Jak kupić Bitcoin i jak sprzedać BTC – przewodnik kryptowalutowy

1795

Jak kupić BitcoinOstatnie wydarzenia sprawiły, że Bitcoin znów zaczął zyskiwać na popularności. Wiele osób chciałoby go kupić lub sprzedać, lecz ma wrażenie, że to skomplikowany proces, a w Internecie powtarzanych jest dużo błędnych informacji. To, jak kupić Bitcoin lub sprzedać przybliżymy Ci w tym artykule.

Poza wiedzę, znajomością ryzyka potrzebujemy podstawowej znajomości obsługi komputera, ostrożnego poruszania się po sieci oraz ochrony swoich prywatnych danych, aby stać się posiadaczem tej kryptowaluty i móc z niej korzystać. Poniżej cały ten proces oraz różne sposoby nabycia Bitcoina zostaną przedstawione.

Jak kupić Bitcoin oraz jak sprzedać BTC

Jak kupić Bitcoin lub sprzedać w ten sposób? Nic trudnego, należy się zarejestrować i przejść proces weryfikacji, najczęściej trzeba przesłać zdjęcie dowodu osobistego. Płatność za niego może przybrać różne formy. Na niektórych giełdach dostępna jest opcja zasilenia swojego konta za pomocą przelewu, obciążenia karty kredytowej lub użycia PayPal.

Ponadto, nie trzeba kupować/sprzedawać całego Bitcoina, ponieważ dzieli się on na części. Najmniejsza z nich – Satoshi wynosi jedynie jedną milionową BTC. Oczywiście, aby nabyć kryptowalutę potrzebne jest również połączenie z Internetem. To w zasadzie jedyne wymaganie. Przejdźmy więc do sposobów w jakie możemy tego dokonać. Oczywiście jest ich kilka, które omówimy poniżej.

Zakup Bitcoin przez giełdy kryptowalut lub sprzedaż

To najpopularniejsze rozwiązanie. Ponad 80% nabywców kryptowalut korzysta właśnie z tego sposobu. Osoby, które miały wcześniej do czynienia z rachunkiem maklerskim i handlem akcjami, powinny tu czuć się jak w domu.

Na giełdzie mamy pewność, że handlujemy po aktualnie najlepszym kursie (oczywiście w ramach danej platformy, ponieważ między nimi pojawiają się mniejsze lub większe różnice). Na świecie istnieje ich już tysiące, zdecydowanie największą jest Binance, w Polsce działa kilka, a najpopularniejsze to Zonda (dawniej BitBay) i CoinDeal.

Jak kupić lub sprzedać Bitcoin w ten sposób? Nic trudnego, należy się zarejestrować i przejść proces weryfikacji, najczęściej trzeba przesłać zdjęcie dowodu osobistego. Płatność za niego może przybrać różne formy. Na niektórych giełdach dostępna jest opcja zasilenia swojego konta za pomocą przelewu, obciążenia karty kredytowej lub użycia PayPal. Na innych z kolei operuje się wewnętrznymi walutami, które służą do obrotu na platformie.

Na Binance obowiązują obie opcje, lecz w przypadku korzystania z Binance Coin (BNB) koszty transakcyjne są o połowę niższe. Przy wyborze odpowiedniej giełdy najlepiej zdecydować się na taką, która cieszy się odpowiednią renomą, użytkownicy mają o niej pozytywne opinie oraz posiada skuteczny system ochrony przed hakerami.

Gdy już kupimy lub sprzedamy kryptowalutę, dla własnego bezpieczeństwa warto zaopatrzyć się w portfel do jej przechowywania. Istnieje wiele rodzajów tego narzędzia i praktycznie zawsze są one szyfrowane kluczem prywatnym, co maksymalnie zwiększa ochronę nabytych środków. Może przyjmować on formę portfela w przeglądarce, aplikacji w komputerze lub na urządzeniu mobilnym czy nawet sprzętowe fizyczne urządzenie przechowujące cyfrowe aktywa offline.

Ekspozycja na Bitcoin poprzez kontrakty CFD

Znacznie mniej popularnym rozwiązaniem jest handel Bitcoin za pomocą kontraktów CFD. Umożliwia ono wykorzystanie zmienności kryptowaluty bez posiadania go fizycznie. Co więcej, nie musimy się martwić, że nasze środki mogą zostać wykradzione przez hakerów, ponieważ brokerzy oferujący te instrumenty działają w zgodzie z regulacjami najważniejszych instytucji finansowych, więc zawartość naszego konta inwestycyjnego jest odpowiednio zabezpieczona.

Wyjaśnijmy więc na czym taki handel polega – CFD, z angielskiego Contracts for Difference, są kontraktami na różnicę kursową. Oznacza to, iż jeśli otworzymy pozycję długą na Bitcoin, będziemy zarabiać, gdy jego kurs będzie szedł w górę, natomiast druga strona transakcji będzie tracić i na odwrót.

Możemy handlować również na spadek ceny kryptowaluty, wtedy otwieramy zlecenie sprzedaży i sytuacja wygląda analogicznie. Nie nabywamy fizycznie kryptowaluty, jedynie spekulujemy na temat zmiany jej kursu w przyszłości, dzięki czemu nie musimy się martwić wypłacaniem jej do własnego portfela.

Dodatkowym narzędziem potęgującym potencjalną stopę zwrotu jest dźwignia finansowa, często potocznie nazywana lewarem. To narzędzie umożliwiające zawarcie kontraktu o nominale wyższym niż zdeponowane środki na rachunku. Określa ile procent nominalnej wartości kontraktu inwestor musi posiadać w portfelu inwestycyjnym, aby móc go zawrzeć.

Na Bitcoin wynosi ona 1:2 co oznacza, że wymagane jest posiadanie równowartości połowy BTC, aby zawrzeć zlecenie o wartości jednego BTC. Należy pamiętać, że zarówno zyski jak i straty są pochodną pełnej jednostki ekspozycji na kryptowalutę.

Co więcej, ten rynek odznacza się dużą płynnością, więc transakcję możemy natychmiastowo otworzyć i zamknąć w dowolnym momencie przez 7 dni w tygodniu. Co więcej, większość popularnych brokerów oferuje kontrakty CFD na Bitcoin, więc nie ma najmniejszych problemów z ich dostępnością. Najprawdopodobniej jest to więc najszybszy sposób jak kupić Bitcoin lub sprzedać BTC.

Jak kupić Bitcoin i jak sprzedać Bitcoin

Po zapoznaniu się z treścią tego poradnika, już z pewnością jesteś przygotowany na zakup Bitcoina (lub jego sprzedaż) i zdajesz sobie sprawę również z ryzyk. Wybór dogodnego sposobu zależy już od Ciebie.

Jeśli koniecznie chcesz posiadać go fizycznie i przechowywać go we własnym portfelu, należy zastanowić się która giełda oferuje najbardziej korzystne warunki i jest najbezpieczniejsza.

Natomiast, jeżeli zależy Ci na korzystaniu z wysokiej zmienności tej kryptowaluty, planujesz handlować zarówno, gdy znajduje się ona w trendzie wzrostowym, jak i spadkowym oraz cenisz sobie szybkie, intuicyjne rozwiązania – spekulacja na Bitcoin za pomocą kontraktów CFD może być dla Ciebie! Sprawdź w ofercie wielokrotnie nagradzanego brokera.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments