Gowin: alternatywą dla Zjednoczonej Prawicy są wcześniejsze wybory

posłowie

Czy w tym roku ponownie pójdziemy do urn wyborczych? Jarosław Gowin uważa, że alternatywą dla Zjednoczonej Prawicy są wcześniejsze wybory.

Gowin straszy przedterminowymi wyborami?

Jedyną alternatywą dla rządu Zjednoczonej Prawicy są przedterminowej wybory – tak o ewentualnej koalicji z opozycją powiedział w środę wicepremier i lider Porozumienia Jarosław Gowin. – Polska potrzebuje spójnego, sprawnego rządu mającego za sobą stabilną większość parlamentarną. Taką stabilną większość może, chociaż ostatnio różnie z tym bywa, zapewnić tylko jeden obóz – obóz Zjednoczonej Prawicy – dodał.

Jego zdaniem nie należy się spodziewać przedterminowych wyborów. Dziś priorytetem dla rządu musi być walka z pandemią i odmrożenie gospodarki.

Pytany, czy chciałby wciąż w przyszłości tworzyć wspólne listy z PiS, odparł, że wierzy, że do 2023 r. Zjednoczona Prawica będzie rządzić Polską

– Co będzie po roku 2023 za wcześnie przesądzać – mówił dalej.

Zjednoczona Prawica się rozpadnie?

Mimo uspokajających słów Gowina, coś dziwnego dzieje się na Nowogrodzkiej. Od początku tej kadencji Sejmu Porozumienie i Solidarna Polska buntują się przeciwko kolejnym pomysłom rządu. Partia Gowina zablokowała np. ustawę, która wprowadzałaby ozusowanie najwyższych umów o pracę. Przeciwko tzw. piątce dla zwierząt głosowali posłowie partii Zbigniewa Ziobry, którzy do tego krytykują rząd z powodu ich zdaniem zbytniej uległości względem Unii Europejskiej.

Od paru tygodni sytuacja stała się już tak napięta, że coraz częściej mówi się o tym, że czekają nas nowe, przedterminowe wybory do Sejmu i Senatu. Opozycja zaprasza Gowina do współpracy i zachęca go wizją nowych stanowisk.

Zgodnie z sondażami do nowego parlamentu dostałby się PiS, KO, Polska 2050 Szymona Hołowni i Lewica. Los Konfederacji, PSL czy obecnych koalicjantów PiS – Porozumienia oraz Solidarnej Polski – nie byłby pewny.

Zapewne z tego ostatniego powodu Gowin nadal się waha. Możliwe, że będzie trwał w koalicji z PiS do końca tej kadencji lub wykona polityczną woltę dopiero pod jej koniec np. wiosną 2023 r. W każdym razie w polskiej polityce czekają nas bardzo ciekawe miesiące…

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments