Jak kupić dobre mieszkanie?

246

W 21. odcinku programu “RTG Nieruchomości” emitowanego na YouTube na kanale Portfel Polaka Michał Ławiński i Mateusz Balcerek z „Oceniamy Deweloperów” odpowiadają na pytanie na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując mieszkanie:

RTG Nieruchomości #20 – rozmowa z Mateuszem Balcerkiem

Na czym polega działalność “Oceniamy Deweloperów”

Oceniamy Deweloperów metodą “na ukrytego klienta”, dokonujemy ocen inwestycji deweloperskich i za pomocą jednej skali wystawia im ocenę.

Jak rozpoczęła się przygoda Mateusza Balcerka z rynkiem nieruchomości?

Mateusz Balcerek już od lat pracował w mediach głównego nurtu. W trakcie pandemii zauważył on jednak, że temat nieruchomości stał się ludziom coraz bliższy, zaczęli się nim interesować. W efekcie zauważył on niszę na rynku medialnym, którą postanowił wypełnić.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

Niestety większość mieszkań z rynku pierwotnego sprzedaje się na etapie dziury w ziemi. Po pierwsze, zakup takiego mieszkania nie jest zalecany, gdy chcemy nabyć mieszkanie dla siebie, na całe życie. Warto więc rozejrzeć się na rynku wtórnym, na którym oferta jest bogata.

W kolejnym kroku najlepiej jest wynająć architekta lub specjalistę od spraw budowlanych, który z nami obejrzy daną nieruchomość i mieszkanie. Jeśli się jednak na to nie zdecydujemy, to w pierwszej kolejności powinniśmy sami spojrzeć na plan oraz poczytać opinie o samym deweloperze.

Następnie czas przejść do oględzin samego mieszkania. Zacznijmy od zwrócenia uwagi jak ono jest naświetlone, jakiej jakości są tynki oraz – jeżeli inwestycja została już oddana do użytku – sprawdzić czy w newralgicznych miejscach nie występuje wilgoć. Warto również przejść się po częściach wspólnych – korytarzach, klatkach schodowych, garażach – i spojrzeć na jakość wykonania.

Jakie usterki możemy sprawdzić przy odbiorze mieszkania?

Pion i poziom ścian, podłóg, sufitów, podłączenie i zabezpieczenie urządzeń elektronicznych, infrastrukturę do podłączenia hydrauliki i montażu ruchomych elementów. Gdy wykryjemy takie wady zaczyna się problem – na szczęście większość deweloperów robi wtedy poprawki. Klient ma zresztą swoje prawa – deweloper w ciągu dwóch tygodni musi odnieść się do poprawek, w innym przypadku je automatycznie akceptuje i ma obowiązek je wykonać.

Jakie najbardziej zaskakujące sytuacje z rynku nieruchomości pojawiły się w życiu Mateusza Balcerka?

Jedna z najciekawszych sytuacji dotyczyła nieruchomości znajdującej się na warszawskich Włochach. Okazało się w niej, że ogrody należące do poszczególnych mieszkańców były wyłożone kostką. W efekcie niektórzy mieszkańcy kładli tam sztuczną trawę z kortów tenisowych. W środku natomiast sypały się kafelki ze schodów na klatkach schodowych – dwa lata po oddaniu nieruchomości do użytku. Mieszkania były niedoświetlone i podzielone niezgodnie z prawem budowlanym, a balkon był popękany.

Drugą bardzo ciekawą sytuacją było mieszkanie na warszawskim Grochowie. Było to przyjemne osiedle od szanowanego dewelopera, natomiast Mateusz Balcerek spotkał się tam ze skandaliczną obsługą deweloperską. Nie otrzymał on odpowiedzi na żadne pytania techniczne, architektoniczne czy urbanistyczne dotyczące inwestycji, a następnie oprowadzająca kobieta z agencji deweloperskiej po prostu zostawiła go na terenie inwestycji i wróciła do biura.

Czym cechuje się idealny projekt deweloperski?

Idealny projekt deweloperski nie istnieje – ludzie mają różne potrzeby. Każdy przy wyborze powinien kierować się swoimi egoistycznymi potrzebami oraz starać się przewidzieć swoją przyszłość – w kontekście zmiany pracy lub założenia/powiększenia rodziny.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments