Inflacja uderzy w nas w Wigilię!

318

Inflacja może w szczególności uderzyć w was w okresie świąt. Ceny żywności będą teraz wyższe o ok. 7 proc. niż rok wcześniej. Więcej zapłacimy za sałatkę warzywną oraz potrawy z kapusty kiszonej. Droższe będą też niestety ciasta i pieczywo. O tym wszystkim informuje konsumentów bank BNP Paribas w swoim nowym komunikacie.

Jakby tego było mało, inflacja dotknie też owoce, warzywa, mięso i cukier. Ostatni raz tak silne wzrosty cen widzieliśmy w 2007 roku.

Inflacja, czyli o świętach, których nie było

Inflacja będzie odczuwalna przy kupowaniu i innych produktów. Bank BNP Paribas ostrzega, że więcej zapłacimy też za pieczywo. Chleb i bułki są dziś droższe aż o 5-7 proc. niż podczas ubiegłorocznych świąt.

Lepiej też nie piec tym razem zbyt dużo ciast. Za cukier zapłacimy bowiem 20 proc. więcej niż jeszcze rok temu.

Ciasto to jednak też mąka. Ta zaś zdrożała o 9-11 proc. w relacji rocznej. Masz ochotę na sernik? Przygotuj się o cenę sera wyższą o 1-2 proc. niż w grudniu 2018 roku. Lekko staniały jednak jaja. Z kolei za kostkę masła można płacić już nawet 15 proc. mniej niż 12 miesięcy temu.

Skok ceny mięsa

Według BNP Paribas rozwój Afrykańskiego Pomoru Świń związany jest dziś także z dużym popytem na wieprzowinę z Unii Europejskiej. To przekłada się na silne wzrosty cen trzody w punktach skupu. W sklepach rzeźniczych mięso wieprzowe oraz wędliny będą ok. 10-12 proc. droższe niż równe 12 miesięcy temu. Ceny drobiu będą kształtowały się zaś na poziomie o 2-3 proc. wyższym w relacji rocznej. W przypadku wołowiny możemy mówić o rocznej stabilizacji cen.

Co czeka nas w 2020 roku?

Inflacja – zdaniem wielu ekonomistów – będzie zaś nadal rosła w 2020 r. Niektórzy twierdzą wręcz, że wyniesie więcej niż cel inflacyjny NBP. Oznaczałoby to ją na poziomie może nawet 4 proc. Do tego dochodzi wolniej rosnące PKB, o czym pisaliśmy szerzej w tym miejscu. Dziś polski wzrost gospodarczy jest najwolniejszy od trzech lat.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments