Instytucje pozabankowe – czy warto pożyczać od nich pieniądze?

374

instytucje pozabankoweZazwyczaj w sytuacjach, w których potrzebujemy pożyczyć pieniądze, naszym pierwszym skojarzeniem jest kredyt bankowy. W poniższym tekście przyjrzymy się bliżej alternatywie dla tego rozwiązania, a więc odpowiemy na pytanie, czy warto korzystać z oferty instytucji pozabankowych.

Czym jest instytucja pozabankowa?

Na polskim rynku finansowym funkcjonują różne podmioty, co nie oznacza, że są one właściwie klasyfikowane. To z kolei może prowadzić do pewnych nieporozumień, na przykład jeśli chodzi o legalność prowadzonych przez nie działalności czy podleganiu pod konkretne ustawy.

Najbardziej znaną instytucją finansową jest bank, który działa na podstawie Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo bankowe. Bank podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, a depozyty klientów chronione są przez BFG – Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Instytucjami pozabankowymi są m.in. domy maklerskie, fundusze emerytalne, SKOK-i, czyli Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe oraz firmy pożyczkowe. Trzecią grupą są parabanki, które bardzo często – niesłusznie – są utożsamiane z firmami pożyczkowymi.

Ekspert hapipożyczki podkreśla, że pomiędzy obydwoma podmiotami występują znaczne różnice. Firmy pożyczkowe działają na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim oraz kodeksu cywilnego. To z kolei sprawia, że jako klient możemy być spokojni o to, że nie zostaniemy zaskoczeni kosztami pożyczki wyższymi, niż zezwala na to prawo. Parabank – mimo że prowadzi działalność zbliżoną do banku – nie podlega tym samym przepisom.

Co bardzo istotne, depozyty przyjmowane przez parabank nie są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). W praktyce oznacza to, że powierzenie swoich oszczędności takiej instytucji obciążone jest ogromnym ryzykiem utraty całej kwoty. Nie jest też tajemnicą, że model działalności parabanków oparty jest o tzw. piramidę finansową. W praktyce bowiem parabank nie posiada własnych pieniędzy i posługuje się jedynie kapitałem pozyskanym od klientów. Jest to obarczone dużym ryzykiem. Historia zna przypadki parabanków, które upadły, a ich klienci utracili niemalże wszystkie wpłacone pieniądze.

Czy zatem możemy traktować firmę pożyczkową jako alternatywę dla bankowego kredytu?

Jak najbardziej. Legalnie działające firmy pożyczkowe z roku na rok mają coraz atrakcyjniejszą ofertę. Oprócz tzw. chwilówek, czyli pożyczek na bardzo krótki okres (30-60 dni), na rynku funkcjonują również pożyczki bardzo zbliżone w swojej konstrukcji do kredytu bankowego. Przykładem jest pożyczka długoterminowa od hapipożyczki dostępna pod adresem https://www.hapipozyczki.pl, która pozwala ubiegać się o nawet 15 000 zł na maksymalnie 36 miesięcy. Dla przykładu pożyczając 15 000 zł na 3 lata, miesięczna rata wyniesie zaledwie 479,67 zł.

Jak na tym tle wypada oferta SKOK?

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe są aktualnie zdecydowanie mniej popularne. Trudno wskazać jednoznacznie przyczynę takiego stanu rzeczy. Z pewnością po części odpowiada za to silna konkurencja ze strony firm pożyczkowych, rozwój Internetu oraz dość specyficzny model działalności SKOK. Aby móc ubiegać się o pożyczkę w takiej instytucji, należy być członkiem danej kasy. W czasach, gdy coraz większe znaczenie ma dla nas termin otrzymania pieniędzy, firmy pożyczkowe wydają się nie mieć konkurencji.

Gdzie szukać rzetelnych instytucji pożyczkowych?

Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że miejscem takim będzie Internet. Najlepszym i zarazem najszybszym sposobem na znalezienie pożyczki poza bankiem jest przejrzenie rankingów pożyczek. W takich zestawieniach znajdują się oferty jedynie renomowanych, działających od lat firm, co daje nam pewność, że nie spotka nas z ich strony żadna przykra niespodzianka.

Parabank i firma pożyczkowa to nie to samo. Pożyczkodawca działający na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów, który prowadzi swoją działalność od lat, może być świetną alternatywą dla banku.


Wyliczenia uwzględnione w artykule dotyczą produktu „Pożyczka Długoterminowa” dostępnego dla nowych klientów od 1.07.2021 r. i są aktualne na dzień 17 maja 2022 r.

Pożyczkodawcą jest IPF Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta. „Pożyczka Długoterminowa” trwa od 01.07.2021 i dotyczy pożyczki przez Internet od 2000 zł do 15000 zł, spłacanej od 12 do 36 miesięcy, dostępna jest dla Nowych Klientów. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 9,80%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 15000 zł, całkowita kwota do zapłaty 17268 zł, oprocentowanie stałe 0%, całkowity koszt kredytu 2268 zł (w tym prowizja 1701 zł, odsetki 0 zł, opłata hapiserwis 567 zł), 35 miesięcznych równych rat w wysokości 479,67 zł, ostatnia 36 miesięczna rata w wysokości 479,55 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 01.07.2021 r. na reprezentatywnym przykładzie Pożyczki Długoterminowej. „Pożyczka Długoterminowa” zajęła 1 miejsce w rankingu pożyczek ratalnych wg. TotalMoney.pl oraz 2 miejsce w rankingu wg. Loando.pl. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments