Fenomenalny wrzesień na rynku kredytów hipotecznych

kredyt hipoteczny

Biuro Informacji Kredytowej podało wczoraj, że wartość kredytów mieszkaniowych udzielonych przez banki i SKOK-i we wrześniu tego roku wzrosła w stosunku do września 2022 o 232,7%, do 7,17 miliarda złotych.

W ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły we wrześniu tego roku o 173,6% więcej niż we wrześniu 2022 i o 35% więcej niż w sierpniu 2023 kredytów mieszkaniowych, przyznając ich 18 100, co jest najwyższym wynikiem od grudnia 2021.

Wrzesień potwierdził duże ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych kredyt

Główny analityk Grupy BIK Waldemar Rogowski stwierdził, że “dla kredytów mieszkaniowych wrzesień wypadł wręcz rewelacyjnie, potwierdzając tym samym widoczne od kilku miesięcy duże ożywienie”.

Waldemar Rogowski podał , że “w ujęciu liczbowym banki udzieliły 18 100 kredytów i jest to najwyższy od grudnia 2021 roku poziom miesięcznej akcji kredytowej. W ujęciu wartościowym banki udzieliły kredytów mieszkaniowych na kwotę 7,17 miliarda złotych – również najwyższą od grudnia 2021″.

Przyczyny wzrostu akcji kredytowej

Zdaniem głównego analityka Grupy BIK powodem wzrostu akcji kredytowej jest ożywienie popytu na kredyty mieszkaniowe w następstwie wzrostu zdolności kredytowej, do którego przyczyniły się zarówno spadek poziomu WIBOR-u, wyhamowanie dynamiki wzrostu cen (dezinflacja), jak i wzrosty realne wynagrodzeń.

Waldemar Rogowski wyjaśnił przy tym, że “wzrost zdolności kredytowej przełożył się na wzrost wartości udzielanego kredytu. Obecnie średnia wartość udzielanego kredytu wynosi 394 860 PLN i jest wyższa o 21,6% niż przed rokiem. Jednocześnie jest ona na historycznie rekordowym poziomie”.

Główny analityk Grupy BIK zauważył też, iż “we wrześniowej akcji kredytowej widać już również bardzo pozytywny skutek uruchomienia rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2 procent”.

Okazuje się, że we wrześniu, według statystyk Biura Informacji Kredytowej banki udzieliły 9316 kredytów takich kredytów, czyli 51% spośród wszystkich hipotek, na kwotę 3,744 miliarda złotych, co stanowi 52% łącznej kwoty.

Co więcej, Waldemar Rogowski stwierdził, że „rosnące ceny nieruchomości przyspieszają decyzję o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego osób, które z przyczyn formalnych nie mogą być beneficjentami rządowego programu”.

Stabilna sytuacja na rynku kredytów gotówkowych

Biuro Informacji Kredytowej podało również wczoraj, że we wrześniu udzielono 267 tysięcy kredytów gotówkowych wartych 6,28 miliarda złotych.

Liczba udzielonych kredytów gotówkowych urosła rok do roku o niecały 1%, ale wobec sierpnia spadła o prawie 11%. Wartość udzielonych kredytów gotówkowych odpowiednio zwiększyła się rok do roku o 13% i spadła miesiąc do miesiąca o prawie 4%. kredyt gotówkowy

W przypadku kredytów ratalnych widać podobne tendencje. Udzielono ich 721 tysięcy na łączną kwotę 1,83 miliarda złotych. Liczba nowych pożyczek tego typu urosła rok do roku o 57%, a wobec sierpnia spadła o 2,4% W ujęciu wartościowym zanotowano odpowiednio wzrost w ujęciu rocznym o 26% i spadek w ujęciu miesięcznym o 10%.

Sytuację na rynku kredytów gotówkowych Biuro Informacji Kredytowej oceniło jako dobrą. Średnia wartość kredytu gotówkowego udzielonego we wrześniu wyniosła 23 471 złotych, co oznacza wzrost o 12,3% rok do roku. Natomiast średnia wartość kredytu ratalnego wyniosła 2537 PLN, co przekłada się na wzrost w ujęciu rocznym o 19%.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments