Inwestuj Świadomie! KNF przypomina jak mądrze inwestować

908

Wilk z Wall StreetZainteresowanie polskim rynkiem kapitałowym wśród rodaków nie słabnie. Na przestrzeni sierpnia przybyło niemal 7 tysięcy nowych rachunków maklerskich. Licząc od początku roku, jest ich natomiast już o pond 90 tys. więcej niż pod koniec 2019 r. W tym momencie domy maklerskie raportujące do Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW) obsługują ponad 1,335 mln rachunków maklerskich.

W odpowiedzi na tak spore zainteresowanie, Urząd komisji Nadzoru Finansowego (KNF) postanowił przeprowadzić społeczną kampanię informacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na konieczność świadomego inwestowania.

Nie ma bezpiecznych inwestycji

Już na wstępie komunikatu informacyjnego, Komisja Nadzoru Finansowego przypomina, że nie istnieje coś takiego jak „bezpieczne inwestowanie”. Każda inwestycja jest obarczona ryzykiem – im wyższa możliwa stopa zwrotu tym wyższe ryzyko.

– Nie daj się zwieść obietnicami wysokich zysków, innowacyjnych pomysłów biznesowych czy wysokich dotychczasowych wyników. Każda inwestycja wymaga odpowiedzi na pytanie – czy akceptuję ryzyko z nią związane i dopuszczam możliwość poniesienia straty. Weź pod uwagę, że nawet fundusze typu bezpiecznego (np. inwestujące w obligacje) mogą okresowo przynosić straty – wskazuje KNF.

Dywersyfikuj ryzyko

W dalszej części kampanii urząd zaleca, aby inwestować tylko te środki, które nie będą nam potrzebne w codziennym życiu i unikać przeznaczania wszystkich pieniędzy na jedną inwestycję.

– Lokując wolne środki w kilka różniących się od siebie produktów zmniejszasz ryzyko straty i możesz łatwiej wycofać środki nie będąc uzależnionym od jednej inwestycji – czytamy.

Ważne jest nie tylko co kupujesz, ale też od kogo

Do sprzedaży instrumentów finansowych (np. akcji, obligacji, tytułów uczestnictwa funduszy inwestycyjnych) uprawnieni są licencjonowani pośrednicy. Zanim dasz się namówić na inwestycję, sprawdź za pomocą wyszukiwarki dostępnej na stronie UKNF czy pośrednik znajduje się na liście podmiotów nadzorowanych przez KNF https://www.knf.gov.pl/podmioty/wyszukiwarka_podmiotow

Nie daj się zwieść każdej znalezionej w sieci informacji!

KNF zwraca także uwagę, iż często na forach internetowych czy w serwisach społecznościowych pojawiają się wpisy użytkowników przedstawiające ich opinie dotyczące danej spółki lub instrumentu finansowego.

– Zwróć uwagę czy opinia nie prezentuje wyłącznie pozytywnych aspektów działalności danej spółki i zastanów się, czy autor wpisów nie ma ukrytych motywów w formułowaniu takiej opinii – może chce on wyłącznie drożej sprzedać kupione wcześniej akcje lub obligacje? 

Pełną listę zaleceń, co robić a czego nie robić, by inwestować świadomie znajdziesz na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments