Czy grozi nam kryzys?

740

Inwestorzy czekają na decyzję Fed-u dot. jego dalszych kroków w kontekście stóp procentowych. Może być ona wstrząsająca dla rynku. W tle dzieją się zaś inne, niepokojące rzeczy. Czy grozi nam więc kryzys?

Przypomnijmy, że jeszcze w lipcu Fed po raz pierwszy od czasu krachu z 2008 r. obniżył stopy proc. Tym ruchem nie udało się jednak osłabić dolara, na co liczono. Nie wykluczone jednak, że operacja zostanie wkrótce powtórzona, co może zostać przyjęcie przez rynek jako obniżka recesywna. W konsekwencji możemy liczyć na spadki na dolarze.

Gęste tłumaczenia Powella

Szef Fed-u, Jerome Powell, już w lipcu miał ogromne problemy z wytłumaczeniem mediom, dlaczego bank centralny USA podjął taką, a nie inną decyzję. Sugerował, że to cięcie „asekuracyjne”, które może być przydatne w warunkach ewentualnej dalszej wojny handlowej z Chinami. Zachwalał jednak dane z amerykańskiej gospodarki. Wspominał też, że krok Fed-u ma się tylko wpisywać w ogólny trend nowych polityk banków centralnych.

Właściwie trudno było jasno i w pełni zrozumieć, dlaczego zadecydowano o obniżce. Nie można jednak mieć wątpliwości, że kontynuowanie tej polityki faktycznie nastraszy już inwestorów i doprowadzi do spadku kursu dolara.

Negatywne sygnały

To nie koniec z pozoru zastanawiających ruchów Fed-u i władz USA. Wczoraj nowojorski oddział Rezerwy Federalnej ogłosił, że we wtorek i w środę przeprowadzi operacje warunkowego zakupu papierów wartościowych (ang. repurchase transaction), czyli tzw. repo. To operacja, w ramach której bank centralny zwiększa ilość gotówki w sektorze bankowym. Innymi słowy to rodzaj pożyczki, która jest udzielana pod zastaw papierów wartościowych (obligacji).

Dlaczego to takie niepokojące? Ponownie, jak w przypadku obniżki stóp, mamy do czynienia z pierwszą taką operacją na tego typu skalę od ponad dekady. Rynek podpompowano bowiem aż 75 mld dolarów.

Co się dzieje? „Komuś zaczyna brakować pieniędzy” – sugerują ekonomiści i analitycy rynku.

„Operacje repo są odpowiedzią na napięcia, jakie od kilku dni były widoczne na rynku międzybankowym. Na amerykańskim rynku repo dało się zauważyć bardzo nietypowe skoki notowań – rynkowa stopa procentowa w niektórych transakcjach sięgała nawet 10 proc.! To sugeruje, że ktoś desperacko potrzebował gotówki, a reszta uczestników rynku nie bardzo kwapiła się, aby mu ją pożyczyć. To sytuacja żywcem wzięta z 2008 roku, gdy rynek międzybankowy praktycznie zamarł”
– analizuje sprawę na łamach Money.pl Krzysztof Kolany.

Czy grozi nam kryzys?

Podsumujmy. Dane z rynku z USA nie wskazują na nic groźnego. Wzrost PKB jest na poziomie 2 proc., stopa bezrobocia jest najniższa od 50 lat, nastroje konsumencie są świetne, do tego rośnie konsumpcja. Dlaczego więc władze podejmują takie kroki?

kryzysPowell jest ponoć naciskamy przez samego Trumpa, któremu zależy na dalszym pompowaniu rynku, bowiem chce się pochwalić dobrymi wskaźnikami ekonomicznymi w czasie kampanii wyborczej, która czeka go w 2020 r.  Wszelkie spowolnienie uderzyłoby w obecnego prezydenta, ponieważ to on rozpoczął wojnę na cła z Chinami.

– Rezerwa Federalna powinna obniżyć stopy procentowe DO ZERA lub niżej, a wtedy powinniśmy zacząć refinansować nasz dług. KOSZTY OBSŁUGI DŁUGU MOGŁYBY BYĆ OBNIŻONE, podczas gdy jednocześnie wydłużyłby się okres spłaty. Mamy wielką walutę i jesteśmy mocni. USA powinny płacić najniższe odsetki. Bez inflacji! – niemal grzmiał na Twitterze Trump równy tydzień temu.

Czy więc chodzi tylko o walkę polityczną i kampanię wyborczą? A może w amerykańskiej gospodarce dzieje się coś, czego jeszcze nie dostrzegamy? Najbliższe miesiące powinny być jednak rozstrzygające i pokazać nam, co naprawdę dzieje się pod powierzchnią rynku.

Poprzedni artykułGUS: zarabiamy coraz mniej
Następny artykułFed obrywa od Trumpa
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments