Ile polscy piłkarze zarobili na mundialu w Katarze?

Udostępnij

Reprezentacja Polski przegrała w niedzielę z Francją 1:3 i zakończyła swój udział na Mistrzostwach Świata w Katarze. Jednak polscy piłkarze i tak na tym zarobili. Udało się im awansować z grupy, a to oznacza duży zastrzyk gotówki zarówno dla polskiej federacji, jak i zawodników, którzy również otrzymają część pieniędzy. O jakiej kwocie tutaj mowa?

Miliony za występ reprezentacji w Katarze Mistrzostwa świata w Katarze

Docierając do 1/8 finału Mistrzostw Świata w Katarze, polscy piłkarze zarobili dla Polskiego Związku Piłki Nożnej w sumie 13 milionów dolarów, czyli około 58 milionów PLN.

Sami zawodnicy otrzymają jednak tylko ułamek tej kwoty. W przypadku polskiej reprezentacji, piłkarze naszej reprezentacji dostaną 40% ostatecznej sumy nagród. Oznacza to, że do podziału między sobą mają 5,2 miliona dolarów, czyli ponad 23 miliony złotych.

Co istotne do tej pory na wielkich turniejach czy w kwalifikacjach do nich, absolutnie nie dzielono pieniędzy „po równo dla każdego”. Polska kadra ma wypracowany od lat mechanizm, w którym o wypłaconej kwocie decyduje liczba minut spędzonych na boisku.

Premia od premiera Morawieckiego?

Ponadto, z nieoficjalnych źródeł wynika, że premier Mateusz Mateusz Morawiecki miał obiecać polskiej kadrze, że w przypadku wyjścia z grupy, piłkarze reprezentacji Polski zostaną wynagrodzeni premią wysokości przynajmniej 30 milionów złotych.

Deklaracja ta miała paść w czasie spotkania szefa rządu z reprezentacją przed ich wyjazdem na mistrzostwa. Pieniądze te miałyby prawdopodobnie trafić bezpośrednio do członków drużyny. W trakcie mundial rzecznik rządu Piotr Müller oznajmił jednak, że „żadne decyzje w tym obszarze nie zostały podjęte”.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również