Fed obrywa od Trumpa

394

Fed postanowił ponownie obniżyć stopy procentowe. Wczoraj sugerowaliśmy, że na politykę Rezerwy Federalnej ma silny wpływ prezydent Donald Trump. Nowa decyzja banku centralnego USA nie zadowoliła jednak głowy państwa.

Stało się to, czego oczekiwały już rynki. Fed kontynuuje swoją politykę cięcia stóp proc.

„Biorąc pod uwagę implikacje globalnej sytuacji w zakresie perspektyw gospodarczych, jak również ograniczoną presję inflacyjną, Komitet postanowił obniżyć docelowy zakres stopy procentowej dla funduszy federalnych do 1,75-2 proc.”

– to komunikat Fed.

To z kolei reakcja Trumpa na tę decyzję:

„Bez odwagi, bez sensu, bez wizji!”

Prezydent ogłosił swoją opinię – jak ma to w zwyczaju – za pośrednictwem Twittera.

Powody decyzji Fed

Fed uważa, że możliwa jest trwała ekspansja działalności gospodarczej, dobre warunki na rynku pracy oraz inflacja bliska symetrycznego celu Komitetu w wysokości 2 proc. Dostrzega jednak pewne zagrożenia, którym mają zaradzić cięcia stóp. Zapowiedziano przy tym, że nadal będzie analizowany „szeroki zakres informacji, w szczególności dotyczących warunków na rynku pracy, wskaźników presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych oraz dane dotyczące wydarzeń o charakterze finansowym i międzynarodowym”.

– Jak zaznaczyliśmy w komunikacie, istnieją ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB. Chodzi o spowolnienie wzrostu na świecie i politykę handlową. Jeśli gospodarka będzie dalej słabnąć, dalsze obniżki stóp procentowych mogą być konieczne. Nie oczekujemy, że się tak stanie, ale będziemy monitorować rozwój wydarzeń i działać w razie konieczności – powiedział prezes Fed-u Jerome Powell – Jeśli gospodarka będzie słabnąć, dalsze obniżki stóp procentowych mogą być konieczne – dodał.

Pomimo kolejnej obniżki rynek nadal nie jest pewny co do dewaluacji dolara, czyli tego, na czym zależy Trumpowi jako broni w wojnie handlowej z Chinami. Tak jak sugerowaliśmy wczoraj, możliwe, że obecny prezydent chce też użyć wskaźników makroekonomicznych w swojej kampanii wyborczej, która wystartuje w 2020 r. Zapewne stąd jego naciski na Fed, by nadal „rozgrzewać” rynek tanim kredytem.

Kolejne posiedzenie władz Rezerwy Federalnej jest zaplanowane na dni od 29 do 30 października. Do końca roku spodziewana jest jeszcze jedna obniżka stóp proc.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments