Elon Musk uważa, że to waluty fiat to scamy

Udostępnij

Dyrektor generalny Tesli i SpaceX, Elon Musk, uważa, że waluta fiducjarna to oszustwo idealne – nawet nie zdajemy sobie sprawy, że to scam. Wiele osób podziela podobny pogląd, w tym Robert Kiyosaki, który często przestrzega przed inwestowaniem w dolara amerykańskiego i inne waluty fiducjarne, które nazywa „fałszywymi” pieniędzmi.

Elon Musk uważa, że waluty fiat to oszustwo

Elon Musk uważa, że waluta fiducjarna to oszustwo. W poście na platformie społecznościowej X użytkownik Wall Street Silver udostępnił w niedzielę zdjęcie z pytaniem: „Co to za oszustwo, które jest tak znormalizowane, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, że to oszustwo?” Musk odpowiedział: „Waluta fiat”.


EXMOPartnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.

Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.


Musk od dawna krytycznie odnosi się do waluty fiducjarnej. W lutym 2021 r. napisał na Twitterze: „Kiedy waluta fiducjarna ma ujemne realne oprocentowanie, tylko głupiec nie szukałby [zysku] gdzie indziej”. Porównał także walutę fiducjarną do BTC, stwierdzając: „Bitcoin jest prawie tak samo słaby jak pieniądz fiducjarny”. Niemniej jednak dodał: „Prawdziwa bitwa toczy się pomiędzy fiatami a kryptowalutami. W sumie popieram te drugie.”

Inni mają podobne zdanie

Szef Tesli nie jest jedynym znanym biznesmenem, który uważa, że waluta fiducjarna to oszustwo lub coś na kształt piramidy finansowej. Założyciel Vailshire Capital, Jeff Ross, opisał we wtorek X: „System waluty fiducjarnej istnieje po to, aby metodycznie zabierać siłę nabywczą swoim uczestników”.

Z kolei autor książki „Bogaty ojciec, biedny ojciec” Robert Kiyosaki również nazwał dolara amerykańskiego oszustwem i przewiduje jego upadek. Słynny autor książek motywacyjnych nazywa pieniądz fiducjarny „fałszywymi pieniędzmi”, złoto i srebro to zaś w jego oczach „pieniądze Boga”. Z kolei bitcoin to „pieniądz ludzi”. W lipcu napisał: „Nadchodzi gigantyczny krach… Jak najszybciej zainwestuj w prawdziwe złoto, srebro i bitcoiny… Koniec fiducjarnych (fałszywych) pieniędzy [jest] bliski”.

Jak widać, znani inwestorzy i biznesmeni nie są zwolennikami fiatów i są raczej świadomi ich fałszywej natury.

Dziś 1 BTC kosztuje 27 666 USD. W skali 7 dni kryptowaluta wzrosła o 2 proc.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również