IZFiA: 70% Polaków w wieku 18-65 lat posiada oszczędności

271

konta oszczędnościoweOdsetek Polaków w wieku 18-65 lat, którzy posiadają oszczędności wynosi 70%. Oszczędzają oni głównie na nieprzewidziane wydatki, jak np. leczenie oraz na wakacje/urlopy (52%) i na kupno domu, mieszkania (po 29%). Jako cel oszczędzania związany z koniecznością zabezpieczenia się przed drugą fala pandemii wskazało 26% ankietowanych, wykazało badanie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA).

W Niemczech oszczędności posiada 63% obywateli, a w Czechach 73%.

„Myślę, że w niektórych przypadkach moglibyśmy brać przykład z naszych zachodnich sąsiadów, gdzie aż 42% badanych odpowiedziało, że głównym celem oszczędzania jest emerytura (w Polsce 18%). Kraje zachodnie zdecydowanie więcej korzystają z produktów oferowanych przez rynek kapitałowy. 8% Polaków wskazało fundusze inwestycyjne, jako atrakcyjny cel lokowania wolnych środków – w Czechach, Niemczech i Włoszech jest to odpowiednio 18%, 20% i 22%. Teraz zaś jest odpowiedni moment, by skorzystać z możliwości jakie oferuje rynek kapitałowy, bo średnie oprocentowanie lokat złotowych spadło we wrześniu poniżej 0,3%, zaś ogromna część gotówki znajduje się na nieoprocentowanych rachunkach bankowych, co oznacza zdefiniowaną stratę” – skomentowała prezes Izby Małgorzata Rusewicz, cytowana w komunikacie poświęconym badaniu.

Według niej, ubiegły rok na rynkach kapitałowych był bardzo dobry, szczególnie w segmencie akcji. Stawiając na Europę, Stany Zjednoczone lub metale szlachetne, można było zarobić średnio +25%. Głęboka korekta spowodowana pandemią jest systematycznie odpracowywana. Wyniki osiągane przez fundusze, zwłaszcza teraz, w warunkach rekordowo niskich stóp procentowych zachęcają do korzystania z tej formy gromadzenia oszczędności.

Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami wspólnie z Katedrą Badania Zachowań Konsumenckich Szkoły Głównej Handlowej przeprowadziła badanie, w jaki sposób pandemia wpłynęła na postawy i zachowania konsumentów w czterech krajach – Polsce, Niemczech, Czechach i we Włoszech – w obszarze oszczędzania i inwestowania. Badanie zostało przeprowadzone w sierpniu i wrześniu 2020 r. metodą CAWI (samodzielnie wypełniane ankiety online), na reprezentatywnych próbach mieszkańców Polski, Niemiec, Czech i Włoch w wieku 18-65 lat. Realizował je instytut badawczy ARC Rynek i Opinia.

Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami jest organizacją zrzeszającą, na zasadach dobrowolności, działające w Polsce towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments