Ile kosztuje faktoring i kto powinien się nim zainteresować?

0
faktoring

Jeszcze kilka lat temu faktoring uchodził za usługę drogą i zarezerwowaną wyłącznie dla największych przedsiębiorstw. Dziś sytuacja prezentuje się zupełnie inaczej. Koszty usług faktoringowych zostały istotnie zredukowane, a sama usługa stała się powszechnie dostępna – w tym również dla małych podmiotów i jednoosobowych działalności gospodarczych. Dla każdego, kto zmaga się z problemami z płynnością finansową i szuka szybkiego, skutecznego rozwiązania swoich problemów.

Faktoring, czyli co?

Choć o faktoringu słyszało wielu przedsiębiorców, dla sporego grona wciąż pozostaje on nieznaną lub mało znaną usługą finansową. Mechanizm jego działania jest tymczasem bardzo prosty. Stanowi on skuteczne rozwiązanie problemów z płynnością finansową, jakie miewają przedsiębiorcy wystawiający faktury z odroczonym terminem płatności.

Wystawienie faktury z terminem płatności odroczonym o 14, 30, 60, a nawet 90 dni jest korzystne z perspektywy kontrahenta, jednak stanowi spore wyzwanie dla przedsiębiorcy, który decyduje się udzielić tak długiego kredytu kupieckiego. Faktoring stanowi szybkie i skuteczne rozwiązanie tego problemu. Przedsiębiorca sprzedaje fakturę firmie faktoringowej, dzięki czemu uwalnia środki z niej w kilka minut i może przeznaczyć je na dowolny cel – np. opłacenie czynszu, wypłatę wynagrodzeń czy zakup materiałów niezbędnych do realizacji kolejnych zleceń.

Ile kosztują usługi faktoringowe?

Zwykło się uważać, że usługi faktoringowe są kosztowne i tym samym opłacalne jedynie dla dużych podmiotów. Jeszcze kilka lat temu rzeczywiście tak było, jednak dziś sytuacja diametralnie się zmieniła. Duża konkurencja na rynku korzystnie wpłynęła na jakość oferowanych usług, ich elastyczność oraz ceny. Istotnie poprawiła się też dostępność usług faktoringowych. Dziś sięgać po nie może dosłownie każdy przedsiębiorca – zarówno duża korporacja, jak i prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

Ile kosztuje faktoring? Odpowiedź na to pytanie pozwoli udzielić kalkulator faktoringu. Oferty poszczególnych firm różnią się między sobą, a wpływ na finalny koszt usługi ma przynajmniej kilka czynników – m.in. kwota faktury oraz okres finansowania. W tym miejscu warto zaznaczyć, że faktoring można wliczyć w koszty prowadzenia działalności i dzięki temu obniżyć nieco koszt usługi. Jak bardzo? W przypadku NFG finalny koszt usługi po odliczeniu podatku wynosi 0,053% za dzień finansowania.

Najważniejsze zalety faktoringu

Do skorzystania z faktoringu skłaniają przede wszystkim ograniczone do minimum formalności, szybkość (pieniądze nawet w 5 minut!) oraz możliwość procesowania wniosku w 100% online. Nie bez znaczenia są również takie kwestie, jak: brak wpływu na zdolność kredytową i zadłużenie firmy, dyscyplinowanie kontrahentów do terminowej spłaty czy monitorowanie przez faktora spływu należności. Wiele firm faktoringowych oferuje również szereg dodatkowych usług – np. usługi windykacyjne, z których przedsiębiorca może skorzystać za dodatkową opłatą, o ile pojawi się taka konieczność.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments