Euro sięgnęło 4,90 PLN. Dokąd zmierza kurs GBP/PLN?

Funt szterling

Handel na parach walutowych z udziałem złotego wkracza w nowy miesiąc. Kolejnego dnia, 3 października patrzymy na zachowanie złotówki. Ostatnio, w piątek 30 września polski złoty wypadł stosunkowo dobrze. Światowe waluty wówczas przeważnie niewiele zyskały. Najsłabiej wypadł frank, który jako jedyny stracił. Notowania pary walutowej GBP/PLN skoczyły w piątek najwyżej do 5,58 PLN. Euro natomiast w relacji do złotego sięgnęło 4,90 PLN. Para walutowa USD/PLN utrzymała się poniżej poziomu 5,00 PLN.

Euro cofa do 4,85 PLN, co dalej?

Euro w stosunku do złotego sięgnęło w piątek, 30 września najwyżej poziomu 4,90 PLN. Jednak ten zakres nie został utrzymany i w godzinach popołudniowych euro powróciło poniżej 4,84 PLN. Tym samym potwierdzona została istotność strefy cenowej: 4,83-4,85 PLN.

Teraz jeżeli para walutowa EUR/PLN wspomniany zakres cenowy (4,83-4,85 PLN) utrzyma, powrócić może do wyższych poziomów. Warto będzie obserwować zatem, jak zachowa się euro w najbliższych godzinach. Potencjałem wzrostu dla rynku jest 4,90 PLN.

Wykres EURPLN
Kurs euro EUR/PLN 03.10.2022

Kurs pary USD/PLN oscyluje poniżej 5,00 PLN

Złotówka skutecznie w ostatnich kilkunastu godzinach utrzymała dolara poniżej poziomu 5,00 PLN. Amerykański dolar dziś, 3 października o 8 kosztuje 4,93 PLN. Obecną sytuację na parze walutowej USD/PLN nazwać można chwilowym odreagowaniem. Dopóki dolar utrzymuje się w przedziale cenowym 4,91-4,94 PLN istnieje spora szansa na powrót kursu USD/PLN do 5,00 PLN.

Funt z silnymi wzrostami ostatnio, co czeka kurs GBP/PLN?

Brytyjski funt w stosunku do polskiego złotego wzrósł przez tydzień o ponad 50 groszy. Notowania pary walutowej GBP/PLN w miniony piątek sięgnęły najwyżej poziomu 5,38 PLN. Wyższe zakresy nie zostały jednak utrzymane, a funt zszedł poniżej 5,50 PLN. Dziś o godzinie 8 za funta zapłacić trzeba było już 5,54 PLN. 

Teraz od pary walutowej GBP/PLN oczekuję się, aby ta udowodniła swoje nastawienie wobec obszaru cenowego: 5,52-5,54 PLN. Skuteczna stabilizacja w tym zakresie otworzy funtowi drogę powrotną powyżej 5,60 PLN.

Wykres GBPPLN
Kurs funta GBP/PLN 03.10.2022

Kurs CHF/PLN z obniżką

Frank szwajcarski, jako jedyny stracił w piątek w relacji do polskiego złotego. Kurs pary walutowej CHF/PLN zanotował wówczas obniżkę rzędu blisko 10 groszy. Aktualnie o godzinie 8 frank kosztuje w okolicach 5,02 PLN. Zejście franka poniżej 5,00 PLN wchodzi w grę w najbliższych godzinach.

Podsumowanie

Główne światowe waluty tworzące pary z polską złotówką wykazują dziś mieszane nastroje. O wyższe zakresy najbliżej udanej walki są: euro oraz funt. Dolar amerykański natomiast walczy o to, aby utrzymać się w strefie wspierającej układ wzrostowy.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments