W najnowszym nagraniu opublikowanym na kanale Portfel Polaka, Marcin Podlacki, redaktor Comparic24.tv, porozmawiał z dr Jackiem Gliniakiem, Prezesem Zarządu hiPower Energy, na temat branży wodorowej.
Czym na co dzień zajmuje się spółka hiPower Energy?
hiPower Energy to spółka giełdowa, która powstała w wyniku odwrotnego przejęcia spółki Arena.pl. Firma ta ma na celu zbudowanie grupy, która będzie podchodziła do zagadnień wodorowych w sposób holistyczny.
W skład tej grupy wchodzi między innymi spółka hiPower Europe. Spółka ta swoją działalność opiera o technologie wodorowe badane i rozwijane w Tajwanie. Mowa tutaj o technologii recyklingu wodoru.
Ponadto, spółka promuje magazynowanie wodoru w formie metanolu i obecnie skupia się na budowie rynku odbiorców metanolu. Forma ta rozwiązuje bowiem szereg problemów związanych z magazynowaniem i transportem wodoru.
Obecnie hiPower Energy buduje rynek odbiorców metanolu, sprzedając urządzenia produkujące energię elektryczną, zasilane metanolem. W następnym kroku spółka planuje również zająć się produkcją “zielonego metanolu”.
Z tego powodu w ostatnim czasie hiPower Energy postanowiła zainwestować w spółkę H2 Beskidy, która posiada technologię elektrolizerów niskotemperaturowych.
Dlaczego spółka zdecydowała się wejść na giełdę przez odwrotne przejęcie?
hiPower Energy zdecydowała się na odwrotne przejęcie, ponieważ spółka chce brać udział w różnych wielkoskalowych projektach.
Działając jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, hiPower Energy była za mała, by w tych projektach brać udział. Oznacza to, że rynek wprost wymagał od niej wejścia na giełdę, w celu uwiarygodnienia spółki.
Jaki potencjał rozwoju tkwi w branży wodorowej?
Potencjał rozwoju branży wodorowej wiąże się z globalną transformacją energetyczną, mającą na celu zapobieganie zmianom klimatycznym. W efekcie, branża wodorowa rozwija się obecnie we wprost wykładniczym tempie, popyt na produkty z tego segmentu jest ogromny.
Jaki potencjał tkwi w hiPower Energy?
hiPower Energy czerpie swoje know-how z działalności swojego partnera z Tajwanu – spółka ta rozpoczęła swoje badania w 2018 roku, dzięki czemu hiPower Energy wyprzedza obecnie potrzeby rynku.
Z tego powodu, gdy wszyscy skupiali się na energetyce wodorowej, hiPower Energy postawiło na metanol, jako że spółka wiedziała, że rynek sobie z czasem uświadomi, iż niektóre problemy związane z wodorem są nie do przezwyciężenia, natomiast metanol oferuje szereg praktycznych rozwiązań.
Innowacyjna technologia recyklingu wodoru – dlaczego jest rewolucyjna i gdzie może znaleźć zastosowanie?
Okazuje się, że do tej pory w Europie głównie był wykorzystywany “szary wodór”, który jest dość tani, więc nie myślano zbyt wiele, żeby go odzyskiwać.
Natomiast koszty produkcji “zielonego wodoru” są dużo wyższe, dlatego koncepcja jego recyklingu staje się coraz popularniejsza – zwłaszcza, że urządzenia do tego wykorzystywane zmniejszają koszty produkcji wodoru.
Warto także dodać, że technologia recyklingu wodoru jest dedykowana dla przemysłu półprzewodników, a w Dreźnie – niemieckim mieście, położonym niedaleko Wrocławia – powstaje europejskie centrum półprzewodników.
Jakie są zagrożenia dla spółki hiPower Energy?
Jedyne zagrożenia, które dostrzega spółka hiPower Energy, to zagrożenia geopolityczne. Inwestorzy z Europy obawiają się bowiem konfliktu między Chinami a Tajwanem, natomiast inwestorzy z Azji boją się, że wojna na Ukrainie może eskalować na teren Polski.
hiPower Energy zauważa ponadto, że istnieje również pewne, bardzo małe ryzyko związane z nieprzestrzeganiem przez polski rząd strategii energetycznej narzucanej przez Unię Europejską. Jeśli do tego by doszło, rynek wodorowy napotkałby pewne, poważne przeszkody.
Z drugiej strony, jeśli rząd naszego kraju zdecyduje się wzmocnić swoje wsparcie dla transformacji energetycznej, rozwój tego sektora będzie odbywał się w sposób jeszcze bardziej dynamiczny.
Plany rozwoju hiPower Energy (w tym budowa fabryki w Polsce)
Najbliższym planem hiPower Energy jest postawienie kilku stacji ładowania samochodów elektrycznych opartych o ogniwa paliwowe zasilane metanolem. Spółka pracuje także nad kilkoma projektami, które są obecnie na etapie oceny pod względem wychwytywania dwutlenku węgla.
Następnie hiPower Energy zamierza zająć się produkcją “zielonego metanolu”. W trzecim kwartale przyszłego roku spółka powinna mieć już konkretne plany dotyczące strategii w tym obszarze.
Kolejnym planem hiPower Energy jest przeniesienie linii produkcyjnej z Tajwanu do Polski, z jednoczesnym zwiększeniem mocy produkcyjnej stacji ładowania spółki. Jednocześnie firma zamierza doskonalić technologię recyklingu wodoru poprzez modyfikacje technologii podobnych do elektrolizerów.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej: