W przyszłym roku osiągniemy już wzrost PKB blisko 4 proc. Będziemy jechać szybciej niż nasi zachodni partnerzy – twierdzi wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Powiedziała to w czasie rozmowy z „Gazetą Wyborczą”.

Emiliewicz stawia na dalszy wzrost PKB

Emilewicz została zapytana przez gazetę o to m.in. jakiej recesji się spodziewa.

Mamy nadzieję, że skończymy ten rok na poziomie prognozy Komisji Europejskiej, czyli ze spadkiem ok. 4 proc. A w przyszłym roku osiągniemy już wzrost PKB o blisko 4 proc. Jesteśmy przekonani, że ważne są tu duże zamówienia publiczne, ale też pobudzenie rynku w sektorze budowlanym – powiedziała.

Jej zdaniem musimy też szybko cyfryzować gospodarkę.

To wyzwanie, które stoi też przed instytucjami, na przykład urzędami pracy. To nie jest tak, że rynek pracyemilewicz się zmieni jak w animowanym +WALL-E+, w którym nie trzeba już pracować, bo rzeczywistość jest tak zautomatyzowana. Ten świat nie będzie tak wyglądał. Choć oczywiście będzie potrzebował mniej pracowników w logistyce, na liniach produkcyjnych z powtarzalnymi czynnościami – powiedziała minister.

Po części jest zdania, że kryzys to szansa dla Polski. – Biorąc pod uwagę tempo wzrostu polskiej gospodarki w ostatnich pięciu latach, jej elastyczność i ciągłą witalność, to myślę, że będziemy na tych kołach transformacyjnych jechać szybciej niż nasi zachodni partnerzy – powiedziała.

Powrót do pełnej aktywności

Gdy „GW” zapytała ją o to, „ile potrwa powrót do pełnej aktywności”, odparła:

„Chcielibyśmy, by trwał tyle, ile trwa czas zakontraktowanych środków dotacyjnych, czyli do końca 2022 r. Chcielibyśmy móc wtedy powiedzieć, że nie pamiętamy już gospodarczych skutków pandemii. Zapewne jednak przewartościuje się nasze myślenie o gospodarce, a także nasze podejście do konsumpcji. W sklepie z ubraniami bardziej zastanowię się, czy rzeczywiście potrzebuję piątej pary spodni, czy jedna-dwie mi wystarczą. Takie m.in. będą konsekwencje tego kryzysu.”

Dodajmy, że pozycja Emilewicz w rządzie jest coraz mocniejsza. Po odejściu ze stanowiska wicepremiera Jarosława Gowina, to ona zajęła jego miejsce. Pozostaje też jedną z czołowych osób w partii Porozumienie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments