Jak dbać o budżet domowy?

Udostępnij

budżet domowyPonad 70% Polaków twierdzi, że koszty życia w naszym kraju są wysokie lub bardzo wysokie. Co gorsza ze względu na rosnące ceny wywołane inflacją, koszty życia stale rosną z roku na rok i nic nie zapowiada zmiany tej tendencji. Największe problemy z zarządzaniem finansami mają z reguły osoby młode, dopiero wchodzące na rynek pracy. Nie na wszystkie wydatki oczywiście jesteśmy w stanie wpłynąć (jak choćby na czynsz), jednak na wielu z nich możemy pewne sumy każdego miesiąca zaoszczędzić. Jak więc skutecznie dbać o budżet domowy? Kilka sposobów zostanie przedstawionych poniżej, na początek:

Przeanalizuj swoje wydatki i wprowadź w życie plan oszczędzania

To podstawa organizacji budżetu domowego. Jeśli dokonujemy tego po raz pierwszy, należy cofnąć się o kilka miesięcy i sprawdzić jakie są realne koszty naszego życia, a jakie wydatki możemy z powodzeniem ograniczyć. Następnie najlepszym rozwiązaniem jest ich uporządkowanie w jednej kolumnie, zsumowanie i porównanie z dochodami. Gdy zobaczymy ile te wartości wynoszą, możemy wdrożyć własny plan oszczędzania, aby co miesiąc odkładać pewną sumę, która będzie stanowić poduszkę finansową naszego budżetu domowego.

Jak dbać o budżet domowy – oszczędzaj prąd i wodę

Istnieje wiele sposobów by zaoszczędzić na stałych rachunkach. Po pierwsze warto zainwestować w energooszczędne żarówki. Fakt, są droższe od tradycyjnych, lecz zakup szybko się zwraca. Warto również zwrócić uwagę na klasę urządzeń AGD, które posiadamy w domu. Najmniej prądu zużywa “A” z trzema plusami, a najwięcej “G”.

Natomiast jeśli chodzi o wodę, to kąpiel pod prysznicem jest znacznie tańsza od tej w wannie. Podczas tej drugiej zużywamy 2-3 razy więcej wody. Co ciekawe podobnie wygląda kwestia zmywarki do naczyń. To opłacalna inwestycja, ponieważ zmywanie naczyń z jej użyciem pobiera zdecydowanie mniej wody niż tradycyjne, ręczne.

Dbanie o domowy budżet – planuj zakupy i posiłki

To doskonały sposób na zaoszczędzenie środków w budżecie domowym. Większość z nas nie przygotowuje się do zakupów, a co gorsza robi je w sposób spontaniczny, nie zwracając uwagi co tak naprawdę jest potrzebne. Zanim wybierzemy się do sklepu, najlepiej sporządzić listę produktów do nabycia. Jeśli chodzi o owoce, warzywa czy pieczywo należy kupować tylko tyle, ile jest aktualnie potrzebne, a nie na zapas. Natomiast jeśli chodzi o często używane produkty z długim terminem przydatności, warto zwrócić uwagę na wielopaki, które z reguły wychodzą korzystniej.

Świetnym pomysłem jest również pobranie którejś z popularnych aplikacji informujących o aktualnych promocjach w sklepach. W ten sposób szybko się zorientujemy, w którym markecie znajdziemy niezbędne produkty w najniższych cenach.

Jedzenie na mieście często stanowi jeszcze większe obciążenie dla naszego budżetu domowego. Warto więc ograniczyć je do minimum. Zacznijmy od przygotowywania lunchu do pracy. Patrząc długofalowo jest to naprawdę spora oszczędność w stosunku do stołowania się w firmowym barze. Oczywiście taka czynność wymaga dodatkowego czasu, jednak samodzielne zrobienie kanapek czy sałatki nie powinno zająć więcej niż 10 minut. Jeśli chcemy oszczędzać warto więc wstać kwadrans wcześniej, prawda? Podobnie wygląda kwestia gotowania w stosunku do jedzenia obiadów na mieście. Dodatkowo przyrządzenie smacznego i estetycznego dania samodzielnie sprawia satysfakcję.

Budżet domowy – korzystaj z roweru/komunikacji miejskiej

Sporą część wydatków każdego miesiąca stanowi paliwo? Na to także istnieje rozwiązanie. Jeśli więc pokonywany codziennie dystans, choćby do pracy, nie jest szczególnie wymagający, warto pomyśleć o korzystaniu z roweru zamiast samochodu. Takie działanie ma wyłącznie pozytywne wpływ dla naszego zdrowia i kondycji fizycznej.

Bardziej leniwe osoby pragnące zaoszczędzić mogą się z kolei zdecydować na zakup roweru elektrycznego lub e-hulajnogi. To już naprawdę stosunkowo szybki i komfortowy środek transportu i pod względem kosztów wypada znacznie korzystniej niż auto, nawet jeśli korzystamy z niego tylko kilka miesięcy w roku.

W przypadku większego dystansu lub mniej sprzyjającej aury skuteczny sposób przemieszczania stanowi wybór komunikacji miejskiej. W większych aglomeracjach można nią z reguły dojechać wszędzie, a częstotliwość kursów jest w pełni zadowalająca. Co więcej, koszt biletu miesięcznego lub kwartalnego jest z reguły relatywnie niski w stosunku do wydatków na paliwo. Znika także problem korków, parkowania czy obaw o bezpieczeństwo pozostawionego auta, jeśli chcemy zadbać o domowy budżet, tę opcję także więc warto rozważyć.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również