Harari twierdzi, że AI zaprojektuje „nową Biblię”

Udostępnij

Yuval Noah Harari to znany historyk i myśliciel. Ostatnio został zapytany o sztuczną inteligencję. Jego odpowiedź zszokowała.

Yuval Noah Harari mówi o „nowej Biblii”

Harari to izraelski historyk i autor trzech książek, z których każda opowiada o przyszłości ludzkości. Wskazał, że dziś ludzie mają potężną moc. Wszedł na temat AI.

– Mamy moc tworzenia nowych form życia i niszczenia większości form życia na ziemi, w tym nas samych – powiedział w wywiadzie dla portugalskich mediów. Ostrzegł jednak, że AI to coś więcej. Coś, czego ludzkość jeszcze nie posiadała. – Nawet bomba atomowa nie może zdecydować, które miasto zbombardować. Do podjęcia decyzji zawsze potrzebny jest człowiek. Tyle że sztuczna inteligencja to pierwsza technologia, która podejmuje decyzje, nawet dotyczące nas – dodał.

Doszedł do wniosku, że AI może nawet stworzyć nową religię.

Prasa drukarska Gutenberga wydrukowała tyle [egzemplarzy] Biblii, ile jej kazano. Nie mogła jednak napisać ani jednej nowej strony – powiedział i dodał, że „AI (…) może napisać nową Biblię”. – Pomyśl o świętych księgach napisanych przez AI. To może stać się rzeczywistością za kilka lat – dodał.

Krytyka religii

Oczywiście jego słowa oburzyły środowiska chrześcijańskie. Portal CVandaag zaatakował go pisząc, że Harari odrzucił tym samym „tysiąclecia twierdzeń o boskim natchnieniu nie tylko chrześcijaństwa, ale wszystkich religii świata”.

Warto jednak przypomnieć, że już wcześniej Harari nie krył, że jest nie zwolennikiem Kościoła i nie uznaje się raczej za chrześcijanina. Określił kiedyś Biblię jako zbiór mitów.

Wizja, by AI napisała „nową Biblię” jest mimo wszystko – niezależnie od czyiś poglądów oraz przekonań regulacyjnych – trochę przerażający. To już krok od tego, by powstała nowa religia sztucznej inteligencji, która zapewne przypominała by w swojej formie sektę.

Sztuczna inteligencja – w postaci np. chatbota ChatGPT – z pewnością już teraz jest w stanie generować proste teksty o etyce. To niemal na pewno tylko kwestia czasu, aż ludzie zaczną ją wykorzystywać do pisania książek etycznych czy religijnych.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również