Czym jest i jak działa giełda transportowa?

Udostępnij

Firmy transportowe i spedycyjne we współczesnym świecie absolutnie nie wyobrażają sobie pracy bez stosowania cyfrowych narzędzi zwiększających efektywność ich pracy. W Polsce mamy ponad 30 tysięcy przewoźników międzynarodowych ładunków. Ponad 90% z nich to małe i średnie przedsiębiorstwa, często rodzinne z taborem poniżej 10 pojazdów. Jednym z kluczowych nowoczesnych rozwiązań, z których korzystają te firmy z branż: transportu, spedycji i logistyki jest giełda transportowa.

W jaki sposób funkcjonuje to rozwiązanie? Jakie korzyści niesie za sobą giełda transportowa? Na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę? Przekonamy się poniżej:

Giełda transportowa – co to jest?

Podstawowe informacje

Giełda transportowa to platforma wymiany informacji pomiędzy przewoźnikami a przedsiębiorstwami spedycyjnymi oraz klientami indywidualnymi, mająca na celu ułatwienie komunikacji i przyspieszenie zawierania transakcji w branży transportowej. Firma, która ma towary do transportu, publikuje zlecenie transportowe z opisem towarów i trasą. Bywa też odwrotnie. To przewoźnik zgłasza ciężarówkę jako ofertę transportową i poszukuje klienta z towarem do przewiezienia. Giełda transportowa łączy więc w sobie dwie giełdy: ładunków i pojazdów.

Giełdy transportowe jako narzędzie wykorzystują Internet. W ten sposób w czasie rzeczywistym można wyszukać czy zamieścić ładunek lub pojazd, skontaktować się z kontrahentem i zawrzeć umowy na usługę. Cała operacja może przypominać licytacje przetargowe. Przewoźnicy proponują ceny, a zleceniodawca wybiera najlepszą dla siebie ofertę.

Geneza giełd transportowych

Koncepcja giełdy transportowej, podobnej do tej jaką znamy współcześnie, narodziła się w Europie w latach siedemdziesiątych XX wieku, gdy coraz więcej towarów trzeba było przewozić samochodami. Przemysł transportowy przeżywał wtedy rozkwit. Wprawdzie coraz więcej spedytorów wchodziło na rynek, ale skala przewożonych ładunków rosła znacznie szybciej. Wielu przewoźników nie mogło dotrzymać stałych umów, ponieważ ich pojazdy lub kierowcy byli już zajęci lub ich po prostu na danych trasach brakowało. Powstały pierwsze pośrednictwa frachtowe, które do komunikacji z klientami wykorzystywały połączenia telefonicznie. Było to czasochłonne i mało efektywne.

Pierwsza na świecie elektroniczna giełda transportowa powstała w 1985 roku we Francji pod nazwą Teleroute i działała w systemie Minitel. Był to system wideotekstowy działający w trybie online i dostępny za pośrednictwem linii telefonicznych. Wprowadzono go we Francji w 1982 roku. System ten uznawany jest za najbardziej udaną usługę sieciową, jaka istniała na świecie przed rozpowszechnieniem się Internetu. Do korzystania z systemu potrzebny był specjalny terminal z klawiaturą, połączony z małym monitorem i modemem. Niewielka prędkość transmisji danych i ograniczony zasięg (tylko obszar Francji) spowodowały, że Minitel został wyparty przez Internet. Obsługa systemu zakończona została 30 czerwca 2012 roku, choć używanych było wtedy jeszcze 810 tysięcy terminali.

Giełdy transportowe obecnie Transport, spedycja i logistyka

Dziś, w czasach zaawansowanego Internetu, giełda transportowa ułatwia komunikację i przyspiesza zawieranie transakcji w transporcie towarów. Część giełd wymaga instalacji specjalnego oprogramowania i opłacenia stosownego abonamentu. Inne udostępnione są za darmo poprzez przeglądarkę internetową lub przez aplikację mobilną. W takiej sytuacji giełda może pobierać prowizję zależną od wartości zlecenia pozyskanego dzięki serwisowi.

Zalety korzystania z giełdy transportowej

Oszczędność kosztów

Przy wykorzystaniu giełd transportowych, przyjmując analogiczną do licytacji formę działania, znaleźć można najkorzystniejsze dla danego przedsiębiorstwa rozwiązania. Wynika to z faktu, że gromadzą one w jednym miejscu dużą ilość różnorodnych ofert i tym samym kształtują konkurencję wśród przewoźników, a ponadto szansę wyszukania oferty za wyjątkowo korzystną cenę. Dostęp do tak dużej bazy ofert owocuje szansą na szybki rozwój firmy, minimalizację kosztów, a także wzrost efektywności pracy.

Optymalizacja przewozów

Wykorzystanie giełdy transportowej pozwala przedsiębiorstwom przewozowym na redukcję pustych przewozów, czyli przejazdów realizowanych bez żadnego ładunku. Giełda transportowa ułatwia także optymalne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej oraz pozyskiwanie dodatkowych zleceń transportowych, a co za tym idzie zmniejszenie kosztów świadczenia usług oraz dodatkowy zarobek. Giełda pomaga także w znalezieniu w czasie rzeczywistym doładunków na trasie, którą porusza się kierowca pojazdu dostawczego czy ciężarowego. Takie giełdy są również szansą dla producentów różnych towarów, którzy nie mają własnej floty ciężarówek. Nie muszą współpracować ze spedytorami i tym samym oszczędzają. W konsekwencji, giełdy dają możliwość tego by w prosty sposób stworzyć plan transportu obejmującego teren całej Europy.

Dodatkowe udogodnienia

Ponadto, giełdy transportowe dają swoim użytkownikom możliwość skorzystania z różnorodnych udogodnień, które przyspieszają, a także zabezpieczają zawieranie transakcji. Przykładami działań, jakie mogą znaleźć się w ofercie giełd transportowych, a które służą udoskonalaniu zawierania transakcji są: możliwość windykacji należności, ułatwianie kontaktu poprzez wykorzystanie komunikatorów tekstowych, a także określanie map drogowych.

Na co uważać podczas korzystania z giełdy transportowej?

Na giełdzie transportowej mamy do czynienia z tysiącami ogłoszeń zamieszczonych przez małych, prywatnych przewoźników. Każde ogłoszenie wymaga założenia konta na portalu, gdzie ogłoszeniodawcy są weryfikowani. Giełdy transportowe próbują minimalizować ryzyko natrafienia na nieuczciwego, niegodnego zaufania przewoźnika przez ich dokładną weryfikację, audyty czy liczną dokumentację, w tym ubezpieczenia OCP/OCS. Nie wszystkie serwisy oferujące ogłoszenia transportowe jednak radzą sobie, chociażby w kwestii porównania licencji do ubezpieczenia. Dla ułatwienia wiele giełd internetowych honoruje dokumenty w wersji elektronicznej. Nic w tym złego, jednak niebezpieczeństwo pojawia się wówczas, kiedy dokument jest nieczytelnym skanem, a został zatwierdzony.

Samodzielna weryfikacja przewoźnika i ubezpieczenie ładunku

Jak więc zweryfikować przewoźnika? Najskuteczniejszą metodą jest po prostu samodzielne sprawdzenie referencji danej firmy transportowej oraz weryfikacja – choćby telefonicznie lub mailowo kilku zleceniodawców, którzy współpracowali już z potencjalną firmą.

Ryzyka całkowicie oczywiście nie da się wyeliminować. Można je jedynie zminimalizować. Dlatego warto skorzystać również z ubezpieczenia ładunku na wypadek zniszczenia czy kradzieży.

Najpopularniejsze giełdy transportowe

Na rynku mamy naprawdę szeroki wybór giełd transportowych. Warto więc zwrócić uwagę na rozmiar ich bazy ogłoszeń, zasięg, bezpieczeństwo czy możliwości programowe – to właśnie pod względem tych aspektów dane platformy się różnią między sobą. Do największych giełd transportowych dostępnych w naszym kraju można zaliczyć:

  • TIMOCOM
  • Teleroute
  • Wtransnet
  • Trans.eu
  • Clicktrans
  • Cargo.pl

Największą internetową giełdą transportową w Europie jest TIMOCOM, na której dziennie pojawia się nawet do 800 tysięcy ofert frachtów i wolnych pojazdów z 44 europejskich krajów, zgłaszanych przez ponad 135 tysięcy użytkowników.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również