W najbliższych wyborach zagłosujemy korespondencyjnie? Władza zmierza w tym kierunku

297

W najbliższych wyborach zagłosujemy korespondencyjnie? Wiele na to wskazuje. Zgodnie z przegłosowaną w nocy ustawą, jeśli na terytorium Polski trwa stan epidemii (jak jest obecnie), marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów. Onet sugeruje, że z tego wynika, że „Prawo i Sprawiedliwość chce w ten sposób dać sobie więcej czasu na przygotowanie wyborów korespondencyjnych”. 

Pakiety wyborcze

Ustawa zakłada, że wszyscy uprawnieni o głosowania mają otrzymać tzw. pakiety wyborcze. Za ich doręczenie będzie jednak odpowiadała Poczta Polska. Wszystko „w terminie przypadającym od siedmiu dni do dnia przypadającego przez dniem wyborów”.

Przepisy zakładają, że głosowanie w wyborach prezydenckich w 2020 r. odbyłoby się tylko w formie korespondencyjnej. Czy więc zamiast kolejek do urn wyborczych czekają nas więc kolejki do skrzynek pocztowych?

Poczta Polska przestaje doręczać „zwykłe listy”

Z ustawy wynika również, że w Poczta Polska przestanie na pewien krótki czas obsługiwać inne zlecenia: „Operator pocztowy obowiązany do świadczenia usług powszechnych w czasie wykonywania zadań, o których mowa w niniejszej ustawie, zwolniony jest z obowiązku świadczenia innych usług pocztowych” – czytamy w projekcie ustawy.

Opozycja protestuje

Projekt ustawy wywołał oczywiście protesty po opozycyjnej stronie Sejmu.

Co się stanie, jeżeli nie odbiorę karty ze swojej skrzynki pocztowej, a termin wyborów minie? Czy to znaczy, że ukradłem kartę wyborczą? Czy to znaczy, że ją zniszczyłem? Czy to znaczy, że będę musiał sam na siebie donieść? – pytał poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek.

Szef klubu KO i przewodniczący PO Borys Budka oskarżał z kolei PiS, że próbuje „doprowadzić do wielkiej kompromitacji polskiego systemu wyborczego”.

Alternatywa

Alternatywne rozwiązanie przedstawił wcześniej Jarosław Gowin, szef Porozumienia, które jest częścią koalicji rządzącej. Chciał wydłużyć kadencję Andrzeja Dudy o 2 lata, ale prezydent nie mógłby walczyć o reelekcję po tym okresie.

Pomysł polityka nie spotkał się z pozytywnym odzewem zarówno PiS-u, ani opozycji. Ostatecznie wczoraj Gowin stwierdził, że składa dymisję z urzędy wicepremiera. Pisaliśmy szerzej na ten temat tutaj.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments