Elon Musk: musimy obawiać się AI

Udostępnij

W przemówieniu programowym na wspieranej przez chiński rząd konferencji dot. AI Elon Musk zauważył, że rządy powinny być zaniepokojone rozwojem sztucznej inteligencji.

Elon Musk obawia się AI

Musk nadal naciska na rządy na całym świecie, by te zwiększyły nadzór nad rozwojem sztucznej inteligencji (AI), twierdząc, że w przyszłości ta może być „we wszystkim mądrzejsza niż wszyscy ludzie”.

W przemówieniu wideo wygłoszonym na wspieranej przez chiński rząd konferencji dot. AI, która odbyła się 5 lipca, Musk zauważył, że rządy powinny być zaniepokojone AI, wzywając organy regulacyjne do interwencji, aby zapobiec jej niewłaściwemu wykorzystaniu.

„Myślę, że powinniśmy być bardzo ostrożni z rozwojem, zwłaszcza sztucznej inteligencji ogólnej lub bardzo głębokiej inteligencji. […] Sztuczna inteligencja ogólna to inteligencja komputerowa, która jest we wszystkim mądrzejsza od wszystkich ludzi. To jest coś, o co powinniśmy się martwić” – powiedział Musk, przyznając, że „ważne jest, aby mieć jakiś nadzór regulacyjny”.

Pojęcie sztucznej inteligencji ogólnej odnosi się do podzbioru sztucznej inteligencji, która może konkurować z ludźmi, a nawet przewyższać ich pod względem inteligencji. Technologia ta, znana również jako głęboka sztuczna inteligencja, dodaje do idei AI ludzkie zdolności poznawcze, umożliwiając maszynom uczenie się w taki sam sposób, jak robią ludzie.

W przemówieniu Musk odniósł się również do autonomicznych pojazdów i robotów, zauważając, że mogą one przynieść „bardzo głęboką zmianę” światu, dodając: „Musimy na to uważać, aby upewnić się, że jest to coś, co przyniesie korzyści ludzkości”.

Komentarze Muska następują po zaprezentowaniu humanoidalnego robota Tesli. Prototyp o nazwie „Optimus” został po raz pierwszy zaprezentowany podczas imprezy „AI Day” producenta samochodów we wrześniu ubiegłego roku. Była to demonstracja najnowszych osiągnięć firmy w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Chiny chcą być liderem

W tle Chiny zwiększają zaś swoje wysiłki na rzecz rozwoju sztucznej inteligencji. Podczas niedawnego spotkania, w którym uczestniczył prezydent Chin Xi Jinping i prominentni członkowie partii komunistycznej, Pekin podkreślił swoje ambicje przewodzenia światowemu wyścigowi AI.

Według lokalnej agencji informacyjnej Xinhua News Agency chińscy przywódcy debatowali nad potrzebą „dedykowanych wysiłków na rzecz ochrony bezpieczeństwa politycznego i poprawy zarządzania bezpieczeństwem danych internetowych i sztucznej inteligencji”.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również