Ile kosztuje prawo jazdy?

Udostępnij

Z danych prezentowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że 7 na 10 dorosłych Polaków posiada prawo jazdy. W zasadzie taka statystyka nie powinna dziwić – większość z nas doskonale wie, jak bardzo ten dokument potrafi ułatwić życie, a w młodym wieku często nawet umożliwia znalezienie pracy, zwłaszcza dorywczej lub sezonowej.

Należy jednak zdawać sobie sprawę, że cała procedura zdobycia prawa jazdy nie tylko jest bardzo stresująca, ale i kosztowna. Jakie wydatki trzeba ponieść, aby otrzymać taki dokument? Ile wynosi całkowity koszt uzyskania prawa jazdy w zależności od lokalizacji? Ile trzeba zapłacić za poszczególne kategorie? Przekonamy się poniżej:

Kurs prawa jazdy na motocykle

Polskie prawo przewiduje aż 4 kategorie uprawnień do prowadzenia jednośladów, trójkołowców oraz lekkich czterokołowców, w tym quadów. Pierwszy kurs na prawo jazdy możemy odbyć w wieku 14 lat. Pozwala na to kategoria AM uprawniająca do jazdy na skuterach, motorowerach oraz lekkich czterokołowcach. Maksymalna moc takich pojazdów to 5,4 KM, a prędkość 45 kilometra na godzinę (wymagania dla czterokołowców to 350 kilogramów wagi i taka sama prędkość maksymalna). Prawo jazdy kategorii AM staje się coraz bardziej popularne, a kurs oferuje niemal każde centrum szkolenia.

Drugą popularną grupą są kursy A, A1 oraz A2. Kategoria A1 pozwala na kierowanie motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 centymetrów sześciennych i mocy do 11 koni mechanicznych, motocyklem trójkołowym o mocy do 15 KM oraz pojazdami należącymi do kategorii AM. Minimalny wiek kursanta to 16 lat. Kategoria A1 generuje nieco wyższe wydatki. Co ciekawe, uprawnienia te automatycznie zdobywa się po 3 latach posiadania prawa jazdy kategorii B.

Jeszcze więcej kosztować będzie kurs na prawo jazdy kategorii A2, które możemy wykonać w wieku 18 lat. Kategoria A2 uprawnia do prowadzenia motocykli o mocy do 47,59 KM, motocykli trójkołowych o mocy 15 koni mechanicznych oraz pojazdów z kategorii AM.

W następnej kolejności znajduje się kategoria A. Zdany egzamin uprawnia do kierowania wszystkimi motocyklami oraz pojazdami należącymi do kategorii AM. Warto też dodać, że kategoria A posiada dwa kryteria wiekowe. Niestety, można się o nie starać dopiero po ukończeniu 24 roku życia, chyba że mamy już prawo jazdy kategorii A2 od dwóch lat. Wówczas ten limit jest obniżony do 20 lat (a i sam kurs będzie tańszy).

Koszt kursu prawa jazdy na motocykle

Jakie są więc ceny kursów na prawo jazdy każdej z tych kategorii? Zacznijmy od kategorii AM, która jest zdecydowanie najtańsza. Taki kurs kosztuje od 870 do 1330 złotych. Najmniej zapłacimy w takich województwach, jak: lubuskie, łódzkie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie. Gdzie najwięcej? W województwie małopolskim.

Za kategorię A1, w zależności od lokalizacji, zapłacimy już od 1600 do 2400 złotych. Najmniej w takich województwach, jak: śląskie, świętokrzyskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie. Najwięcej – co ciekawe – w województwie lubelskim i lubuskim.

Kurs na prawo jazdy kategorii A2 kosztuje od 1810 do 2610 złotych. Najmniej zapłacimy w takich województwach, jak: łódzkie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, świętokrzyskie, wielkopolskie. Gdzie najwięcej? W takich województwach, jak: lubelskie, lubuskie, śląskie, warmińsko-mazurskie.

Kurs prawa jazdy na motocykl i skuter

Najdroższy kurs na prawo jazdy na motocykle to oczywiście kurs na kategorię A.

Jednak, w rzeczywistości z reguły nie kosztuje on wyraźnie więcej niż kurs na kategorię A2. Jego ceny wahają się od 1850 do 2830 złotych. Najmniej zapłacimy w województwie opolskim, a najwięcej w lubuskim. Jednak w większości lokalizacji, ceny tych dwóch kategorii są naprawdę porównywalne.

Kurs prawa jazdy na samochody osobowe

Większość z nas posiada prawo jazdy właśnie na samochody osobowe, ponieważ to ono jest najbardziej przydatne w życiu codziennym. Mowa tu oczywiście o kategorii B, dopuszczającej do prowadzenia pojazdów o masie nieprzekraczającej 3,5 tony. Kategoria B umożliwia też prowadzenie pojazdu z przyczepą o masie nieprzekraczającej 750 kilogramów.

Stosunkowo dużą popularnością cieszy się też prawo jazdy na kategorię B+E. Zdany egzamin na prawo jazdy tej kategorii uprawnia do prowadzenia pojazdów osobowych z kategorii B oraz przyczepy o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Jednak, aby uzyskać prawo jazdy tej kategorii, trzeba już posiadać prawo jazdy kategorii B.

Koszt kursu prawa jazdy na samochody osobowe

Jakie są więc ceny kursów na prawo jazdy na samochody osobowe? W przypadku kategorii B cena waha się od 1810 do 2750 złotych. Najmniej zapłacimy w województwie dolnośląskim, najwięcej w zachodniopomorskim.

Co ciekawe, kurs na prawo jazdy kategorii B+E jest tańszy. Zapłacimy za niego, w zależności od lokalizacji, od 1450 do 2170 złotych. Najniższe ceny znajdziemy w takich województwach, jak: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie czy lubelskie. Najdroższe ponownie jest województwo zachodniopomorskie.

Kurs prawa jazdy na samochody ciężarowe, autobusy i ciągniki rolnicze

Omawiając cennik kursów na prawo jazdy, nie można pominąć także wyższych kategorii. Aby uzyskać prawo jazdy kategorii C, kierowca musi przede wszystkim posiadać prawo jazdy kategorii B. To jednak nie koniec wymogów. Kandydat musi mieć co najmniej 21 lat. Jakimi pojazdami można jeździć z prawem jazdy kategorii C? Pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, z wyjątkiem autobusu.

Z kolei, prawo jazdy kategorii C+E uprawnia do kierowania zestawem pojazdów składającym się z pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony i przyczepy. Jakie wymogi są stawiane przed kandydatami? Muszą posiadać prawo jazdy kategorii C oraz mieć co najmniej 21 lat.ile-kosztuje-prawo-jazdy

Kolejna omawiana kategoria to D. Uprawnia ona do prowadzenia autobusów, ciągników rolniczych, a także autobusu. Kursy na autobusy są prowadzone jedynie w większych punktach szkoleniowych i nie cieszą się tak dużą popularnością jak kategoria A, kategoria A2 czy kategoria B. Co więcej, aby uzyskać prawo jazdy kategorii D, kierowca musi przede wszystkim posiadać prawo jazdy kategorii B lub C oraz mieć co najmniej 24 lata.

Następna jest kategoria D+E. Uprawnia ona do prowadzenia autobusu wraz z przyczepą. W Polsce jest to rzadko spotykane rozwiązanie, dlatego kursy D+E odbywają się jedynie w niewielu ośrodkach szkoleniowych. Jakie wymogi są stawiane przed kandydatami? Muszą posiadać prawo jazdy kategorii D. Jakie wymogi są stawiane przed kandydatami? Muszą posiadać prawo jazdy kategorii D oraz mieć co najmniej 24 lat. Jak zostało już wspomniane, kursy na prawo jazdy kategorii D+E są dość rzadko spotykane, a ich ceny w całej Polsce zaczynają się od 4 tysięcy złotych.

Na koniec pozostał prawo jazdy kategorii T. Umożliwia ono prowadzenie pojazdów rolniczych, pojazdów wolnobieżnych, ciągnika i przyczepy oraz pojazdów z kategorii AM. Co ciekawe, egzamin na kategorię T można zdawać już po ukończeniu 16 roku życia. Szkolenia na ową kategorię nie cieszą się jednak tak dużą popularnością i prowadzi się je w niewielu ośrodkach szkoleniowych.

Ile kosztują kursy na prawo jazdy grup C, D oraz T?

Jakie są więc ceny kursów na prawo jazdy każdej z tych kategorii? Zacznijmy od kategorii T, która jest zdecydowanie najtańsza. Taki kurs, w zależności od lokalizacji, kosztuje od 1560 do 2320 złotych. Najmniej zapłacimy w województwie podlaskim, a najwięcej w kujawsko-pomorskim i małopolskim.

Kurs na prawo jazdy kategorii C to już z kolei koszt, w zależności od lokalizacji, od 2680 do 3770 złotych. Najmniej zapłacimy w takich województwach, jak: lubelskie, podlaskie, podkarpackie, wielkopolskie. Najwięcej w takich województwach, jak: dolnośląskie, małopolskie czy zachodniopomorskie.

Ceny kursu na prawo jazdy kategorii C+E są bardzo zbliżone do powyższych. Zapłacimy za kurs na tę kategorię, w zależności od lokalizacji, od 2610 do 3770 złotych. Najtaniej jest w takich województwach, jak: lubelskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie. Najwyższy koszt poniesiemy w województwie śląskim.

Pozostał nam kurs na prawo jazdy kategorii D. Warto zaznaczyć, że jego ceny różnią się w zależności od tego, czy posiadamy już prawo jazdy kategorii B czy C. W pierwszym przypadku wynoszą one, w zależności od lokalizacji, od 4640 do 6590 złotych. Z całą pewnością, to właśnie ten kurs jest najdroższy. Najmniej za niego zapłacimy w województwie podkarpackim i podlaskim. Najwięcej w województwie zachodniopomorskim.

W przypadku kursu na prawo jazdy kategorii D dla posiadaczy dokumentu kategorii C, ceny są wyraźnie niższe. Wynoszą, w zależności od lokalizacji, od 3620 do 5070 złotych. Najmniej zapłacimy w takich województwach, jak: lubelskie, łódzkie, opolskie. Najwięcej z kolei w województwie kujawsko-pomorskim i ponownie w zachodniopomorskim.

Prawo jazdy – dodatkowe koszty

Badanie lekarskie

Zacznijmy od tego, że każdy przyszły kandydat na kierowcę przed zapisaniem się na kurs prawa jazdy musi przejść badanie lekarskie, którego celem jest potwierdzenie, że posiada zdolności psychofizyczne do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Podczas takiego badania, które trzeba wykonać w Miejskim lub Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy, lekarz ocenia:

 • Sprawność narządu wzroku
 • Sprawność narządu słuchu
 • Równowagę
 • Układ ruchu

Ponadto kandydat wypełnia ankietę na temat ewentualnych objawów chorobowych, które mogłyby wykluczyć go z grona kierowców. Zadaniem lekarza jest też sprawdzenie, czy pacjent nie ma jakichś zaburzeń psychicznych oraz czy nie jest uzależniony od alkoholu. Warto wiedzieć, że od opinii orzecznika zależy, na jak długo zostanie wydane prawo jazdy oraz czy nie znajdą się w nim dodatkowe zalecenia, takie obowiązek jazdy w okularach korekcyjnych czy z aparatem słuchowym. Ile to badanie kosztuje? Stawka dla całego kraju jest jednolita i wynosi 200 złotych.

W przypadku, prawa jazdy kategorii C, C+E, D oraz D+E, należy dodatkowo przejść badanie psychotechniczne. Składa się ono z testu pisemnego, testu aparaturowego i wywiadu psychologicznego. Jego koszt to także 200 złotych.

Opłata za egzamin

Następna opłata dotyczy już samego egzaminu. Część teoretyczna wymagana w każdej kategorii – oprócz B+E, C+E i D+E – zawsze kosztuje tyle samo. Jej cena to 30 złotych za każde podejście. Koszt egzaminu praktycznego różni się w zależności od kategorii. Ceny za każde podejście zostały przedstawione poniżej:

 • Kategoria AM – 140 PLN
 • Kategoria B – 140 PLN
 • Kategoria T – 170 PLN
 • Kategoria A1 – 180 PLN
 • Kategoria A2 – 180 PLN
 • Kategoria A – 180 PLN
 • Kategoria C – 200 PLN
 • Kategoria D – 200 PLN
 • Kategoria B+E – 200 PLN
 • Kategoria C+E – 245 PLN
 • Kategoria D+E – 245 PLN

Opłata za wyrobienie prawa jazdy

To jeszcze nie koniec wydatków. Otóż, po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu od razu można złożyć wniosek o wyrobienie prawa jazdy. Trzeba to zrobić w starostwie powiatowym, urzędzie miasta lub urzędzie dzielnicy (w przypadku mieszkańców Warszawy). Do wniosku dołączamy aktualne zdjęcie. Koszt wyrobienia prawa jazdy jest stały w całej Polsce i wynosi 100,50 PLN. Opłatę tę można wnieść w kasie urzędu lub zrobić przelew na podany numer konta. Dokument będzie gotowy do odbioru po maksymalnie 9 dniach roboczych, poza wyjątkowymi sytuacjami.

Prawo jazdy kategorii B – zdawalność

W przypadku zdecydowanie najpopularniejszej kategorii B każdy Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego publikuje statystyki dotyczące zdawalności. Jak prezentują się te dane za rok ubiegły? W których miastach najłatwiej zdać egzamin na prawo jazdy kategorii B?

Zacznijmy od egzaminu teoretycznego. Co ciekawe, w każdym mieście zdawalność przekracza 50%. Najwyższą możemy zaobserwować w Lublinie, gdzie wynosi aż 65,6%. Drugie miejsce zajmuje Rzeszów – 64%, a podium zamyka Bielsko-Biała – 63,5%. Na drugim biegunie znajdują się z kolei Radom i Słupsk. W obu tych miastach zdawalność egzaminu teoretycznego wynosi 52,58%.

Natomiast zdawalność egzaminów teoretycznych w absolutnie każdym mieście prezentuje się znacznie gorzej. Jedynie dwa miasta zdołały w zeszłym roku przekroczyć próg 50%. Najlepszą zdawalność zaobserwowano w Ostrołęce – wyniosła ona 53%. Na wyróżnienie zasługuje także Kalisz, który osiągnął wynik 51,6%. Z kolei na końcu stawki znalazł się Koszalin. W tym mieście zdawalność egzaminu praktycznego w ubiegłym roku wyniosła zaledwie 24,64%. Powodów do dumy nie mają także Szczecin – 26,44%, oraz Łódź – 26,79%.

Jak więc widzimy, łączny koszt uzyskania prawa jazdy, niezależnie jakiej kategorii, jest naprawdę wysoki. Co więcej, z każdym nieudanym podejściem do egzaminu będzie on wyraźnie rosnąć. Z tego powodu, wiele osób decyduje się na dodatkowe lekcje doszkalające – zwłaszcza w przypadku kategorii B. Koszt każdej takiej godziny to kolejne kilkadziesiąt złotych, jednak z całą pewnością będzie on niższy niż powtórne podejścia do egzaminu praktycznego.

Natomiast, jeśli jesteśmy ciekawi jak prezentował się rynek motoryzacyjny w Polsce w dobie koronawirusa, możemy się tego dowiedzieć tutaj.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również