Iga Świątek zatriumfowała w WTA Finals i znów jest najlepszą tenisistką na świecie

Puchar za wygraną w turnieju tenisowym

Wielki triumf Igi Świątek! Dziś w nocy Polka pokonała w wielkim stylu Jessicę Pegulę 6:1, 6:0 i wygrała turniej WTA Finals w meksykańskim Cancún, dzięki czemu zawodniczka z Raszyna wróci na pierwsze miejsce rankingu WTA, a na jej konto trafi kilkanaście milionów złotych.

Iga Świątek najlepsza w historii WTA Finals Piłeczki tenisowe

Rozstawiona z numerem drugim Iga Świątek wygrała dziś w nocy po doskonałym meczu z rozstawioną z numerem piątym Amerykanką Jessicą Pegulą 6:1, 6:0 w finale turnieju WTA Finals w meksykańskim Cancún.

WTA Finals to prestiżowy turniej dla ośmiu najlepszych zawodniczek mijającego sezonu. Iga Świątek zaprezentowała się w nim wprost fenomenalnie, nie dając rywalkom zagrozić sobie w zasadzie przez cały turniej.

W pięciu meczach Polka straciła zaledwie 20 gemów, dzięki czemu ustanowiła historyczny rekord całej rywalizacji w jej obecnym formacie. Po tak niesamowicie rozegranym turnieju Idze Świątek należą się wyłącznie pochwały. Znów udowodniła, że jest o klasę lepsza od rywalek z absolutnej światowej czołówki.

Co więcej, triumf w WTA Finals da Polce ostatecznie upragniony powrót na pierwsze miejsce w rankingu WTA, z którego spadła we wrześniu tego roku. Tym samym Iga Świątek zakończy rok tak, jak go rozpoczęła – na samym szczycie klasyfikacji najlepszych zawodniczek.

Warto przy tym dodać, że turniej w meksykańskim Cancún odbywał się w bardzo trudnych warunkach. Pomimo szalejącego wiatru i ulewnego deszczu, który często przerywał spotkania, Iga Świątek była poza zasięgiem rywalek.

Ile Iga Świątek zarobiła w Cancún?

W puli nagród WTA Finals w Cancún było aż 9 milionów dolarów. Idze Świątek jako zwyciężczyni przypadła suma 3 048 000 dolarów, czyli blisko 13 milionów złotych.

Warto dodać, że za sam udział, jak i za każde zwycięstwo w fazie grupowej, zawodniczki otrzymały 198 tysięcy dolarów. Awans do półfinału to kolejne 54 tysiące, do finału – 756 tysięcy, a triumf w finale – 1,476 miliona USD.

Zasady rankingu WTA

Dwa lata po powstaniu Women’s Tennis Association, 3 listopada 1975 roku, opublikowano premierowo ranking tenisistek. Jako pierwsza na czele cyklu znalazła się Amerykanka Chris Evert.

Do klasyfikacji zaliczane są wyniki z ostatnich 52 tygodni. Punkty zdobywa się za występy w poszczególnych turniejach, a brane są pod uwagę rezultaty z 16 najważniejszych imprez, w których biorą udział poszczególne tenisistki.

Oczywiście najwięcej otrzymuje się za turnieje wielkoszlemowe: Australian Open, Roland Garros, Wimbledon i US Open. Następne w kolejności są: turniej WTA Finals oraz zawody rangi WTA 1000.

Iga Świątek – podstawowe informacje Turniej Roland Garros

Iga Świątek urodziła się 31 maja 2001 roku w Warszawie. Ojcem zawodniczki jest Tomasz Świątek – wioślarz biorący udział w Igrzyskach Olimpijskich w Seulu.

To on nalegał, aby jego dwie córki zajęły się sportem. Zależało mu, żeby były to dyscypliny indywidualne, bowiem wówczas sportowiec bardziej panuje nad swoją karierą. Iga wybrała tenis ziemny.

Do tej pory Iga Świątek wygrała 17 turniejów WTA w grze pojedynczej, w tym cztery turnieje wielkoszlemowe: Roland Garros 2020, 2022 i 2023 oraz US Open 2022. Iga Świątek jako pierwsza w historii zawodniczka z polski zwyciężyła w turnieju wielkoszlemowym w singlu.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments