Firma ochroniarska – jak działa i ile kosztują jej usługi?

334

Chronienie swoich dóbr, jest jedną z najstarszych usług jaką możemy spotkać na rynku. Towarzyszyła ona ludziom już w zasadzie od czasów starożytnych, ponieważ zawsze osoby zamożne obawiały się o utratę swojego majątku. Niestety, drobne kradzieże, napady czy niszczenie mienia w ostatnich latach zaczęły mieć miejsce coraz częściej zarówno w mniejszych, jak i większych miejscowościach. W efekcie dziś już nawet nie tylko przedsiębiorcy, lecz także osoby fizyczne chętnie korzystają z usług firm ochroniarskich.

Nie powinno więc dziwić, że polski rynek usług ochroniarskich jest dziś naprawdę rozwinięty, zwłaszcza w dużych miastach. Czym dokładnie się zajmują agencje tego typu i jaki jest zakres ich działań? Ile kosztuje skorzystanie z usług firmy ochroniarskiej? Przekonamy się poniżej:

Firma ochroniarska – podstawowe informacje Ochroniarz przegląda kamery monitoringu

Firmy ochroniarskie w Polsce zajmują się zarówno bezpośrednią ochroną osób fizycznych jak i mienia. Ochrona może mieć formę stałą lub doraźną, w zależności od potrzeb. Firmy tego typu kojarzymy zwykle z ochroną osób publicznych – na przykład polityków, z ochroną wielkopowierzchniowych sklepów, a także z ochroną domów jednorodzinnych. W ostatnim przypadku polega ona na tym, że w budynkach montowane są alarmy, na które reaguje firma.

To jednak nie wszystko. Do zadań firmy ochroniarskiej mogą należeć także inne czynności. Dla przykładu, może to być dozór sygnałów, które są gromadzone i przetwarzane w elektronicznych urządzeniach – na przykład zdalny monitoring. Kolejnym zadaniem jest konwojowanie pieniędzy i wartościowych przedmiotów, a także przedmiotów niebezpiecznych. Firma ochroniarska może również zajmować się zabezpieczeniami technicznymi oraz montażem systemów alarmowych, ich konserwacją i instalacją urządzeń mechanicznego zabezpieczenia.

Czym charakteryzuje się dobra firma ochroniarska?

Odpowiedni personel

Personel firmy ochroniarskiej dzieli się na pracowników obsługi technicznej i ochrony fizycznej. Pod tym względem przydzielane są dwa typy licencji. Każda z nich posiada dwa stopnie i jest wydawana jest na podstawie ustawy o ochronie osób i mienia. Ponadto, każdy agent firmy ochroniarskiej powinien posiadać czystą kartotekę i ukończone specjalistyczne szkolenie. Oczywiście niezbędne są również opanowanie oraz odpowiednie warunki fizyczne. Personel powinien mieć też pojęcie o tym, jak udzielić pierwszej pomocy, a także operować wiedzą prawną, przynajmniej na poziomie podstawowym.

Najlepszym materiałem są tutaj byli żołnierze i policjanci, którzy nie dość, że przeszli odpowiedni trening, to również dysponują licencją na broń i środki przymusu bezpośredniego – takie jak gaz łzawiący, kajdanki czy broń biała. Ponadto, licencjonowani agenci posiadają więcej uprawnień niż tak zwani ”agenci z doskoku”, dzięki czemu w razie potrzeby mogą interweniować dużo bardziej efektywnie.

Działania podejmowane przez firmę przed rozpoczęciem ochrony naszego mienia Ochroniarz zajmuje się monitoringiem

Warto również wiedzieć, że zanim wybrana firma przystąpi do ochrony naszego dobytku, jej zadaniem jest dokładne sprawdzenie naszego domu (przede wszystkim drzwi i okien), a także otaczającego go terenu. Do jej obowiązków należy także wyodrębnienie wszystkich słabych punktów naszej działki i nieruchomości oraz określenie najkrótszej i najszybszej drogi docelowej podczas ewentualnej interwencji.

Zachowanie podczas interwencji

Jak natomiast firma ochroniarska zachowuje się podczas interwencji? Tutaj metody działania są bardzo różne, zwykle dopasowane do zaistniałej sytuacji. Inaczej będzie przeprowadzana akcja podczas napadu, a inaczej podczas kradzieży bądź włamania. W zależności od wielkości agencji, powinniśmy upewnić się, że dysponuje ona wystarczającą liczbą ludzi i pojazdów patrolowych, które zagwarantują szybkie pojawienie się ich na miejscu zdarzenia.

Czas dojazdu do chronionej posesji absolutnie nie powinien więc przekraczać 10 minut (wyjątkiem są godziny szczytu, wtedy dojazd może wynosić i 15 minut). Należy również zwrócić uwagę na to, ile obiektów ochrania patrol, który jest przydzielony do naszego rejonu. Im mniej chronionych obiektów, tym szybsza interwencja.

