Elon Musk – historia twórcy PayPala, Tesli i SpaceX

4041
Elon Musk
Źródło: https://www.inc.com/justin-bariso/elon-musk-shared-a-profoundly-simple-productivity-hack-that-just-may-change-your-life.html

Elon Musk to osoba, o której w ostatnich latach słyszał praktycznie każdy. Jego wielkie sukcesy związane głównie z firmami Tesla oraz SpaceX sprawiły, iż jest uważany za jednego z największych, jeśli nie największego, geniuszy naszych czasów. Jego przeszłość obfituje w wiele nietypowych i interesujących zdarzeń. Przedstawimy więc jego historię, od czasów zanim stał się jednym z najbogatszych ludzi świata.

Młodość i pierwsze sukcesy

Elon Musk urodził się 28 czerwca 1971 roku w Pretorii w RPA jako syn inżyniera-elektronika i kanadyjskiej modelki.

Na dziesiąte urodziny otrzymał swój pierwszy komputer. Był to Commodore VIC-20. Dołączono do niego podręcznik programowania w języku BASIC. Przestudiowanie książki zajmowało średnio pół roku, a w przypadku Elona trwało jedynie 3 dni. Dwa lata później stworzył on swój pierwszy program i sprzedał go za 500 dolarów. Była to gra komputerowa o nazwie Blastar.

W wieku 17 lat Elon wyjechał do Kanady. Przez dwa lata studiował na Uniwersytecie w Kingston, lecz nie uzyskał wtedy dyplomu. W międzyczasie pracował przy czyszczeniu kotłowni za 18 dolarów za godzinę, a następnie przy wyrębie lasów.

Po dwóch latach przeniósł się do Toronto, gdzie już pracował w banku, w dziale IT. W 1992 roku uzyskał stypendium na uniwersytecie w Pensylwanii i to właśnie tam zdobył tytuł licencjata fizyki i nauk ekonomicznych.

Elon Musk i jego pierwszy własny biznes

W 1995 roku Musk rozpoczął studia na Uniwersytecie Stanford, jednak zdecydował się je rzucić po dwóch dniach i wraz z bratem założył własną firmę. W Kalifornii był to czas tak zwanych dot-comów.

Zajęli się więc oprogramowaniem sieciowym o nazwie Zip-2. Aby rozwijać swój biznes, pożyczyli od ojca 28 tysięcy dolarów. Opłacało się. Firma osiągnęła spory sukces związany ze stworzeniem przewodnika po mieście dla branży wydawniczej i po czterech latach sprzedano ją za 341 milionów dolarów, z czego sam Elon zainkasował 22 miliony.

X.com i PayPal

Po udanej sprzedaży, Elon Musk dość szybko skoncentrował się na założeniu nowej firmy. W jego głowie zrodził się pomysł na bank działający online.

W tym celu został jednym z czterech założycieli firmy X.com zajmującej się zarządzaniem płatności elektroniczynymi. Jego wkład finansowy oczywiście był największy, jednak mimo to popadł w konflikt ze swoimi inwestorami, więc musiał pozyskać następnych. Tak też się stało, pod koniec 1999 roku X.com stworzyło jeden z pierwszych banków internetowych.

Niezwykle innowacyjne na tamte czasy było stworzenie systemu płatności ze wskazaniem odbiorcy, umożliwiające wysyłanie pieniędzy jedynie przez wskazanie jego adresu e-mail. W ciągu pierwszych kilku miesięcy usługa pozyskała już ponad 200 tysięcy klientów.

Wtedy pojawił się silny konkurent. Była nim firma Confinity, która powołała do życia PayPal. Już rok później Musk zaproponował fuzję, która doszła do skutku, a nowe przedsiębiorstwo zmieniło nazwę właśnie na PayPal. W 2002 zostało ono sprzedane. Wykupił je serwis eBay za 1,5 miliarda dolarów, sam Elon otrzymał 165 milionów USD.

Podbój kosmosu przez Elona Muska

Po sprzedaży PayPal Musk od razu zaczął myśleć o założeniu trzeciego biznesu. Postanowił powrócić do marzeń ze wczesnego dzieciństwa i jeszcze w 2002 stworzył Space Exploration Technologies (SpaceX), które zaczęło produkować rakiety nośne dla pojazdów kosmicznych.

Już same biura przedsiębiorstwa były wyjątkowe – biurka informatyków i inżynierów znajdowały się tuż obok platform spawaczy i ślusarzy, którzy budowali maszyny. Celem Muska było osiągnięcie pozycji tanich linii lotniczych w kosmosie poprzez stukrotne zmniejszenie kosztów takich podróży. Silniki były budowane od podstaw, a następnie pozyskiwano dodatkowe komponenty od dostawców.

Pierwsza opracowana i wyprodukowana rakieta nosiła nazwę Falcon 1. 24 marca 2006 roku Falcon 1 miało wynieść w kosmos satelitę TecSat na zlecenie Departamentu Obrony USA. O ile start się udał, to po 25 sekundach nad silnikiem wybuchł pożar i rakieta spadła na Ziemię.

Kilka kolejnych misji także zakończyło się fiaskiem. Dopiero we wrześniu 2009 roku udało się osiągnąć pełen sukces, dzięki któremu Falcon 1 stało się pierwszą prywatną rakietą w historii astronautyki, która umieściła satelitę na orbicie Ziemi.

Druga rakieta nosiła nazwę Falcon 9 i po raz pierwszy została wystrzelona 4 czerwca 2010. Jej głównym zadaniem jest wynoszenie na orbitę statku kosmicznego Dragon służącego do zaopatrywania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dwa miesiące wcześniej prezydent Barack Obama oficjalnie odwiedził firmę SpaceX i spotkał się z Muskiem. Obecnie firma pracuje nad zaprojektowaniem statku kosmicznego, który będzie w stanie wysłać ludzi na Marsa.

Elon Musk i Tesla Motors

Dwa lata po powołaniu SpaceX, Musk zaczął działać na kolejnym, zupełnie innym rynku. W tym celu zainwestował 7 milionów dolarów w Tesla Motors, a ostatecznie w 2008 został prezesem tej spółki.

Początkową ideą firmy było zastąpienie silnika spalinowego elektrycznym w modelu Lotus Elise. Tak powstała Tesla Roadster. Pierwsze całkowicie własne seryjne auto – Model S, wyjechało na ulice w 2012 roku. 2 lata później pojawił się wariant tego samego pojazdu, lecz w ulepszonej wersji, z dwoma silnikami elektrycznymi.

W 2015 wypuszczono na rynek Model X będący siedmioosobowym crossoverem. Następnie w 2017 pojawił się na rynku Model 3, mniej ekskluzywne i tańsze auto od swoich poprzedników. W styczniu obecnego roku rozpoczęła się z kolei produkcja Model Y, samochodu klasy kompaktowej.

Łącznie w minionej dekadzie Tesla sprzedała milion pojazdów. Elon planuje również sprzedaż elektrycznych układów napędowych, które umożliwiłyby innym przedsiębiorstwom tworzenie własnych modeli bez konieczności opracowywania ich od podstaw.

Pozostałe projekty Elona Muska

12 sierpnia 2013 roku Musk zaprezentował propozycję nowej formy komunikacji między aglomeracją Los Angeles a San Francisco Bay Area. Nazwał ją Hyperloop, jej zasięg miał obejmować 560 kilometrów i umożliwiać podróżowanie między tymi obszarami szybciej niż samolotem, w czasie poniżej 30 minut.

Na czym ona polega? Na zastosowaniu podciśnienia w celu obniżenia oporu powietrza, co pozwoli na dużą prędkość przy małej mocy, miałaby być także całkowicie zasilana energią słoneczną. Koszt systemu oszacowano na 6 miliardów dolarów.

W 2016 roku Elon Musk został współzałożycielem Neuralink. Firma zajmuje się rozwojem neurotechnologii. Jej celem jest integracja ludzkiego mózgu ze sztuczną inteligencją. Jej działania koncentrują się na tworzeniu urządzeń, które mogą być wszczepiane do ludzkiego umysłu. Wszystko w celu ułatwienia łączenia się z oprogramowaniem, poprawie pamięci czy umożliwienia bliższego kontaktu z urządzeniami komputerowymi.

16 lipca 2019 Elon poinformował, iż małpa, dzięki specjalnemu wszczepowi, mózgiem obsługiwała komputer.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments