Zaglądamy do portfeli polityków. Ile zarabiają?

Udostępnij

W czasie ostatnich miesięcy o podwyżki dla siebie walczyli nauczyciele. Co jakiś czas podobne działania podejmują inne grupy społeczne. Politycy nie zawsze są jednak skorzy do podnoszenia wynagrodzeń dla pracowników sektora publicznego. Jak jednak zarabiają oni sami? I czy ich wynagrodzenie jest adekwatne do wykonywanej pracy? Nad tymi kwestiami pochylimy się w naszym nowym artykule.

Bo To, Co Nas Podnieca…

5164 zł brutto – tyle według Głównego Urzędu Statystycznego wynosi średnie wynagrodzenie w Polsce. Tyle że to średnia, więc spora część z nas w życiu nie widziała nawet takiej wypłaty. Stąd dochody polityków mogą wydawać się nam bardzo kuszące…

Pomysły dot. uzależnienie wynagrodzeń dla parlamentarzystów od ich osiągnięć – a dokładnie od tego, jak rozwija się polska gospodarka – co jakiś czas powracają w debacie publicznej, ale pozostają na papierze. Z jednej strony to zrozumiałe – w końcu kondycja rynku wewnętrznego kraju nie zależy tylko od polityków. Jest i druga strona medalu: dziś poseł właściwie nie jest zobowiązany do żadnej konkretnej pracy, a i tak otrzyma swoją wypłatę. Czy się stoi, czy się leży… Tak, to PRL-owskie powiedzenie jest w tym obszarze boleśnie aktualne.

Czy jednak posłowie zarabiają aż tak dużo? Przekonajmy się!

Ile Zarabiają Politycy – Posłem Być…

Sięgnijmy po ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Zgodnie z jej zapisami, uposażenie parlamentarzysty jest traktowane jako wynagrodzenie wynikające ze stosunku pracy. Według strony internetowej Sejmu, wysokość owego uposażenia odpowiada wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat i wynosi dokładnie 10 020,80 zł brutto.

Należy jednak pamiętać, że to nie wszystko. Posłowie i senatorowie otrzymują ponadto dietę parlamentarną. To środki, które mają służyć wybrańcom narodu na pokrycie wydatków związanych z wykonywaniem mandatu na terenie całego kraju. Dieta jest równa 25 proc. uposażenia. Obecnie jest więc to więc 2 505,20 zł brutto. Tyle że jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych w granicach określonych w przepisach dla diet otrzymywanych z tytułu pełnienia obowiązków obywatelskich. W praktyce zwolniona z PIT jest kwota 2 280,00 zł. Czy poseł musi rozliczać się z tej kwoty? I tak, i nie. Jest zobowiązany prowadzić rejestr przejechanych kilometrów. Nie musi jednak przechowywać dowodów na to, ile zużył paliwa (rachunków czy faktur). W praktyce więc dieta jest dodatkiem dla wypłaty posła i senatora.

Do tego dochodzą różnej maści dodatki związane z pełnieniem różnych funkcji w parlamencie. Choćby za prace w komisjach ustawodawca przewidział dla posła dodatkowe uposażenie. Przewodniczący komisji otrzymuje nagrodę w postaci 20 proc. uposażenia posła, zaś wiceprzewodniczący niewiele mniej, bo aż 15 proc. uposażenia.

Do tego dochodzi 12 150 zł miesięcznie na prowadzenie swojego biura, która to kwota może zostać wydana głównie:

  • czynsz, zgodnie z umową najmu lokalu zawartą przez posła na czas określony, nie dłuższy niż czas sprawowania mandatu poselskiego,
  • przejazdy posła samochodami w związku z wykonywaniem mandatu,
  • podróże służbowe pracowników podróżujących na polecenie posła,
  • wynagrodzenie dla pracowników biura,
  • opłaty za energię elektryczną i cieplną, gaz i wodę oraz prace porządkowe,
  • konserwację i naprawę sprzętu technicznego biura oraz koszty jego eksploatacji,
  • zakup materiałów biurowych, prasy, wydawnictw, środków bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • koszty obsługi bankowej,
  • promocje biura poselskiego.

sejmCo jednak z posłem, któremu po zakończonej kadencji wyborcy „podziękowali” i nie otrzymał on mandatu na kolejne lata sprawowania tej funkcji? Na otarcie łez otrzymuje on 24 tys. zł brutto. W tym roku na tej liście płac dot. „opłaty pożegnalnej” była także Edyta Kubik, która była posłanką przez… dwa dni. Pani polityk weszła do parlamentu za Kornela Morawieckiego, który zmarł w czasie kampanii wyborczej. Już to upoważniło ją do otrzymania tak znacznej odprawy.

Ile Zarabiają Ministrowie

Z kolei wynagrodzenia ministrów i samego premiera wylicza się na podstawie tzw. kwoty bazowej, która obowiązujące w danym roku i określonego dla danego stanowiska mnożnika.

Minister zarabia w konsekwencji 10 tys. zł brutto miesięcznie. Do tego dochodzi jednak też dodatek funkcyjny, który wynosi 2,7 tys. brutto. Oprócz tego doliczane są mu m.in. dodatki stażowe czy nagrody jubileuszowe.

Wynagrodzenie zasadnicze szefa rządu to zaś 11 tys. zł brutto (kwota bazowa pomnożona przez 6,2). Do tej kwoty także doliczane są różne dodatki, np. dodatek funkcyjny (3,6 tys. zł) czy stażowy, który może sięgać 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego.

Opłacalną pracą jest ta wicepremiera. Miesięczna pensja osoby na takim stanowisku to 10,2 tys. zł brutto (mnożnik 5,7) plus dodatek funkcyjny w wysokości 2,9 tys. zł.

Ile Zarabia Prezydent

pałac prezydenckiZałóżmy, że dany polityk tak sprawnie radził sobie w polityce, że został… prezydentem. Dziś zadanie to jest paradoksalnie prostsze, niż jeszcze np. kilkanaście lat temu. Ostatnim politykiem, który został prezydentem, a wcześniej był liderem swojej partii, był Lech Kaczyński. Bronisław Komorowski, choć nadal był ważnym działaczem Platformy Obywatelskiej, nie był jednak jej przewodniczącym. Podobnie jak jego następca Andrzej Duda.

Jak więc zarabia prezydent Polski? Mimo tego, że pełni rolę głowy państwa, jego wynagrodzenie nie odstaje aż tak bardzo od kwot, które otrzymuje szeregowy poseł. Mówimy bowiem o 20 138 złotych brutto, czyli trochę ponad 14 tys. złotych netto miesięcznie.

W przypadku dochodów posłów czy posłanek nie mówi się też o zarobkach ich mężów czy żon. W kwestii prezydenta kraju sprawa staje się utrudniona. Pierwsza dama jest bowiem zmuszona do przerwania pracy zawodowej, bowiem w praktyce musi towarzyszyć mężowi w podróżach dyplomatycznych i innych wydarzeniach państwach. Tym samym para prezydencka może całościowo zarabiać nawet mniej, niż jest to w przypadku rodziny posła.

Jedyne, co wyróżnia wynagrodzenie prezydenta od posła, jest fakt, że pensja prezydenta zmienia się co roku i jest uzależniona m.in. od wskaźnika inflacji. Dodatkowo para prezydencka ma zapewnione utrzymanie i zamieszkanie na okres trwania kadencji.

Po końcu kadencji prezydent otrzymuje też nadal 6 183 PLN brutto miesięcznie.

Czy Warto Zostać Politykiem w Polsce?

Czy więc warto zostać politykiem patrząc tylko na zarobki? To zależy…

Ryszard Petru
Ryszard Petru

Ryszard Petru, były lider partii Nowoczesna, wspominał w jednym z wywiadów czasy, gdy budował listy wyborcze swojej nowej formacji w 2015 r. Ku jego zdziwieniu wielu jego znajomych ze świata biznesu nie chciało kandydować na posłów? Dlaczego? Nie trudno zgadnąć. Otóż dla większość z nich wynagrodzenie parlamentarzysty było zbyt niskie, by zostanie posłem było opłacalne. Oczywiście poseł nie musi pobierać żadnego wynagrodzenia i być tzw. posłem niezawodowym. W takim wypadku nadal może prowadzić np. własną firmę. Tyle że wtedy bierze na swoje barki nowe obowiązku, za które w istocie nikt mu nie płaci.

Ktoś mógłby powiedzieć, że w zamian otrzymuje się jednak możliwość wpływania na rzeczywistość. To też tylko częściowa prawda. Poseł może pisać interpelacje czy zapytania. W praktyce rzadko wpływają one jednak na faktyczne prace ministerstw.

Pod kątem głosowań w klubach parlamentarnych panuje zaś tzw. dyscyplina, która utrudnia głosowanie posłom wbrew decyzji partii. Krnąbrnych karze się zaś nierzadko karami finansowymi. Nie wspominając o wypadaniu z łask partyjnego bossa, co może znacznie utrudniać dalszą karierę.

Wynagrodzenie posła może więc być ciekawą alternatywą, ale dla osób, dla których powyższe zarobki są kuszące. Tak może być w przypadku większej części społeczeństwa, choć pamiętajmy, że organizacja samej kampanii wyborczej to także kwestia wydania minimum kilkudziesięciu tysięcy złotych, co eliminuje z walki o mandat najmniej zamożnych obywateli…

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również