Ile w tym roku wydamy na Święta Bożego Narodzenia?

Udostępnij

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się już w zastraszającym tempie. W efekcie weszliśmy już w okres końcówki roku, który jest wyjątkowo bolesny dla naszych portfeli. Co gorsza, według szacunków, w tym roku w tym roku wydamy w tym czasie więcej niż kiedykolwiek. Jak nietrudno się domyślić, winowajcą tego stanu rzeczy jest inflacja konsumencka. Co ciekawe, większość naszego świątecznego budżetu pochłoną żywność i prezenty, a niemal połowę tej kwoty będą stanowić zakupy online. Ile więc statystyczny Polak wyda na Święta Bożego Narodzenia? Przekonamy się poniżej:

Wydatki Polaków na Święta Bożego Narodzenia?

Gorączka przedświątecznych zakupów właśnie wchodzi w decydującą fazę. 66% Polaków do sklepów wybiera się bowiem w grudniu, przy czym najwięcej naszych rodaków stara się nie odkładać zakupów na ostatnią chwilę i prawdopodobnie już je zrobiła. Jednak 17% badanych – głównie mężczyźni – zakup prezentów planuje właśnie zostawić na samą Wigilię Świąt Bożego Narodzenia lub maksymalnie kilka dni przed nią.

Ile wydamy na Święta Bożego Narodzenia? Banknoty, które Polacy wydają na Święta

Co więcej, z dorocznego badania firmy doradczej Deloitte wynika, że 46% Polaków przewiduje wzrost budżetów świątecznych. W efekcie, Polacy na Święta Bożego Narodzenia planują łącznie wydać aż 20 miliardów złotych. Średnio 2129 złotych na osobę, czyli o 200 złotych więcej niż rok temu.

Winna inflacja

Wzrosty cen w sklepach i na stacjach benzynowych dostrzega dziś już niemal 80% polskiego społeczeństwa. Na te same produkty, które kupowaliśmy w zeszłym roku, teraz trzeba przeznaczyć wyraźnie więcej. Warto dodać, że równocześnie 42% Polaków ocenia swoją sytuację finansową gorzej niż w roku ubiegłym, a w przypadku 37% osób nie uległa ona zmianie.

Na co (i ile) wydamy pieniądze w okresie okołoświątecznym?

Największy wydatek będzie stanowić żywność i napoje. Na święta Bożego Narodzenia zamierzamy wydać na nie aż 944 złote i średnio będzie to koszt o 10% wyższy niż w ubiegłym roku. Z kolei prezenty pochłoną podobną do zeszłorocznej sumę – średnio 546 PLN (wzrost o 2%).

Więcej zamierzamy także wydać na podróże w okresie okołoświątecznym. To jest jednak naturalne, biorąc pod uwagę, że rok temu możliwości z powodu obostrzeń były mocno ograniczone. Na ten cel statystyczny Polak przeznaczy średnio 333 złote, czyli o ponad 55% więcej niż w minionym roku. Przyjemności oraz rozrywka będą natomiast nas kosztować średnio 306 złotych, czyli o 3% mniej niż rok wcześniej.

Wydatki na Święta Bożego Narodzenia a nasze finanse

Co ważne, zdecydowana większość konsumentów sfinansuje święta z bieżących dochodów, a co czwarty sięgnie po oszczędności. Do planowania świątecznego budżetu ostrożnie podchodzą osoby w wieku powyżej 55 lat. Niemal co czwarta z nich ocenia, że zrezygnuje z niektórych świątecznych wydatków. Niechętnie naruszają bowiem oni swoje oszczędności. Bardziej beztrosko do kwestii finansów podchodzą młodsi. Niemal połowa osób w wieku 18-24 lata ze względu na Święta Bożego Narodzenia naruszy swoją poduszkę finansową

Jakie prezenty kupujemy najbliższym? Prezenty świąteczne leżące pod choinką

Warto teraz przybliżyć kwestię wydatków na upominki świąteczne dla najbliższych. W tym roku każdy Polak zamierza kupić średnio siedem prezentów, głównie dla dzieci, partnerów i rodziców. Lista najpopularniejszych podarków nie zmienia się od lat. Pierwsze miejsce zajmują kosmetyki i perfumy – zakup takich prezentów deklaruje 56% Polaków. Drugą najpopularniejszą kategorią, którą wskazuje 50% naszych rodaków, są gry i zabawki. Dużą popularnością cieszą się także książki, które wskazało 46% badanych.

Elektroniki pod choinką nie znajdziemy

Dostrzec tutaj można tylko jedną znaczącą różnicę. W tym roku ponad 85% Polaków w swoich zimowych wydatkach nie planuje zakupu elektroniki. Wynika to z prostego faktu – przez globalny kryzys w łańcuchach dostaw spowodowany pandemią, zasoby magazynowe elektroniki są znacznie uszczuplone, a co za tym idzie – wybór jest mniejszy, a ceny wyraźnie wyższe niż w minionych latach. Tak się dzieje w przypadku smartfonów, laptopów, tabletów i telewizorów, a to właśnie te produkty elektroniczne najczęściej w przeszłości kupowaliśmy zimą.

Gdzie zrobimy zakupy na Święta Bożego Narodzenia?

Niemal połowa, bowiem aż 47% budżetu świątecznego Polaków zostanie wydana na zakupy przez Internet. Kategorie produktów, które najczęściej będą kupowane online, to te związane ze spędzaniem czasu wolnego (71% wszystkich wydatków na ten cel odbywa się online), zabawki i książki (63%), a także akcesoria elektroniczne (64%).

W sklepach stacjonarnych kupujemy przede wszystkim żywność i napoje – 85% tych produktów Polacy kupują na Święta Bożego Narodzenia w tradycyjny sposób, głównie w dyskontach.

Co ciekawe, w pozostałych kategoriach różnice nie są już tak znaczące. Polacy, którzy decydują się na zakup kosmetyków, odzieży, dóbr luksusowych czy artykułów sportowych równie chętnie wybierają sklepy online, co stacjonarne.

Wpływ pandemii koronawirusa na zachowania Polaków w okresie świątecznym

Obawy Polaków związane z pandemią powoli maleją, pomimo ogromnej liczby zakażeń COVID-19. W mniejszym stopniu aniżeli w poprzednim roku ryzyka związane z koronawirusem będą wpływać na nasze zachowania w okresie świątecznym. Największy wpływ pandemia będzie wywierać na sposób spędzania przez Polaków czasu wolnego. 47% deklaruje, że więcej czasu spędzi w domu unikając miejsc publicznych. W zeszłym roku deklarowało to jednak aż 72%.

Co więcej, 22% Polaków ograniczy spotkania rodzinne i towarzyskie w okresie świątecznym w związku z pandemią COVID-19, co jest wynikiem o ponad 40 punktów procentowych niższym aniżeli w poprzednim roku. Według badanych deklaracji 32% z nas ograniczy częstotliwość wizyt w sklepach stacjonarnych jak i liczbę podróży, lecz rok temu. taką odpowiedź wskazało 67% Polaków .

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również