Giełda przez Internet: co jest potrzebne do inwestowania online?

Udostępnij

Inwestowanie w akcje to dobry sposób, by zabezpieczyć i potencjalnie pomnożyć swoje oszczędności. Aby móc grać na giełdzie, należy jednak spełnić kilka istotnych warunków. Co będzie potrzebne przed rozpoczęciem inwestowania?

Podstawowe wymagania: pełnoletność, wypełnienie formularza MiFID oraz dokument FATCA

stock exchangeNajważniejszym wymogiem, który trzeba spełnić przed podjęciem pierwszych działań na giełdzie, jest ukończenie 18. roku życia. Bez tego nie będziemy mogli założyć konta na żadnej platformie maklerskiej, która dysponuje pozwoleniami wymaganymi do prowadzenia tego typu działalności na terenie Unii Europejskiej. Do tego niezbędne będzie własne konto bankowe, które posłuży do wpłaty i wypłaty środków. Niektórzy brokerzy przyjmują jednak także alternatywne formy płatności – to kwestia, którą warto sprawdzić przed założeniem rachunku.

Podczas rejestracji lub tuż po utworzeniu konta będziemy także zobowiązani wypełnić formularz ryzyka inwestycyjnego zdefiniowany przez dyrektywę MiFID obowiązującą w całej Unii Europejskiej. To dokument, który ma na celu dostosowanie odpowiednich produktów do doświadczenia i wiedzy danego inwestora. Co istotne, zależnie od podanych odpowiedzi niektóre instrumenty finansowe mogą być niedostępne. Dotyczy to w szczególności propozycji, które wiążą się z podwyższonym ryzykiem, takich jak instrumenty pochodne, czyli m.in. opcje czy kontrakty różnicowe. Większość brokerów wymaga obecnie także wypełnienia i podpisania formularza FATCA, który umożliwia przekazywanie informacji podatkowych do organów Stanów Zjednoczonych. Dokument ten będzie niezbędny do wykonywania transakcji na amerykańskiej giełdzie, która jest zdecydowanie najpopularniejszym rynkiem finansowym.

Drugi krok – wybór odpowiedniego konta

Inwestorzy mają aktualnie do dyspozycji ogromny wybór różnorodnych propozycji kont maklerskich i platform inwestycyjnych. Podjęcie decyzji może być dość trudne – warto jednak rozpocząć od określenia swoich potrzeb i preferencji. Jedną z najważniejszych kwestii będzie dostęp do poszczególnych rynków. Warto zadbać o to, by giełda przez Internet obejmowała nie tylko akcje notowane w Polsce, lecz także za granicą. Im więcej możliwości, tym lepiej – w miarę zdobywania doświadczenia możemy zdecydować się na dodanie do portfela spółek z bardzo różnych krajów, by zmaksymalizować zyski. Do tego zawsze należy zwrócić uwagę na tabelę kosztów i prowizji, która będzie mieć spory wpływ na wyniki inwestowania.

Przy wyborze konta ważne będzie również sprawdzenie dodatkowych funkcji oraz dostępu do różnych wskaźników analizy technicznej i fundamentalnej. Dzięki temu wszelkie przydatne informacje mogą być na wyciągnięcie ręki w jednym miejscu, co usprawni podejmowanie decyzji. To opcje udostępniane przez różne platformy inwestycyjne – jedną z nich jest SaxoTraderGO od duńskiego banku Saxo.

Niezbędna wiedza, bez której nie należy zaczynać inwestować

Zanim zaczniesz wykonywać pierwsze transakcje na giełdzie, warto także spędzić nieco czasu na pogłębienie swojej wiedzy. Wśród tematów, które powinny być najważniejsze na początku, znajdują się typy zleceń, podstawowe wskaźniki analizy technicznej oraz kluczowe komponenty analizy fundamentalnej. Należy także pamiętać, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem utraty całego kapitału, a w przypadku instrumentów finansowych z dźwignią straty mogą być jeszcze wyższe.

Najnowsze

Zobacz również