Jeżeli dojdzie do interwencji spowodowanej próbą włamania, zostaje wprawione w ruch rutynowe działanie. Ochrona, po pojawieniu się na miejscu zdarzenia, nie wchodzi do pomieszczenia, lecz zabezpiecza wszystkie ślady z zewnątrz. Wybite okno, wyłamany zamek w drzwiach, ślady stóp, to tylko niektóre z potencjalnych dowodów, wymagające interwencji policji i zastosowanie się agencji do powyższych działań.

W razie napadu bądź siłowego wtargnięcia do wnętrza domu, działania ochrony stają się bardziej agresywne. Agenci mają prawo wejścia do budynku i do natychmiastowej reakcji. Mogą użyć siły lub środków przymusu, a jeżeli sytuacja jest naprawdę ekstremalna, również broni palnej.

Złamanie regulaminu. nieuzasadnione wezwania i usterki

Co ważne, działania pracowników ochrony, naruszające warunki regulaminu i umowy z klientem, dają klientowi prawo do zrezygnowania z usług agencji. Natomiast w przypadku, gdy to my wezwiemy patrol interwencyjny bez uzasadnionego powodu, wówczas będziemy musieli liczyć się z dodatkowymi kosztami. Zatem, jeżeli włączymy alarm przez przypadek, należy zadzwonić pod numer kontaktowy agencji i podać nasze hasło, aby go wyłączyć. Może zdarzyć się również tak, że nastąpi awaria systemu alarmowego i będzie on się włączać samoczynnie. Wówczas, od razu musimy skontaktować się z technikiem agencji aby jak najszybciej usunął usterkę.

Ile kosztują usługi firmy ochroniarskiej? Ochroniarz wykonuje gest pieniędzy

Abonament na monitoring, sprzęt i interwencje

Cennik usług firm ochroniarskich, jest on dość zróżnicowany. W największym stopniu zależy on od tego, jaki pakiet usługowy nas interesuje. Zacznijmy od usługi cieszącej się największym zainteresowaniem, czyli zdalnego monitoringu domu wraz z systemami alarmowymi oraz oczywiście potencjalną interwencją ochrony. Ceny takiego pakietu abonamentowego zwykle zawierają się w przedziale od 140 do 180 złotych miesięcznie.

Abonament bez sprzętu i dodatkowe koszty

W koszt takiego abonamentu wliczona jest dzierżawa oraz montaż profesjonalnego systemu alarmowego. Jeśli chcemy go zakupić samodzielnie, to firmy ochroniarskie mogą zaoferować nam usługę opartą na monitoringu z wykorzystaniem naszych urządzeń. W tym przypadku opłata abonamentowa spadnie do przedziału od 60 do 80 złotych miesięcznie. Ceny systemów alarmowych, w zależności od powierzchni pomieszczenia, oscylują w okolicach kilku tysięcy złotych. W przypadku domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych trzeba liczyć się z minimalnym wydatkiem rzędu 3 tysięcy PLN. Warto również wiedzieć, że koszt nieuzasadnionego wezwania ochrony wynosi zazwyczaj od 70 do 90 złotych.

Ochrona fizyczna

Praktycznie każda renomowana firma ochroniarska posiada jednak w swojej ofercie również możliwość wynajęcia ochrony fizycznej. W tym wariancie ochroniarz osobiście sprawdza, kto wchodzi do budynku i czy wokół niego nie kręcą się osoby podejrzane. Koszt najmu pracownika będzie uzależniony od jego stopnia kwalifikacji.

Jeśli zależy nam na ochroniarzu o wysokich kwalifikacjach, posiadającym broń, zapłacimy więcej. Średnia cena wynajęcia takiego pracownika firmy ochroniarskiej zawiera się w przedziale od 33 do nawet 48 złotych za godzinę. W przypadku ochroniarza bez broni, o nieco niższych kwalifikacjach, koszt ten będzie o 5-7 złotych za godzinę niższy. Ponadto, czasami za ochronę w nocy musimy zapłacić nawet 10-20% więcej, niż wynosi stawka podstawowa.

Korzystanie z usług firmy ochroniarskiej – warto pamiętać

Decydując się na wybór firmy ochroniarskiej musimy pamiętać, aby nie kierować się wyłącznie ceną usługi, lecz dokładnie sprawdzić jej zakres działania, oferowane systemy alarmowe i systemy monitoringu, szybkość interwencji, kwalifikacje pracowników, licencje i certyfikaty. Powinniśmy mieć na uwadze nie tylko ogólnopolskie firmy ochroniarskie, ale także te z naszego regionu. Może się bowiem okazać, że niewielka lokalna/regionalna firma działająca w naszej okolicy okazać się o wiele bardziej efektywna i po prostu tańsza niż rynkowy gigant oferujący swoje usługi na terenie całego kraju.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments