Frankowicze, banki i TSUE: znamy pierwsze straty banków

394

Jeśli ktoś spodziewał się bankowej apokalipsy, która miała nastąpić po wyroku TSUE w sprawie frankowiczów, może odetchnąć z ulgą. Znamy pierwsze dane Getin Noble Banku. Bankowi nie grozi zagłada.

Getin Noble Bank udzielał dość dużo kredytów frankowych. Stąd jego udziałowcy, pracownicy i klienci mogli obawiać się, że wyrok TSUE w sprawie frankowiczów, może oznaczać dla firmy ogromne problemy. Rzeczywistość okazała się jednak o wiele mniej straszna, niż sądzono.

Frankowicze i banki: końca świata nie będzie

Bank nie obserwuje jak na razie zbyt dużego wzrostu liczby pozwów sądowych klientów po wyroku TSUE. Obecne straty na odsetkach szacuje się na rzędu 4 mln zł miesięcznie.

– Jest pewien wzrost liczby wpływu spraw. Nie ma zalewu. Oczekujemy, że to się może zmienić, ale do tej pory ten wzrost nie jest duży – mówi mediom Marcin Romanowski, członek zarządu Getin Noble Banku.

Krótko mówiąc, klienci frankowi spłacają nadal swoje zobowiązania nie szturmują sądów, by rozpocząć walkę z bankiem.

Znamy konkretne liczby. Bank podaje, że na dzień 30 września 2019 roku łączna wartość przedmiotu sporu w dokładnie 1 904 postępowaniach sądowych dotyczących umów kredytowych indeksowanych do franka, w których bank występował w charakterze pozwanego wyniosła 555 mln zł. Z kolei łączna wartość przedmiotu sporu we wszystkich 2 411 postępowaniach sądowych w tym dniu wyniosła 650 mln zł.

Banki wygrywają

„Szanse na wygranie danej sprawy, a w konsekwencji także ocena potrzeby ustanowienia rezerwy na wypadek przegranej, w odniesieniu do wszystkich spraw sądowych (w tym dotyczących kredytów indeksowanych do walut obcych) ustalane są indywidualnie w oparciu o okoliczności danej sprawy. Do dnia 30 września 2019 roku w 77 prawomocnie zakończonych sprawach sądowych dotyczących kredytów indeksowanych sądy uznały rację banku, a w 10 rację klienta” – można przeczytać w raporcie kwartalnym banku.

– Miesięczny ubytek wyniku odsetkowego wyniesie około 4 mln zł brutto – tłumaczy członek zarządu Maciej Kleczkiewicz. – Jeśli chodzi o zwroty to w tym momencie pracujemy nad rozwiązaniem informatycznym, które umożliwi automatyczny zwrot. Zmieniamy politykę cenową dla tych kredytów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments