Renciści i seniorzy, którzy dorabiają do wcześniejszej emerytury, powinni zwrócić uwagę na nowe limity zarobków. Od marca 2024 roku są one bowiem wyraźnie wyższe. Limity te są bardzo istotne, gdyż ich przekroczenie oznacza zmniejszenie świadczenia z ZUS, a nawet wstrzymanie wypłaty.
Ile wynoszą wspomniane limity? Jak często się one zmieniają? Czy obowiązują jakieś wyjątki od opisywanej reguły? Przekonamy się poniżej:
Zmniejszenie emerytury – nowy limit zarobkowy
Zgodnie z ustawą z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wysokość przysługującej emerytury lub renty może ulec zmniejszeniu lub prawo do tych świadczeń zawieszeniu w przypadku osiągania przez świadczeniobiorcę przychodu wpływającego na uprawnienia emerytalno-rentowe powyżej określonej kwoty progowej.
Limity dotyczą tylko osób, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Emeryt, który już osiągnął powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn, może dorabiać bez żadnych limitów i nie martwić się tym, że ZUS zawiesi lub zmniejszy kwotę wypłacanych mu świadczeń.
Świadczenie ulega zmniejszeniu w razie osiągania przychodu brutto w kwocie przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Z opublikowanych przez GUS danych wynika natomiast, że przeciętne wynagrodzenie w czwartym kwartale 2023 roku wyniosło 7540,36 PLN brutto. W efekcie Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w okresie od początku marca do końca maja kwota dorabiania, która nie spowoduje zmniejszenia ani zawieszenia świadczenia to 5278,30 PLN.
Oznacza to, że zarobki przekraczające 5278,30 PLN brutto miesięcznie w marcu, kwietniu i maju powodują zmniejszenie wypłacanej emerytury lub renty. Limit ten jest wyższy od poprzedniego, obowiązującego do końca lutego, o prawie 242 złote.
Jak już jednak zostało wspomniane we wstępie, pilnować wysokości swoich dochodów muszą jedynie osoby dorabiające, które są na wcześniejszej emeryturze bądź rencie.
O ile ZUS może maksymalnie zmniejszyć świadczenie emerytalne?
Co ważne, Zakład Ubezpieczeń Społecznych od początku marca 2024 roku do końca lutego 2025 może maksymalnie zmniejszyć wypłacane świadczenie emerytalne o:
- 890,63 PLN w przypadku osób pobierających wcześniejszą emeryturę albo rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy
- 668,01 PLN w przypadku osób pobierających rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy
- 775,08 PLN w przypadku osoby pobierającej rentę rodzinną, będącej jedyną osobą, która jest do niej uprawniona
Z proporcjonalnym obniżeniem wypłat z ZUS muszą więc liczyć się osoby, które w okresie od początku marca do końca maja będą dorabiać w przedziale od 5278,30 PLN do 9802,50 PLN.
Zawieszenie emerytury – nowy limit zarobkowy
W razie osiągania przychodu brutto w kwocie wyższej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba, ulega zawieszeniu.
Oznacza to, że od 1 marca zarobki przekraczające 9802,50 PLN brutto miesięcznie powodują zawieszenie wypłacanej emerytury lub renty. Oczywiście, mowa tutaj jedynie o osobach, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego i przebywają na wcześniejszej emeryturze lub rencie.
Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury – kiedy nie obowiązuje limit zarobkowy?
Do swojego świadczenia mogą dorabiać bez ograniczeń osoby, które:
- Otrzymują emeryturę i osiągnęły powszechny wiek emerytalny, czyli mają więcej niż 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Wyjątek od tej zasady stanowią emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego, czyli do 1780,96 PLN brutto. Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, to będzie ona wypłacana w niższej kwocie, czyli bez dopłaty do minimum
- Pobierają rentę dla inwalidów wojennych albo inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową
- Dostają rentę rodzinną, która przysługuje po osobie uprawnionej do renty dla inwalidów wojennych lub rentę rodzinną po żołnierzu, którego śmierć ma związek ze służbą wojskową
- Pobierają rentę rodzinną, której kwota jest wyższa od emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego