Dzień Inwestora Indywidualnego

Inflacja w Polsce znów zacznie rosnąć? Eksperci dostrzegają spore zagrożenie

Udostępnij

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) poinformowało dziś, że Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce wzrósł w styczniu o kolejne 0,3 punktu. Warte dostrzeżenia jest, iż był to już szósty z rzędu miesiąc jego poprawy. Na tym pozytywne informacje się jednak kończą.

Inflacja wróci na ścieżkę wzrostów?

Pomimo obserwowanego od sześciu miesięcy wzrostu wartości WWK, ekonomiści Biura Inwestycji i Cykle Ekonomicznych dostrzegają, że skala ostatniego wzrostu była najsłabsza spośród dotychczasowych.

Wprost wskazują oni także, że również styczniowe dane pochodzące z badań koniunktury GUS przyniosły znaczne pogorszenie tempa napływu nowych zamówień w sektorze przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego. Co istotne, dotyczyło to w równym stopniu zamówień pochodzących od odbiorców krajowych jak i zagranicznych.

– Struktura zmian poszczególnych składowych wskaźnika sugeruje popytowy charakter spodziewanego ożywienia, o czym świadczy odbudowa kredytu konsumpcyjnego oraz wzrost depozytów gospodarstw domowych, przy bardzo słabych danych na temat napływu nowych zamówień w przemyśle i braku poprawy w stanie finansów firm – wskazują eksperci BIEC.

Warto bowiem wspomnieć, że aż 22 proc. przedsiębiorców ocenia, że stan finansów w ich firmach ulega pogorszeniu.

– Nierównowaga taka zagraża ponownym odbiciem inflacji – dodają.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Ekonomiści prognozują, że wyraźny wzrost zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów oraz wartości oszczędności Polaków zgromadzonych w postaci depozytów bankowych świadczą o kumulowaniu się popytu, co wkrótce może przełożyć się na ponowne odbicie inflacji, lub co najmniej znaczne wyhamowanie tempa jej spadku.

Arkadiusz Jóźwiak
Arkadiusz Jóźwiak
Autor licznych felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii, a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Prelegent wielu konferencji inwestycyjnych oraz szkoleń online. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz zdobyciem statuetki NEXUS w kategorii Analityk Roku 2019.

Najnowsze

Zobacz również