W czasie Invest Cuffs 2023 sporo uwagi poświecono startupom. W czasie wykładu Michał Bartczak Grants.Capital i Konrad Kaczmarczyk, Prezes zarządu ATEMA sp. z o.o. poświęcili uwagę finansowaniu startupów ze środków unijnych. Jak to wygląda? Przekonaj się, co mają o tym do powiedzenia eksperci.
Pierwsze kroki startupu. Na co przeznaczane są środki z dofinansowania?
Pierwsze kroki startupów nie są proste. Na etapie concept, pre-seed i seed niczego nie możemy wiedzieć na pewno. Właśnie dlatego w tym miejscu pojawia się walidacja. To właśnie na nią idzie około 80% środków pozyskanych ze wszystkich źródeł. Do walidacji potrzebujemy na początku:
- Wsparcia osobowego — rozwijania zespołu, deweloperów i wsparcia mentorskiego.
- Wsparcia materialnego
- Wsparcia niematerialnego.
Wszystkie trzy elementy możemy pozyskać właśnie z dotacji. Programem, który w czasie wykładu przedstawił Konrad Kaczmarczyk, jest „Platformy startowe dla nowych pomysłów”. Pokazujemy tutaj, że rozwijamy jakiś nowy pomysł lub tworzymy innowacyjne rozwiązanie. Otrzymujemy tutaj komplet pewnego wsparcia. Zakłada on usługi doradcze, MVP, kontakt z ekspertami i doradcami, otwartą dalszą ścieżkę po kolejne programy oraz 100 tys. zł.
Dotacje mają pewne plusy i minusy. Zdecydowanie ogromną zaletą jest naprawdę prosty proces składania wniosków. Poza tym w łatwy sposób się rozliczymy. Dostaniemy wsparcie managera inkubacyjnego i nie będziemy musieli stawać przed wyzwaniami CF. Otworzone zostaną dla nas nowe drogi, a dodatkowo pozyskamy sporo partnerów. To również naprawdę łatwe pieniądze na rozwój naszego pomysłu.
Niestety finansowanie startupów ze środków unijnych ma też pewne minusy. Przede wszystkim są dość odległe nabory. Długo będziemy musieli też poczekać na decyzję. W pierwszym etapie środki nie są wysokie, a na same pieniądze również trzeba trochę poczekać. Niestety w pierwszym etapie nie jest finansowany zespół.
W przypadku programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów” spotkamy się z pewnymi wykluczeniami. Środki w ramach tego programu są skierowane jedynie dla startupów, które są na etapie projektowania. To oznacza, że mamy dopiero zaczęty, ale nie ukończony produkt.
Kto może liczyć na dofinansowanie startupu ze środków unijnych?
Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę, że dofinansowania nie są dla każdego projektu. Wsparcia finansowego nie otrzymamy, jeśli po pierwszym etapie nasza spółka nie uzyskała trakcji, a sytuacja finansowa jest trudna. Dotacje są przyznawane startupom, które zarabiają pieniądze. Wsparcie finansowe ma pomóc spółce rosnąć.
Dotacje B+R — ścieżka SMART
Dotacje te są przyznawane na trzech etapach. Pierwszym krokiem jest wsparcie modułowe na badania lub ich wdrożenie w ramach naszego pierwszego projektu. Kolejnym krokiem jest moduł obowiązkowy. Tutaj znajduje się miejsce na prace B+R i infrastrukturę B+R. Trzeci moduł zakłada dotacje dla tzw. midcaps. Dotacje możemy składać pod kątem tego, co jest dla nas najlepsze.
W tym roku dotacje B+R to ponad 6 mld dla MŚP i ponad 2 mld dla MidCaps. Mamy 3 sposoby naboru w 2023 roku. Same dotacje obejmują 80% dla MŚP i 60% dla MidCaps. Warto jednak pamiętać, że prace tutaj są wykonywane przez własnych pracowników.