Elon Musk, Ron Paul i Roger Ver: lockdown zabije więcej ludzi niż koronawirus

938

Czym powszechny lockdown trwa dłużej, tym wywołuje większe kontrowersje i wręcz bunt. Przedsiębiorcy wytrzymali miesiąc. Teraz mówią głośno: należy z tym skończyć i jak najszybciej odmrozić gospodarki.

„Przywrócić ludziom wolność”

Elon Musk to biznesmen, któremu nie można zarzucić tego, że potrafi myśleć przyszłościowo. Teraz w serii tweetów szef Tesli i SpaceX wyraził swoje poparcie dla zniesienia ograniczeń i ponownego odmrożenia amerykańskiej gospodarki.

Zarząd fabryki Tesli w kalifornijskim Fremont w ostatnich tygodniach starał się uzyskać od władz stanowych zgodę na kontynuację działalności. Firma próbowała przekonać urzędników, iż jej działalność jest niezbędna, co oznaczałoby, że wprowadzone obostrzenia jej nie dotyczą. Tak się jednak nie stało, a produkcja w Kalifornii musi stać przynajmniej do 3 maja. To sprowokowało Elona Muska do przeprowadzenia ataku za pomocą serwisu społecznościowego Twitter.

“Przywrócić ludziom wolność!”, napisał dyrektor generalny Tesli, promując analizę przeprowadzoną przez Wall Street Journal, która sugerowała, że ​​obecnie trwający shut-down nie uratuje wielu istnień ludzkich. „Bravo Texas!” napisał Musk w innym tweecie, podkreślając stanowisko organizacji Texas Tribune, która uważa, że restauracje stanowe i inne firmy mogą ponownie zostać otwarte już w piątek.

 

W jeszcze innym tweecie amerykański przedsiębiorca zgodził się również z innym użytkownikiem portalu, który napisał, że USA powinny ostrożnie znieść ograniczenia – aczkolwiek z zachowaniem wprowadzonych środków dystansowania społecznego.

 

Mimo apelu Muska, władze sanitarne w rejonie zatoki San Francisco planują przedłużyć okres kwarantanny.

Roger Ver: musimy szybko odmrozić globalną gospodarkę

Musk zdecydowanie nie jest jedynym biznesmenem, który uważa podtrzymywanie globalnej kwarantanny za głupotę. Przemawiając podczas Virtual Blockchain Week, prezes firmy Bitcoin.com Roger Ver (znany również jako „Bitcoin Jesus”) wezwał rządy na całym świecie do natychmiastowego zakończenia wymuszonego lockdownu, który wynika z pandemii koronawirusa. Jego zdaniem narusza on wolność gospodarczą i osobistą.

Jeśli jesteś zamknięty, nie możesz iść do pracy, nie możesz żyć swoim życiem, nie możesz iść do sklepu, nie możesz zrobić rzeczy, które musisz zrobić. Jest to absolutnie ważne nie tylko dla wolności gospodarczej, ale ogólnie dla wolności osobistej – powiedział. – To naprawdę frustrujące, jak wielu ludzi milczy na ten temat, wiesz, to szalone pozbawienie wolności ludzi na całej planecie – dodał.

Mało tego, Ver jest zdania, że przez to wszystko umrze jeszcze więcej osób niż przez koronawirusa.

– Ekonomiczne konsekwencje tego światowego zamknięcia gospodarki spowodują śmierć znacznie większej liczby ludzi niż z powodu samego koronawirusa – powiedział.

Ta histeria musi się skończyć

Okazuje się jednak, że w ten sposób na sprawę nie patrzą jedynie biznesmeni, ale też politycy. Ron Paul to były kandydat na prezydenta, znany ze swojej wrogości w stosunku do Fedu.

– Nakaz pozostania w domach i całkowitego zatrzymania gospodarki z powodu koronawirusa, ta samodestrukcyjna histeria, musi się wreszcie skończyć, a my musimy odzyskać wolność i swobody. (…) Amerykanie powinni zapamiętać tyranów, którzy ich pozamykali, następnym razem, gdy udadzą się do urn wyborczych” – powiedział parę dni temu Ron Paul w swoim cotygodniowym wideo-raporcie.

– Giełda, nawet jeśli wzrośnie, nie może ukryć wyrządzonych szkód. Wirus, o którym wiadomo, że jest mniej zabójczy niż grypa sezonowa, nie może również stanowić uzasadnionej wymówki – dodał.

Przy okazji nawołuje do reformy amerykańskiego systemy monetarnego.

Otwierać czy nie otwierać?

Jak widać, polityka lockdownu budzi coraz większe kontrowersje. Prawdopodobnie ostatecznie ocenią ją historycy. Możliwe jednak, że już za rok w mediach temat dot. walki z koronawirusem zastąpi debata nt. tego, co mogliśmy w tych dniach zrobić lepiej…

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments