Ile Donald Tusk dostanie unijnej emerytury?

107

Były premier i obecny lider PO Donald Tusk złożył wniosek o unijną emeryturę. Chodzi o świadczenie, które będzie wypłacane za lata od 2014 do 2019 roku, kiedy polityk pracował na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Chodzi o 18,7 proc. jego ostatniej pensji. Ile to w konkretnych pieniądzach?

Emerytura po europejsku

Urzędnicy UE mogą przejść na emeryturę po skończeniu 66 lat. Tusk, który 22 kwietnia obchodził 65. urodziny, złożył już odpowiedni wniosek do Paymaster Office. Informację podał „Fakt”.

Ile pieniędzy dostanie? Z unijnego rozporządzenia wynika, że jego ostatnia pensja wynosiła 28 660 euro. Około 20 proc. z tej kwoty to ok. 5 322 euro. W przeliczeniu na złotego daje to dziś ok. 24 800,52 zł. Oczywiście od tego szef PO będzie musiał zapłacić podatek dochodowy.

Do tego trzeba będzie dodać świadczenie z ZUS-u. „Fakt” dodaje, że będzie on otrzymywał „dwa tysiące z czymś„. Razem daje to kwotę około 26 800 zł, czyli to 10-krotność średniej emerytury wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Aktywna emerytura

Były premier nie chce chyba jednak przejść na polityczną emeryturę. Wiadomo, że nadal stoi na czele PO i będzie chciał poprowadzić partię do kolejnych wyborów parlamentarnych. Ponoć nie planuje już kierować kolejnym rządem (oczywiście zakładając bardzo optymistyczny dla niego wariant, że Platforma Obywatelska wygra wybory, na co dziś się nie zanosi).

Wygląda na to, że Tusk chce być „drugim Jarosławem Kaczyńskim”. W tym oczywiście rozumieniu, że chce tylko kierować partią i może przyszłym rządem, ale z tylnego fotela. Nie planuje już ponoć pracować w rządzie. To podobna strategia do tej, którą obrał lider PiS. Dziś jest przede wszystkim szefem partii rządzącej i wicepremierem, ale wiadomo, że to od niego zależą kluczowe decyzje w gabinecie Mateusza Morawieckiego. Jak widać, jego byłemu kompanowi wizja ta bardzo się spodobała.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments