Gazociąg Baltic Pipe i jego strategiczna rola

183

Najdłuższy lądowy odcinek Baltic Pipe został już ułożony. Prace związane z tym strategicznym projektem infrastrukturalnym przebiegają zgodnie z planem. Obecnie trwają testy, próby i odbiory. Wiemy już również kiedy odbędzie się uroczyste otwarcie tego gazociągu oraz ile wynosić będzie jego przepustowość od stycznia 2023 roku. Na czym polega strategiczna rola tego projektu? Co warto wiedzieć o Baltic Pipe? Przekonamy się poniżej:

Uroczyste otwarcie Baltic Pipe już we wrześniu gaz

W poniedziałek, 25 kwietnia prezes państwowej spółki Gaz-System – Tomasz Stępień zapowiedział, że we wrześniu nastąpi uroczyste otwarcie Baltic Pipe, który połączy Polskę – przez Norwegię – bezpośrednio do norweskich złóż gazu.

Część morska gazociągu przeszła w zeszłym tygodniu próby ciśnieniowe. Elementy lądowe zostały już zespawane. Tłocznie Gustorzyn, Goleniów, w ramach programu Baltic Pipe, także są już na bardzo zaawansowanym etapie, co oznacza, że cała praca idzie zgodnie z planem. Mało tego, część magistrali Baltic Pipe po polskiej stronie jest już gotowa w 98-99%.

Ponad milion metrów sześciennych gazu na godzinę

Gazociąg o długości ponad 900 kilometrów ma zostać uroczyście oddany do użytku we wrześniu, a działać ma od 1 października, ale jak zastrzegł Tomasz Stępień, przepustowość gazociągu w pierwszych tygodniach będzie zależała od hydrauliki systemu duńskiego. Od stycznia 2023 roku rurociągiem będzie natomiast tłoczone aż 1,1 miliona metrów sześciennych gazu na godzinę.

Baltic Pipe – podstawowe informacje

Baltic Pipe to gazociąg podmorski biegnący pomiędzy Danią i Polską. Inwestycja biegnie od Morza Północnego, gdzie połączy się z gazociągiem Europipe II zapewniając tym samym dostęp do gazu ze złóż norweskich. Następnie poprzez wybudowanie infrastruktury na terytorium Danii oraz na dnie Morza Bałtyckie gazociąg połączy się z polskim systemem przesyłowym. Gazociąg będzie mógł przesyłać aż 10 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 miliardy metrów sześciennych z Polski do Danii.

Aby zredukować wpływ inwestycji na środowisko, Gaz-System zdecydował się zastosować bezwykopową metodę mikrotunellingu, tak by rurociąg został zbudowany pod plażą i pasem wydm. Polega to na tym, że maszyny TBM wydrążyły tunele, w których umieszczany jest gazociąg. Dzięki temu znacznie ogranicza się wpływ inwestycji na otoczenie, a środowisko naturalne na obu wybrzeżach pozostaje nienaruszone. Gazociąg nie będzie widoczny, więc turyści i mieszkańcy mogą nawet nie mieć świadomości, że znajdują się w jego pobliżu.

Strategiczna rola Baltic Pipe Kule burzące z flagami Rosji i Polski

Pozyskiwanie gazu bezpośrednio ze złóż norweskich będzie ważnym krokiem dla uniezależnienia się od dostaw gazu z Rosji. Roczne zużycie gazu w Polsce wynosi bowiem prawie 21 miliardów metrów sześciennych. Wspólnie z rozbudowywanym terminalem LNG na gaz skroplony, zlokalizowanym w Świnoujściu, Baltic Pipe już pod koniec tego roku ma zapewnić Polsce możliwość zakończenia niekorzystnego kontraktu z rosyjskim Gazpromem. To kluczowe w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. Niepodległość gazowa naszego kraju jest już więc niemal na wyciągnięcie ręki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments