Finansowe postanowienia noworoczne – od celu do realizacji

724

Jak zawsze pod sam koniec danego roku wielu z nas tworzy postanowienia noworoczne i obiecuje sobie, że wraz z magiczną zmianą ostatniej cyfry w dacie zacznie działać inaczej niż dotychczas. Najczęściej wraz z nadejściem nowego roku zakładamy, że ograniczymy słodycze, zaczniemy biegać, będziemy zdrowo się odżywiać, więcej czytać, a także oszczędzać.

Dziś skupimy się na tej ostatniej kwestii. Według raportu Biura Informacji Kredytowej ze stycznia 2020 roku aż 62% Polaków złożyło noworoczne postanowienia finansowe. Głównie kobiety (67%) deklarowały zamiar wprowadzenia istotnych zmian, żeby lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi. Co chcieliśmy zmienić 12 miesięcy temu? Aż 67% z nas chciałoby odłożyć pieniądze na konkretny cel. Na drugim miejscu, z wynikiem 44%, uplasowało się utworzenie poduszki finansowej. 35% respondentów – głównie kobiety – chciało usprawnić zarządzanie swoim domowym budżetem, a 22% zamierzało spłacić wszystkie swoje długi, aby wejść w kolejny rok z czystą kartą.

Tym razem, warto jednak postarać się ich dotrzymać jeszcze bardziej niż do tej pory. Dlaczego? Po pierwsze, pandemia ograniczyła dochody prawie połowy konsumentów w naszym kraju. Po drugie, w ostatnich miesiącach borykaliśmy się z najwyższym w XXI wieku poziomem inflacji, wzrost cen w sklepach jest zauważalny gołym okiem, a podwyżki stóp procentowych dotkliwie uderzyły w tysiące polskich gospodarstw domowych spłacających kredyty. Jak zatem, poza wyznaczeniem sobie realnych celów – takich jak powyższe – doprowadzić do ich realizacji? Zagadnienie to zostanie omówione poniżej. Zacznijmy jednak od tego, jak w ogóle wyznaczać sobie finansowe postanowienia noworoczne:

W jaki sposób wyznaczać finansowe postanowienia noworoczne? Lista celów finansowych na Nowy Rok

Planując finansowe postanowienia noworoczne możemy zwyczajnie wypisać je w kalendarzu, narysować na kartce, a nawet stworzyć mapę finansowych celów, czyli tablicę pozwalającą znaleźć inspirację i motywację do działania przez cały rok. Ważne, aby były w zasięgu wzroku, aby o sobie przypominać.

Najpierw zastanówmy się jakie obszary z zakresu naszych finansów chcemy poprawić w kolejnym roku. Chodzi o to, aby postanowienia były jak najbardziej konkretne, szczegółowe i realistyczne. Jeśli wyznaczymy tego typu cel, nadamy naszemu postanowieniu prawdziwy sens. Będziemy dokładnie wiedzieć co chcemy zmienić i wdrożymy plan działania już od 1 stycznia.

Metoda SMART

W wyznaczaniu celów – także tych finansowych – setkom ludzi na całym świecie pomaga popularna metoda SMART. Według niej Zgodnie z nią każdy cel trzeba przeanalizować pod kilkoma kątami. SMART jest skrótem, który skrywa w sobie właśnie te aspekty. Co więc ten akronim oznacza?

  • S – jak szczegółowy
  • M – jak mierzalny
  • A – jak atrakcyjny
  • R – jak realistyczny
  • T – jak terminowy

Przykładowe prawidłowo skonstruowane finansowe postanowienia noworoczne

Jakie przykładowe finansowe postanowienia noworoczne warto sobie wyznaczyć? Oto kilka naszych propozycji:

  • Zacznę co miesiąc odkładać stałą kwotę (należy ją podać) na emeryturę, poduszkę finansową lub konto oszczędnościowe (zależnie od potrzeb)
  • Spłacę wszystkie swoje zobowiązania finansowe
  • Będę systematycznie prowadzić budżet domowy
  • Doprowadzę do sytuacji, w której w moim budżecie domowym znajdzie się płynność finansowa w wysokości przekraczającej x złotych miesięcznie

Jakich postanowień unikać i dlaczego? Słoik z oszczędnościami na cele do zrealizowania w 2022

Takie postanowienia są znacznie lepsze niż te o treści “zacznę oszczędzać” czy “poprawię zarządzanie swoimi finansami”. W tego typu sytuacjach bardzo często nasze obietnice trafiają do kosza już nawet po kilku tygodniach. Zazwyczaj usprawiedliwiamy się przed sobą tym, iż mamy zbyt niskie przychody, które uniemożliwiają nam odłożenie jakiejkolwiek sumy pieniędzy lub poprawę zarządzania budżetem domowym. Jednak jeśli będziemy postępować według rzetelnie wyznaczonego planu i założymy sobie realne priorytety, to możemy być pewni, że nasze postanowienia finansowe zostaną osiągnięte.

Skoro udało nam się już wyznaczyć nasze noworoczne finansowe cele, to przejdźmy do kolejnego, absolutnie kluczowego etapu. Czas odpowiedzieć na pytanie, jak doprowadzić do realizacji tych postanowień.

Jak realizować swoje finansowe postanowienia noworoczne?

Spróbujmy zredukować koszty życia

W zasadzie przy każdym finansowym postanowieniu noworocznym, w pierwszej kolejności powinniśmy krytycznie przyjrzeć się swoim kosztom życia szukając przestrzeni na uzyskanie dodatkowych oszczędności oraz aktywnie zwiększać przychody. Dobre zarządzanie budżetem domowym to jedna z kluczowych umiejętności w całym procesie, dlatego, że budżet domowy jest naturalnym źródłem wspomnianej nadwyżki finansowej.

Zacznijmy planować wydatki

Po drugie, należy zacząć planować nasze wydatki. Chodzi o to, by w każdy miesiącu po otrzymaniu wynagrodzenia poświęcić chwilę na przeanalizowanie naszych stałych wydatków i w ten sposób określić kwotę, jaka zostanie nam do dyspozycji po uiszczeniu wszystkich opłat. Co miesiąc ponosimy przecież takie opłaty, jak czynsz, rachunki czy raty kredytów. Do tego dochodzą jeszcze wydatki sezonowe, takie jak OC za auto czy ubezpieczenie. Ostatni i kluczowy ze stałych kosztów stanowią regularne zakupy spożywcze. Otóż, regularne, sumienne planowanie zakupów spożywczych, a następnie śledzenie i kontrolowanie tego, jakie kwoty na nie wydajemy, jest dodatkowym motywatorem, by… wydawać mniej, czyli w konsekwencji oszczędzać.

Comiesięczne wydatki na zakupy

Jeśli chcemy poważnie podejść do śledzenia wydatków i mieć pewność, że dokładnie będziemy wiedzieć na co wydajemy pieniądze, przez pewien czas każdego dnia powinniśmy zbierać wszelkie paragony, nawet jeśli opiewają na śmiesznie niskie kwoty. Następnie co wieczór (lub ewentualnie raz w tygodniu, jeśli brakuje nam czasu w dni robocze) zasiądźmy nad stosem tych rachunków, przypisując wartości z każdego z nich do odpowiednich kategorii: środki czystości, rozrywka, przekąski, hobby, ubrania, produkty spożywcze, etc. Dzięki temu zauważymy, na co rzeczywiście wydajemy najwięcej i będzie nam łatwiej zacząć oszczędzać pieniądze na tych właśnie produktach.

Większe wydatki w dłuższej perspektywie

Ponadto, dobrym pomysłem jest rozpisanie sobie raz na kwartał lub co dwa miesiące planowanych wydatków w perspektywie dłuższej niż jeden miesiąc. Jeżeli wiemy, że w maju czeka nas komunia dziecka, na sierpień planujemy urlopowy wyjazd na wczasy, a w październiku nasi najlepsi przyjaciele biorą ślub i urządzają wesele, od razu powinniśmy uwzględnić tego typu wydatek w naszym finansowym kalendarzu i spróbować oszacować kwotę jaka będzie nam potrzebna w związku z danym wydarzeniem oraz w jaki sposób sfinansujemy dany wydatek.

Jeśli do tej pory takie nadprogramowe wydatki finansowaliśmy pożyczką lub kartą kredytową, to być może dzięki wcześniejszemu uwzględnieniu takiego zobowiązania finansowego w budżecie domowym, będziemy w stanie lepiej się do niego przygotować i zgromadzić choć część potrzebnej nam na ten cel kwoty.

Jak zacząć prowadzić budżet domowy? Prowadzenie budżetu domowego 2022

Powyższe akapity nie dotyczą oczywiście jednego z popularnych finansowych postanowień noworocznych. Mowa o tym o treści “będę systematycznie prowadzić budżet domowy”. Jednak, gdy już zaczniemy to robić – a zajmować się tym powinien absolutnie każdy z nas, bez żadnego wyjątku – to nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego typu działania wdrożyć już na samym początku. Przyniesie nam to same korzyści.

Co jednak, jeśli brakuje nam samodyscypliny i szybko zniechęcamy się do prowadzenia budżetu domowego, choć doskonale wiemy, że jest to niezwykle użyteczne? W takiej sytuacji już od stycznia warto wdrożyć trzy działania. Po pierwsze, otwarcie mówić osobom w naszym otoczeniu o naszych celach. Jeśli nasi bliscy będą wiedzieć co chcemy zrealizować i jak bardzo nam na tym zależy, będą starali się nas zmotywować do wytrwałości.

Po drugie, poszukajmy w naszym otoczeniu kogoś, kto również postanowił, że od nowego roku zacznie sumiennie prowadzić budżet domowy. We dwie osoby zawsze jest raźniej – można się wzajemnie wspierać i dopingować. Wspólna realizacja postanowień noworocznych niesie same korzyści – niezależnie czy dotyczą one finansów czy jakichkolwiek innych kwestii.

Jeżeli jednak po 2-3 miesiącach zauważymy, że prowadzenie budżetu domowego jest dla nas niezwykle uciążliwe, warto wyznaczyć sobie niewielką, wręczaną co miesiąc nagrodę za tę czynność. Ma to być coś, co sprawi nam przyjemność, aby sporządzanie co miesiąc budżetu domowego było dla nas czynnością, która kojarzy nam się jednoznacznie pozytywnie.

Podsumowanie Lista postanowień noworocznych na 2022

Wdrożenie wyżej opisanych działań do naszych nawyków życiowych z całą pewnością pomoże nam w realizacji naszych noworocznych postanowień finansowych. Trzeba jednak pamiętać, iż kluczem do sukcesu – o ile tylko wyznaczymy sobie cele korzystając z metody SMART – jest systematyczność, samodyscyplina i determinacja.

Pamiętajmy zatem, że realizacja noworocznych postanowień finansowych to proces wieloetapowy i wbrew pozorom wymagający od nas dość dużej aktywności. Dzięki temu jednak nasz komfort życia wzrośnie, sytuacja finansowa się poprawi, a także zyskamy cenną wiedzę i doświadczenie, które ogromnie zaprocentują w przyszłości. W konsekwencji, każdy kolejny cel finansowy będzie nam już łatwiej zrealizować.

Wszystkim czytelnikom życzymy tutaj powodzenia, trzymamy kciuki za Wasze noworoczne postanowienia finansowe!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments