GameStop znowu w górę. Najbardziej spekulacyjna spółka Wall Street najwyżej od m-ca

464

GameStopW trakcie wtorkowego otwarcia handlu na Wall Street, akcje spółki GameStop rosną o ponad 20%, rozpoczynając piąty dzień wzrostów z rzędu i testując najwyższe pułapy cenowe od początku lutego. Po tym jak ponad miesiąc temu firma w związku ze zmasowanymi zakupami inwestorów detalicznych przeciwko krótkim pozycjom funduszy hedgingowych rosła o kilka tysięcy procent i znalazła się na językach praktycznie wszystkich osób związanych z inwestowaniem wydawało się, że sytuacja wraca do normy. Początek nowego tygodnia pokazuje jednak, że WallStreetBets mogło nie powiedzieć jeszcze ostatniego słowa.

  • Spółka GameStop jeszcze 4 stycznia byłą wyceniana na niespełna 18 dol. 24 dni później za jedną jej akcję płacono nawet 483 dol., czyli o 2700% więcej
  • Efektem tak dynamicznych wzrostów było wyciskanie krótkich pozycji (short squeeze) z dużych funduszy w wykonaniu zorganizowanej grupy inwestorów detalicznych działających w ramach portalu Reddit i forum WallStreetBets (które liczy obecnie 9,5 mln użytkowników)
  • Gdy akcje na początku lutego spadły poniżej 50 dol. analitycy pisali o „game over” na akcjach GameStop. Spółka jednak ponownie silnie rośnie
  • Tym razem nie jest to efekt tylko pustej spekulacji, ale informacji, że spółka zamierza wejść w rynek e-commerce

GameStop w marcu dodaje do swojej wartości 100%. WallStreetBets znowu w akcji?

Marzec dla akcji GameStop, zaczynał się w okolicach poziomu 104 dol., jednak w pierwszych dniach miesiąca zmienność pozostawała raczej mocno ograniczona. Pierwszy bardzo mocny ruch pojawił się w poniedziałek, kiedy akcje GME rosły o ponad 40%, a jego kontynuację widać we wtorek. Po otwarciu handlu 9 marca notowania dodawały do wartości kolejne 22% i testowały poziom powyżej 240 dol., najwyższy od ponad miesiąca.

Akcje spółki Gamestop powracają do rynkowej gry, zyskując w trakcie ostatnich 5 sesji niemal 100%. Cena jest najwyżej od załamania z początku lutego. Jeden z inwestorów strategicznych spółki zasiadający w zarządzie, Ryan Cohen powiedział, że spółka wchodzi na rynek e-commerce. Jest to wobec tego powód do zadowolenia przez wielu inwestorów, którzy mogli wątpić w fundamenty spółki. Warto zauważyć, że obecnie w Stanach Zjednoczonych niemal każda firma zajmująca się e-commerce czy social mediami dochodzi do astronomicznych wycen – komentują analitycy XTB.

Akcje GameStop rosną silnie kolejny dzień z rzędu. Zyskują 100% od początku miesiąca.
Akcje GameStop rosną silnie kolejny dzień z rzędu. Zyskują 100% od początku miesiąca. Źródło: Tradingview.com

Dynamiczne wzrosty GameStop z początku tygodnia powodują, że w grupie WallStreetBets ponownie widoczna jest euforia, a jej użytkownicy witają aprecjację w charakterystyczny dla siebie sposób:

Get ready boys.. we’re coming back fo y’all , no retard left behind! from wallstreetbets

Działania WallStreetBets zachęciły między innymi „najpopularniejszego polskiego spekulanta”, Rafała Zaorskiego do założenia projektu BigShortBets, który ma zaoferować użytkownikom anonimowe medium do przekazywania sobie istotnych dla rynków wiadomości oraz podejmowania zorganizowanych ruchów giełdowych. Na swój cel zgromadził ponad 1,5 mln dol. od inwestorów w niespełna 2 tygodnie.

GameStop, WallStreetBets, wyciskanie shortów i o co w tym wszystkim chodzi?

Spółka GameStop jeszcze niedawno była mocnym rynkowym średniakiem, który sprzedawał gry i multimedia poprzez fizyczną sieć sklepów. W świecie pandemii i rosnącego znaczenia e-commerce biznes wydawał się skazany na straty, co wykorzystywały duże fundusze agresywnie shortując akcje używając do tego mechanizmu krótkiej sprzedaży.

Mechanizm ten polega na tym, że inwestor pożycza akcje od giełdy na określony termin licząc na to, że ich kurs spadnie w międzyczasie, a różnica pomiędzy kursem początkowym i końcowym będzie jego zyskiem. W przypadku GameStop doszło jednak do sytuacji, gdzie shortowanych było 137% akcji (czyli więcej niż dostępnych).

Wykorzystać postanowili to inwestorzy detaliczni z grupy WallStreetBets, który zaczęli skupować akcje. Cel był prosty: kupić i nie sprzedawać. Przy tak wysokim poziomie krótkich pozycji doprowadziła to do tak zwanego short squeeze – fundusze musiały odkupować akcje w celu pokrycia swoich krótkich zakładów, liczba dostępnych na rynku akcji byłą więc mocno ograniczona (WallStreetBets nie chciało sprzedawać) w związku z czym dochodziło do odkupienia po wyższych cenach (w celu cięcia przyszłych, potencjalnie jeszcze większych strat). Samo kupno przez fundusze w celu pokrycia shortów dodatkowo napędzało popyt i ponownie zwiększało wartość akcji.

W międzyczasie do gry dołączyły główne platformy inwestycyjne w USA, które podjęły kontrowersyjne decyzje o blokowaniu użytkownikom detalicznym możliwości handlu na akcjach GameStop tłumacząc się wysoką zmiennością i troską o bezpieczeństwo. Odcięcie kurka po stronie detalicznej zwiększyło elastyczność funduszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments