Inflacja wyraźnie wyhamowuje! Wskaźnik CPI spadł drugi miesiąc z rzędu

Udostępnij

zakupy w sklepieW czwartek, 5 stycznia 2023 roku Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował najnowsze rezultaty inflacji konsumenckiej (CPI). Z raportu tego wynika, że według wstępnych danych, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły w grudniu ub.r. w stosunku do poprzedniego miesiąca, tj. do listopada ub.r. zaledwie o 0,2 proc. (po wzrośnie o 0,7 proc. przed miesiącem i 1,8 proc. dwa miesiące temu), a w stosunku do grudnia 2021 r. o 16,6 proc., spadając z 17,5 proc. raportowanego w listopadzie ub.r. i 17,9 proc. raportowanego w październiku ub.r.

Inflacja wyraźnie wyhamowuje

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych o 16,6 proc. oznacza, że inflacja nieoczekiwanie spowolniła z 17,5 proc. raportowanych miesiąc wcześniej. Na uwagę zasługuje fakt, iż jest to już drugi z rzędu spadek wartości wskaźnika CPI.

Warto zwrócić jednak uwagę, że inflacja na poziomie 16,6 proc. to nadal bardzo wysoki odczyt, który wciąż wyraźnie przebija cel inflacyjny oraz górną granicę odchyleń od celu określonego przez Radę polityki Pieniężnej (RPP).

Oznacza to, że ceny nadal rosną, z zmniejszyła się jedynie dynamika tego wzrostu.

Niższa inflacja prezentem dla RPP

– Mamy naprawdę spore zaskoczenie, które daje uzasadnienie dla RPP, aby pozostawiać stopy na niezmienionym poziomie przez dłuższy czas – wskazują ekonomiści XTB dodając jednak, że podwyżki stóp procentowych, które były podjęte przez Radę Polityki Pieniężnej najprawdopodobniej nie mają wpływu na dzisiejszy „sukces”.

– Za spadek inflacji od październikowego szczytu zasługę mają przede wszystkim niższe, choć wciąż wysokie ceny surowców energetycznych – wyjaśnia Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych w XTB dodając jednak, że wciąż nie ma pewności, czy faktycznie inflacja osiągnęła już szczyt. Dostrzega on bowiem, że wiele przedsiębiorców wciąż podnosi ceny swoich produktów.

– Nie jest wykluczona sytuacja w której główny odczyt inflacji będzie spadał jeszcze mocniej niż obecnie, natomiast inflacja bazowa będzie dalej rosła, pokazując realny i trwały wzrost kosztów życia – wskazuje ekspert.

Inflacja jeszcze wzrośnie – ostrzega także dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers.

Ekonomista Rafał Mundury wskazuje jednak, że osiągnięcie poziomu 20 proc. w 2023 r. oddala się, a Rafał Hirsch wylicza, że aby się tak stało, poziom cen w styczniu i lutym musi urosnąć łącznie o 4,5 proc., czyli parę razy szybciej, niż w ostatnich miesiącach.

Energia i żywność drożeją najmocniej

Przez wzgląd, iż dzisiejszy odczyt przedstawia jedynie szybki szacunek inflacji, na finalny raport zawierający szczegółową rozpiskę dot. wzrostu/spadku cen poszczególnych dóbr i usług znajdujących się w koszyku inflacyjnym będziemy musieli poczekać do 13 stycznia br.

Z opublikowanych dziś danych wynika jednak, że najbardziej podrożały rachunki za energię (31,2 proc.). Zdecydowanie więcej płacimy też za żywność (21,5 proc.).

Inflacja to ukryty podatek

Mimo, że wzrost cen bezpośrednio dotyka wszystkich konsumentów, których oszczędności tracą na wartości, to ekonomiści zwracają uwagę, iż wysoka inflacja jest na rękę rządzącym. Niektórzy nazywają ją nawet ukrytym podatkiem.

podatek vat w polsce

– Dla gospodarstw domowych inflacja ma tę cechę, że redukuje siłę nabywczą z trudem zarabianych pieniędzy. Za tą samą kwotę z czasem możemy kupić coraz mniej towarów i usług. Jednocześnie wraz z coraz wyższymi cenami do budżetu trafia więcej pieniędzy z podatków pośrednich, głównie z VAT i akcyzy – zauważa Ireneusz Jabłoński, ekonomista i ekspert Centrum im. Adama Smitha. Podkreśla on również, że jest tu ewidentny konflikt interesów. Rząd dostaje więcej pieniędzy kosztem obywateli.

Arkadiusz Jóźwiak
Arkadiusz Jóźwiak
Autor licznych felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii, a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Prelegent wielu konferencji inwestycyjnych oraz szkoleń online. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz zdobyciem statuetki NEXUS w kategorii Analityk Roku 2019.

Najnowsze

Zobacz również