Jacek Sasin: powrócą wyższe stawki VAT

jacek sasin

Będziemy musieli przywrócić wyższe stawki VAT nie tylko w przypadku energii elektrycznej, ale także w przypadku paliw i nawozów; możemy za to utrzymać zerowy VAT na żywność – powiedział w niedzielę wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Co dalej z tarczą antyinflacyjną

Wicepremier pojawił się w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Mówił o tzw. tarczy antyinflacyjnej i wynikających z niej obniżonych stawek podatków.

Powiedział, że ze względu na decyzję Komisji Europejskiej, która zakwestionowała niektóre działania związane z tarczą, rząd musi przywrócić wyższe stawki VAT na energię elektryczną czy paliwa. – Będziemy musieli niestety ten VAT przywrócić, nie tylko w tym zakresie (energii elektrycznej – PAP), ale w obszarze pozostałych surowców energetycznych, również nawozów – powiedział.

Jak wyjaśnił, polski rząd dostał informację od Komisji, że obniżenie stawek VAT „jest niezgodne z prawem europejskim i musimy ten VAT przywrócić i akcyzę w przypadku chociażby rynku paliwowego, gdzie ona funkcjonuje”.

– Jedynym odstępstwem, które udało się nam uzyskać – tu walczyliśmy do samego końca jest – możliwość utrzymania zerowego VAT-u na żywność. To, że żywność będzie tańsza, to jest zasługa również naszego rządu, który taką odważną decyzję podjął, a potem wywalczył w Komisji Europejskiej zgodę na to. Natomiast w przypadku surowców energetycznych i również energii elektrycznej takiej zgody uzyskać się nie udało – dodał.

Czekają nas zmiany?

– Modyfikacja tarczy antyinflacyjnej zostanie przedstawiona niebawem, być może w przyszłym tygodniu – powiedział z kolei w piątek wiceminister finansów Artur Soboń. – Pakiet w postaci zwolnień z VAT-u i akcyzy, który dzisiaj znamy, który funkcjonuje od lutego, jest zagwarantowany ustawowo do końca tego roku, natomiast pokażemy modyfikację tego pakietu od 1 stycznia i w jaki sposób będziemy chcieli stosować, także te narzędzie podatkowe, w roku przyszłym – dodał Soboń w programie „Rzecz o polityce” na portalu rp.pl.

Przypomnijmy, że w ramach tarczy antyinflacyjnej, która została przedłużona do końca obecnego roku, stawka 0 proc. VAT obejmuje podstawowe produkty spożywcze, które były wcześniej opodatkowane 5 proc. podatkiem. Z kolei stawka 0 proc. VAT jest stosowana do nawozów, środków ochrony roślin i innych środków wspomagających produkcję rolniczą (zamiast 8 proc.) i do gazu ziemnego (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.). To nie koniec. Stawkę 5 proc. VAT stosuje się także do energii elektrycznej i cieplnej (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.), a 8 proc. VAT do paliw silnikowych (zamiast 23 proc.).

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments