Hurtowe ceny prądu biją rekordy – ile zapłacimy za kWh?

227

Tak drogo jeszcze nigdy nie było. Cena megawatogodziny energii z dostawą w kontrakcie na 2023 rok, osiągnęła rekordowy poziom ponad 1000 złotych na Towarowej Giełdzie Energii. To najpopularniejszy kontrakt, jaki kupują firmy energetyczne i energochłonne na rynku hurtowym, zabezpieczając dostawy na kolejny rok.

Dla porównania, średnia za cały 2021 roku w kontraktach rocznych wynosiła 384,16 PLN za megawatogodzinę. Efektem takich wzrostów może być podwyżka cen prądu w taryfach dla konsumentów rzędu od 50% do nawet 70%.

Dlaczego mamy rekordowe ceny prądu na TGE? Elektrownia węglowa

Co powoduje tak gigantyczny wzrost cen prądu na rynku hurtowym? Wiele wskazuje na to, że to obawy o dostępność węgla na rynku, blokada importu z Rosji oraz wypowiadanie przez firmy górnicze umów z elektroenergetyką i ciepłowniami (Polska Grupa Górnicza wypowiedziała długoterminowe umowy przedsiębiorstwom ciepłowniczym i zaproponowała nowe z nawet dwukrotnie wyższymi cenami surowca), stoją za tą dramatyczną sytuacją. Ponadto, niektóre firmy obawiają się, że przy rosnącym zapotrzebowaniu na prąd z tego surowca, zarówno w Polsce jak i u naszych sąsiadów (głównie Niemców), może nie starczyć mocy elektrowni, które są głównie węglowe.

URE bada czy nie dochodzi do nadużyć

To jednak nie wszystko. Urząd Regulacji Energetyki uruchomiło również postępowanie wyjaśniające, czy nie doszło do nadużyć na tym rynku. Spółki obrotu zaczęły nawet dopytywać prezesa URE, czy te zwyżki nie są skutkiem manipulacji cenowych. Na razie urząd nie wskazuje jednak podmiotów odpowiedzialnych za rekordowe stawki.

Czy podejrzenie, że obecnie może dochodzić do takich manipulacji, jest zasadne? Prezes URE podkreśla, że jest zdecydowanie za wcześnie na jakiekolwiek oceny, ale sugeruje, aby przyjrzeć się podstawom rynku, na którym działają przedsiębiorstwa. Wskazuje także, że sam nie ma wielu narzędzi, aby karać podmioty za ewentualne nadużycia na rynku.

W 2023 będzie bardzo drogo

Jak wynika z szacunków Biura Maklerskiego Pekao, przy obecnym poziomie cen energii elektrycznej w kontraktach na przyszły rok, cena prądu w taryfie G – dla gospodarstw domowych- powinna wzrosnąć w 2023 roku nawet o około 70%, pod warunkiem jednak, że taki poziom hurtowych cen prądu utrzyma się przez resztę roku.

Warto przy tym dodać, że obecnie na Towarowej Giełdzie Energii możemy obserwować nawet kontrakty na zakup energii na 2025 rok z ceną 900 złotych megawatogodzinę, co pokazuje, jak duża jest niepewność na rynku i jak wiele są gotowi zapłacić już dziś odbiorcy przemysłowi za zabezpieczenie sobie dostaw energii na kilka lat do przodu.

Ile więc zapłacimy za kWh energii elektrycznej? Przeglądanie rachunku za energię elektryczną

Biorąc pod uwagę, że od 1 sierpnia bieżącego roku stawka VAT za energię elektryczną ma wrócić do standardowego poziomu 23%, ceny prądu w ostatnich miesiącach tego roku w najpopularniejszej taryfie G11 wyniosą średnio 76 groszy za kilowatogodzinę.

Jeżeli w przyszłym roku rzeczywiście Urząd Regulacji Energetyki zatwierdzi podwyżkę rzędu 70%, należy spodziewać się, że za każdą kilowatogodzinę prądu przyjdzie nam zapłacić aż 1,29 PLN. Decyzji będzie można oczekiwać pod koniec roku. Dla porównania, w 2021 taryfa G dla energii elektrycznej na 2022 rok wzrosła o 37%.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments