W niezaszczepionym, w sposób dostateczny, społeczeństwie rosyjskim każdego dnia na COVID-19 umiera 800 osób. U zaszczepionych Brytyjczyków, przy porównywalnej liczbie zachorowań, zgonów jest siedem razy mniej – powiedział PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Zasugerował tym samym, że przy niskim poziomie wyszczepienia czeka nas ciężka jesień.

Gut o przyszłości epidemii w Polsce

Profesor Gut uważa, że, „aby czuć się bezpiecznie potrzebujemy osiągnąć stan 85-proc. wyszczepialności Polaków”. Jeśli to się nie uda, „będą zgony„.

Uspokoił jednocześnie, że nowe mutacje wirusa nie podnoszą o wiele zagrożenia.

– Istotną byłaby zmiana, która wpłynęłaby na dynamikę namnażania wirusa – powiedział wirusolog. Dodał, że teoretycznie mogłoby się tak zdarzyć, że któraś z wersji wirusa po zakażeniu człowieka przez dłuższy czas nie powodowałaby objawów, a pomimo tego taka osoba już by zakażałaby innych. Również w teorii wirus może się tak zmienić, że umykałby stosowanym przez naukowców sposobom sekwencjonowania patogenu.

– Tak trochę stało się na Wyspach Brytyjskich, gdzie nowa odmiana koronawirusa początkowo była niewykrywana w laboratoriach – przypomniał. Dodał, że było to spowodowane tym, że ze wszystkich dostępnych metod Anglicy używali właśnie tych, które „omijały” nowy wariant.

Wersja Lambda

Zdaniem prof. Guta, w Polsce takie przeoczenie jest w praktyce raczej niemożliwe. – Sarkali na nas, polskich naukowców, że za długo badają próbki, że inni robią to błyskawicznie. A my potrzebowaliśmy 48 godz., gdyż badaliśmy cztery obszary genomu wirusa, żeby niczego nie przeoczyć. Chodziło o pewność – powiedział. Jego zdaniem w wirusologii obowiązuje „teoria nieoznaczoności badań wirusa”, więc trzeba być bardzo uważnym i dokładnym w czasie badań.

Jak dodał, do tej pory wersją SARS-CoV-2, która uległa największej zmianie jest Lambda. Ta „zgubiła duży kawałek„, co jednak nie przekłada się mocno na to, jak wirus działa na organizm człowieka, ani w jaki sposób się przenosi.

Jaki jest obecny stan epidemii w Polsce? Jak podało wczoraj Ministerstwo Zdrowia, mamy 533 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarły jednak tylko 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 8 osób.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
AsusROG
AsusROG
4 miesięcy temu

Tak tak :v straszenia dalszy ciąg. Izrael już pokazał co się działo najwięcej zgonów od pół roku i 59% w szpitalach po dwóch dawkach. Nagle Izrael zniknął z tv jako wzór do walki z koronką.