Ile Polacy wydają na wróżki i przepowiednie?

Udostępnij

Według oficjalnych danych, w Polsce ponad 90% osób deklaruje się jako katolicy. Dodatkowo Polacy są jednym z najlepiej wykształconych narodów świata – aż 50% obywateli naszego kraju ma tytuł magistra. Mimo tego wiara w czary i gusła ma się w Polsce znakomicie. Praktycznie na każdym kroku możemy natrafić na wróżki i jasnowidzów, którzy przysięgają, że potrafią przyciągnąć szczęście, zdrowie, miłość i pieniądze, a także odgonić wszelkie kłopoty. Wszystko jednak za odpowiednią cenę.

Ile więc w praktyce Polacy wydają na wróżki i przepowiednie? Jaką popularnością cieszą się usługi ezoteryczne w naszym kraju? Przekonamy się poniżej:

Usługi ezoteryczne w Polsce

Popularność horoskopów i wróżb w Polsce Wróżka układająca Karty Tarota

Choć wielu z nas ten fakt może dziwić, to w naszym kraju aż 60% obywateli deklaruje, że wierzy we wróżby i horoskopy. To jednak nie wszystko. Niemal połowa (48%) z nas regularnie je czyta. Zainteresowanie tego typu lekturą deklarują nie tylko kobiety (63%), ale również 45% mężczyzn. Co siódmy Polak był raz w życiu u wróżki, co szósty miał talizman, a z medycyną alternatywną zetknęło się 24% z nas.

Kto korzysta z usług ezoterycznych?

Podobnie, jak w przypadku horoskopów, częściej z usług wróżek korzystają kobiety niż mężczyźni. Największą grupą klientów są jednak osoby o najniższych dochodach, słabo wykształcone i będące w specyficznych sytuacjach życiowych, mowa tu więc o osobach rozwiedzionych czy wdowcach. Ponadto, okazuje się, że chętniej sięgamy po przepowiednie w czasie pandemii koronawirusa.

Warto także zauważyć, że jest wiele osób, które w ogóle nie mają bliskich przyjaciół, z którymi mogliby o różnych ważnych dla siebie sprawach porozmawiać. Pandemia tylko pogłębiła ten problem i wróżki oraz jasnowidze wypełniają tę niszę.

Jak zostać wróżką lub jasnowidzem?

Okazuje się także, że “zawód” jasnowidza czy wróżki staje się coraz popularniejszy. W latach dziewięćdziesiątych wróżbiarstwem zajmowało się oficjalnie kilka tysięcy osób. Obecnie oficjalnych i samozwańczych przepowiadaczy przyszłości jest w Polsce już nawet ponad 75 tysięcy.

Co ciekawe, w Polsce jest co najmniej kilkanaście szkół kształcących wróżki i wróżbitów. Elementy warsztatu wróżki takie jak tarot, numerologia czy astrologia, kryją się pod kierunkiem psychotronika. Zawiera on takie elementy jak tarot, feng-shui, runy, chirologia i wiele innych. Nie trzeba mieć matury, wystarczy ukończone liceum lub technikum.

Ile Polacy wydają na wróżki i przepowiednie? Wróżka korzystająca z czarodziejskiej kuli

Szacuje się, że Polacy wydają rocznie na usługi ezoteryczne aż ponad 2 miliardy złotych. W ciągu minionego roku z porad wróżbitów udzielanych wyłącznie przez telefon i SMS skorzystało 1,2 miliona Polaków i każdy z nich zapłacił średnio 22 złote.

Ile kosztują wróżby, przepowiednie, klątwy i konsultacje z wróżkami?

Najtańsze wróżby kosztują zaledwie 5 złotych, ale w cennikach znajdziemy znacznie droższe pozycje. Pół godziny rozmowy z telewizyjną wróżką może nas kosztować nawet 1000 złotych. Ezoterycy oferują także usługi magiczno-medyczne np. leczenie płodności za 700 PLN, impotencji za 400 PLN lub diagnoza ogólnego stanu zdrowia za 250 PLN.

Osobną kategorię stanowią porady biznesowe. Ogólna konsultacja dotycząca przedsiębiorczości kosztuje około 1000 złotych. Numerologiczna pomoc w doborze odpowiedniej nazwy firmy to koszt 299 PLN. Z pomocą wróżki możemy także stworzyć magiczne, runiczne logo – pod warunkiem, że mamy na zbyciu 250 złotych.

A gdy mamy zdrowie i pieniądze – pozostaje miłość. Ceny zaklęć na powodzenie u płci przeciwnej zaczynają się mniej więcej od 500 złotych. Możemy „spętać miłością” wybraną osobę i to niezależnie od jej woli. Czarna magia nie jest popularną dziedziną polskich ezoteryków, ale łatwo jest znaleźć ofertę rzucenia klątwy. Wystarczy wyłożyć od 500 do 2000 PLN.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również