Dzień Inwestora Indywidualnego

Dlaczego kobiety kochają SPA – ile kosztuje ta przyjemność?

Udostępnij

Pobyty w SPA cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród kobiet, także w naszym kraju. W tego typu miejscu można zadbać nie tylko o urodę, ale i zrelaksować się oraz zregenerować swoją kondycję psychiczną. Różnego rodzaju zabiegi na twarz i ciało umożliwiają paniom skuteczny, odprężający odpoczynek od trudów dnia codziennego. Na czym polega SPA? Ile kosztuje taka przyjemność? Przekonamy się poniżej:

Czym jest SPA? Masaż z wykorzystaniem olejku eterycznego w SPA

Geneza

Słowem SPA określane są centra odnowy biologicznej, gdzie można się zrelaksować, odprężyć oraz przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne, dzięki którym można poprawić krążenie. Sama nazwa SPA ma dwa pochodzenia. Pierwsze dotyczy łacińskiej sentencji “Sanus per aquam” oznaczającej “zdrowy przez wodę”. Wynika z tego, że już w czasach starożytnych ludzie zdawali sobie sprawę, jak ważna jest pielęgnacja ciała i odpoczynek. Druga możliwa geneza to po prostu nazwa belgijskiego uzdrowiska, którego historia sięga XIV wieku.

SPA dziś

Obecnie salony SPA są ekskluzywnymi miejscami, gdzie przeprowadza się zabiegi lecznicze oraz kosmetyczne. Ośrodki tego rodzaju można znaleźć w wielu lokalizacjach w Polsce, zarówno w małych i zacisznych miejscowościach, jak i w dużych miastach.

Rodzaje SPA

Możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów SPA:

 • Strefa SPA – wydzielone miejsce na siłowni czy basenie, gdzie przeprowadzane są zabiegi
 • Medical SPA – ośrodki wypoczynkowe z zatrudnionymi lekarzami, fizjoterapeutami i dietetykami, gdzie gościom są oferowane zabiegi pielęgnacyjne, lecznicze i kosmetyczne. W ośrodku medycznym SPA istnieje możliwość noclegu, jeśli czas przeprowadzonych zabiegów jest dłuższy
 • Resort SPA – SPA z największą liczbą atrakcji nie tylko osób udających się na zabiegi, ale również dla innych członków rodziny. Resort SPA jest najczęściej miejscem, gdzie poza zabiegami można się zrelaksować i wypocząć jak na wakacjach
 • Destination SPA – rodzaj ekskluzywnego ośrodka, do którego przyjeżdża się na dłuższy okres w celu zlikwidowania określonego problemu (takiego jak choćby pozbycie się nadprogramowych kilogramów)
 • Day SPA – ośrodki, gdzie w ciągu jednego dnia można wykonać kilka relaksacyjnych zabiegów, a później zdecydować się na dłuższy pobyt w centrum odnowy biologicznej
 • Holistic SPA – rodzaj ośrodka, gdzie dba się nie tylko o ciało, ale także umysł. Poza zabiegami medycznymi są w nim proponowane joga czy muzykoterapia.

Najpopularniejsze zabiegi SPA Masaż gorącymi kamieniami w SPA

Masaże i zabiegi na ciało

Wśród najpopularniejszych zabiegów przeprowadzanych w ośrodkach SPA można wymienić:

 • Hydromasaż – zabieg przeprowadzany w wodzie z wykorzystaniem olejków eterycznych, które odprężają
 • Masaż gorącymi kamieniami – zabieg odprężająco-relaksujący z wykorzystaniem gorących kamieni i delikatnego masażu
 • Endermologia – zabieg na cellulit z wykorzystaniem dwóch głowic zasysających fragmenty skóry, co bezpośrednio wpływa na poprawę krążenia krwi
 • Masaż Shiatsu – rodzaj japońskiego zabiegu medycznego polegającego na uciskaniu wybranych punktów na ciele w celu pobudzenia pracy narządów wewnętrznych
 • Kąpiel Kleopatry – kąpiel w wodzie z dodatkiem mleka, miodu i nasion czarnuszki
 • Masaż czekoladowy – zabieg wykonywany przy pomocy płynnej, gorącej czekolady, który odpręża i regeneruje skórę
 • Masaż ajurwedyjski – specjalna technika masażu, wykonywana z wykorzystaniem naturalnych olejków eterycznych
 • Fototerapia – wykorzystywanie światła do poprawienia krążenia krwi
 • Masaż bańką chińską – do wykonania masażu wykorzystuje się gumową bańkę, która uelastycznia skórę. Zabieg wykonuje się na cellulit.

Zabiegi na twarz

Poza kąpielami i masażami w salonach SPA wykonuje się zabiegi na twarz. Najczęściej są to peelingi, a także zabiegi, które odmładzają lub liftingują. Ich głównym celem jest poprawa napięcia skóry, w tym jej uelastycznienie oraz rozświetlenie i dotlenienie. Często podczas usługi wykorzystuje się działanie witaminy C, która ma ujędrnić i rozświetlić cerę. Taki zabieg sprawdzi się do cery zmęczonej, dojrzałej lub z widocznymi przebarwieniami.

Ile kosztuje wizyta w SPA?

Pojedyncze zabiegi Zabieg na twarz w SPA

Cena poszczególnych zabiegów SPA najczęściej zależy od renomy wybranego przez nas ośrodka, a także ich rodzaju. Ponadto, koszt może jednak różnić się w zależności od tego, czy decydujemy się na jedno- czy kilkudniowy pobyt, a także klasyfikacji samych zabiegów.

Z reguły, za peeling twarzy płaci się od 100 do 400 złotych w zależności od wykorzystanego sprzętu, a także czasu (jeden zabieg trwa najczęściej od 60 do 120 minut). W tym samym zakresie cenowym zawierają się również praktycznie wszystkie zabiegi SPA na ciało.

Weekend w SPA

Wyjazd do SPA to jedna z ulubionych form wypoczynku dla kobiet. Z tego powodu wiele ośrodków przygotowuje specjalne pakiety na weekendowy wypad do SPA dla przyjaciółek lub na wieczór panieński. Pozwala to paniom odpocząć od codziennych zmartwień, pracy i domowych obowiązków. Kwota, jaką płaci się za weekendowy pobyt w SPA, zależy od lokalizacji, terminu, standardu ośrodka oraz liczby i rodzaju wykonywanych zabiegów. W praktyce może on kosztować od 400, do nawet 1200 złotych za osobę.

Day SPA

Jeśli interesujący nas ośrodek SPA znajduje się blisko naszego miejsca zamieszkania lub zależy nam jedynie na kilku godzinach tej przyjemności, warto rozważyć zakup pakietu typu Day SPA. Pakiet taki upoważnia do korzystania z zabiegów bez noclegu w hotelu. Koszt takiej usługi z reguły oscyluje w granicach od 200 do 700 złotych.

Przy współpracy z https://www.sandra.karpacz.pl/romantyczny-weekend-w-spa

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również