczędzenia na wszystkim, zapominając, że życie jest tylko jedno, więc warto z niego korzystać. Zaoszczędzone pieniądze możemy wydać na najróżniejsze sposoby, ale zdecydowanie warto przeznaczyć je na zrealizowanie czegoś, co od dawna nam się marzy.

Gdzie trzymać oszczędności?

Wiele osób ma już zgromadzoną jakąś ilość środków i zastanawia się, czy konto w banku to najlepszy sposób na oszczędzanie. Tak naprawdę możemy wybrać taką formę, która sprawdza się u nas najlepiej. Niektórzy najchętniej odkładają pieniądze do skarbonki, a inni preferują konta oszczędnościowe.

W wyniku inflacji część osób zastanawia się, jak chronić swoje oszczędności. Sposobów jest kilka. Przede wszystkim możemy trzymać pieniądze w różnych walutach. Warto mieć pewną kwotę w złotówkach, jednak część środków możemy trzymać w euro lub dolarach. Dodatkowo warto także inwestować w metale szlachetne, ponieważ one odporne są na inflację.

Oszczędne życie nie jest takie straszne

Oszczędzanie kojarzy nam się często z zaciskaniem pasa i ciągłym odmawianiem sobie pewnych rzeczy. Jednak wcale tak nie jest, bo oszczędzanie tak naprawdę jest rozsądnym podejściem do swoich wydatków. Jeżeli chcemy odłożyć pieniądze, najprościej możemy zrobić to poprzez analizę naszych zarobków, a następnie oszacowanie na co, kiedy i ile wydajemy. W większości przypadków okaże się, że czasem nierozsądnie podchodzimy do zakupów lub wydajemy na przedmioty, które wcale nie są nam potrzebne. Dość często zdarza się, że subskrybujemy kilka platform do oglądania seriali lub słuchania muzyki, kiedy wystarczy nam tylko jedna.

Nie warto jednak popadać w skrajności, ponieważ są pewne rzeczy, na których nie warto oszczędzać. Inwestować warto w swój rozwój i poszerzanie swoich umiejętności, dlatego że bardzo często można dzięki temu poprawić swoją sytuację finansową. Dodatkowe kursy i szkolenia sprawiają, że stajemy się bardziej atrakcyjnymi kandydatami dla pracodawców i dzięki temu możemy lepiej zarabiać.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również