Ile pracy i pieniędzy potrzeba do stworzenia filmu?

Udostępnij

13 stycznia 2023 roku pojawi się w kinach „Król Dopalaczy”. Film był częściowo finansowany z crowdfundingu, co czyniło go dosyć wyjątkową produkcją. Dodatkowo niezwykła historia, znamienita obsada oraz profesjonalni twórcy, spowodowały iż film jest jednym z najbardziej oczekiwanych polskich produkcji ostatnich lat.

W najnowszej rozmowie opublikowanej na kanale Portfel Polaka, producentka Katarzyna Samson oraz reżyser Pat Howl zdradzają kulisy powstawania tego dzieła. Nie zabrakło także pytań kluczowych dla osób, które marzą o stworzeniu własnego dzieła: Ile kosztuje stworzenie filmu? Jak rozpocząć swoją przygodę w świecie kinematografii? Dowiemy się poniżej. Wywiad przeprowadził Krzysztof Kamiński – redaktor Comparic24.tv.

Rozmowa z twórcami „Król Dopalaczy”

O czym opowiada film “Król Dopalaczy”?

Film jest inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historią “Króla Dopalaczy”. Opowiada o jego rozwoju i upadku.

Czemu Pat Howl zdecydował się wyreżyserować film o tej historii?

Ponieważ w polskim kinie nie było jeszcze historii rodem z gangsterskiego podziemia, która wydarzyła się na powierzchni.

Co przede wszystkim ma ukazać ten film?

Film ma na celu ukazanie, co doprowadza do tego, że chłopak z normalnego domu, idzie w stronę gangsterskiego środowiska, jak rozwija ten biznes oraz jak ta postać się zmienia i z jakimi konsekwencjami musi się mierzyć. Ponadto, produkcja ukazuje, jak państwo nie jest w stanie sobie poradzić z tą sytuacją.

Jak wygląda proces tworzenia filmu?

W pierwszej kolejności musi pojawić się pomysł, który rozwinie się w scenariusz. Następnie zaczyna się szukanie kluczowych postaci oraz finansowania. Sam okres od pierwszego z tych etapów do finalnego ukazania się filmu może trwać nawet 10 lat. W przypadku “Króla Dopalaczy” ma on trwać 3 lata.

Ile kosztuje wyprodukowanie filmu?

To zależy, lecz w polskich realiach mówimy zwykle o kwotach rzędu od kilku do kilkunastu milionów złotych.

Jak finansuje się film?

W Polsce mamy dwa podstawowe modele. Pierwszy zakłada finansowanie filmów w oparciu o fundusze publiczne, czyli bazuje na dotacjach z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i funduszy regionalnych. Pozostałą część budżetu stanowią wtedy środki od sponsorów, mecenasów i funduszy prywatnych.

Drugi model dotyczy produkcji czysto komercyjnych, finansowanych z funduszy prywatnych.

Jak pandemia COVID-19 zmieniła funkcjonowanie branży filmowej?

Przede wszystkim, ludzie zaczęli oglądać coraz więcej filmów. Natomiast sam proces tworzenia w trakcie pandemii COVID-19 napotkał wiele istotnych trudności, co powoduje opóźnienia w produkcji wielu filmów.

“Król Dopalaczy” akurat był w stanie przezwyciężyć wszelkie przeszkody organizacyjne i cała produkcja odbyła się mniej więcej zgodnie z planem.

Jak wyglądało finansowanie “Króla Dopalaczy”?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że “Król Dopalaczy” jest częściowo finansowany za pomocą crowdinvestingu. Zaczęło się więc od założenia spółki akcyjnej i emisji akcji w ramach udziałowego finansowania społecznościowego. Reszta budżetu została natomiast sfinansowana ze środków prywatnych.

Czy crowdinvesting stanowi przyszłość branży filmowej?

Crowdinvesting to niewątpliwie trudny sposób na pozyskanie finansowania, wiążący się z wieloma dodatkowymi działaniami, które trzeba podjąć. W efekcie, w przyszłości zdecydowanie nie zastąpi on innych form finansowania produkcji filmowych.

Z drugiej strony crowdinvesting daje bardzo dużą szansę na skuteczną promocję filmu – w końcu kampania w przypadku “Króla Dopalaczy” zaczęła się dwa lata przed premierą filmu. Z tego powodu stanowi on interesujące uzupełnienie tradycyjnego modelu finansowania filmów.

Jak rozpocząć swoją przygodę w kinematografii?

Branża filmowa to przede wszystkim bardzo dużo pracy. Tutaj nie chodzi o kontakty. Warto więc zacząć, nawet gdy ma się już pomysł na film, od odpowiedniej edukacji z zakresu reżyserowania filmów i pisania scenariuszy. Gdy już podszlifujemy swoje umiejętności, a nasz pomysł na produkcję jest naprawdę dobry, kluczem do sukcesu pozostaje tylko odpowiednia determinacja.

Jak połączyć bycie producentem z artystycznym charakterem sztuki filmowej?

Współczesny producent z jednej strony zajmuje się filmem od strony formalnej i finansowej, a z drugiej także jest zaangażowany w proces artystyczny i działa w celu stworzenia jak najlepszego dzieła filmowego. Dlatego jego działalność nie ogranicza się więc do roli stricte organizacyjnej.

Co więcej, w sztuce filmowej następuje swego rodzaju synergia między siłą twórczą a produkcją mającą na celu ograniczanie kosztów. Z tego powodu zarządzanie projektem filmowym w odpowiedni sposób może doprowadzić do naprawdę wartościowych i nawet niespodziewanych efektów.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również