Jak działa ekokredyt i na co można go przeznaczyć?

381

Planujesz inwestycję budowlaną związaną z odnawialnymi źródłami energii? Budujesz dom energooszczędny? A może poważnie rozważasz zakup samochodu elektrycznego lub z napędem hybrydowym? Z uwagi na rosnącą liczbę wydatków przeznaczonych na cele przyjazne środowisku, banki zaczęły wychodzić naprzeciw potrzebom klientów i zaczęły wprowadzać do swojej oferty tak zwane ekokredyty.

Jak dokładnie działa tego typu kredyt? Czym różni się on od tradycyjnych kredytów? Kto może się ubiegać o ekokredyt i na jakie konkretne cele można go przeznaczyć? Wszystkie te informacje zostaną zaprezentowane poniżej:

Ekokredyt – co to? Rosnące rośliny i monety

Ekokredyt to nic innego, jak kredyt gotówkowy dedykowany klientom indywidualnym, którzy potrzebują środków na sfinansowanie celu związanego z ochroną środowiska naturalnego. Ekokredyt znajdziemy dziś w ofercie większości banków komercyjnych, a nawet w wielu bankach spółdzielczych. Każda z instytucji proponuje go na sfinansowanie celów wspierających ochronę środowiska. W zależności od oferty takie rozwiązanie finansowe może nosić nieco inną nazwę. Spotkać się możemy więc również z “zielonym kredytem” lub “ekopożyczką”.

Czym różni się ekokredyt od tradycyjnych kredytów gotówkowych?

Ekokredyt to szczególny rodzaj produktu bankowego. Od standardowych kredytów odróżnia go przede wszystkim cel, na jaki można go zaciągnąć. Co do zasady jest on bowiem udzielany na inwestycje, które w jakiś sposób służyć mają poprawie stanu środowiska naturalnego.

Ekokredyt jest zatem gotówkowym kredytem celowym, ale od pozostałych kredytów odróżnia go coś jeszcze. Otóż jest on udzielany na preferencyjnych warunkach, czyli z reguły z niższym oprocentowaniem lub zerową prowizją. Oznacza to, że ekokredyty są z reguły tańsze od standardowych, ponieważ z założenia mają one zachęcić klientów do inwestowania w ekologiczne rozwiązania.

Na co można przeznaczyć ekokredyt? Para kupuje samochód elektryczny i trzyma kartkę z napisem "środowisko"

Istnieje kilka regulacji, które musi spełniać kredytobiorca, by móc skorzystać z niego. Przede wszystkim ekokredyt może być przeznaczony tylko na rozwiązania wykorzystujące nowoczesne technologie. Należy jednak wiedzieć, iż każdy bank określa indywidualnie cele, na które można przeznaczyć pożyczone środki. Z reguły ekokredyt wiąże się z takimi inwestycjami jak:

 • Budowa domu energooszczędnego lub pasywnego
 • Kompleksowa termomodernizacja domu
 • Wymiana kotła węglowego na kocioł gazowy kondensacyjny lub kocioł na biomasę
 • Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej
 • Zakup kolektorów słonecznych
 • Zakup i instalacja pompy ciepła
 • Zakup energooszczędnych okien
 • Montaż instalacji przyłączy wodociągowych i gazowych
 • Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków
 • Budowa systemu odzysku wody deszczowej
 • Zakup auta elektrycznego lub hybrydowego.

Konieczność przeprowadzenia audytu energetycznego

Uzyskanie ekokredytu może poprzedzić przeprowadzenie wstępnego audytu energetycznego, w celu ocenienia zdolności kredytobiorcy. Dla przykładu, w przypadku ekokredytu na budowę domu, powinien on wykazywać roczne zapotrzebowanie na energię niższe niż 40 kilowatogodzin na metr kwadratowy. Dopiero po spełnieniu tego wymogu można go bowiem nazywać domem energooszczędnym.

Ekokredyty na znacznie mniejsze cele

Jak zatem widzimy, w wielu przypadkach zakres inwestycji, na które banki udzielają ekokredytu, jest naprawdę szeroki. Zdarza się, że można go uzyskać nawet na zdecydowanie mniejsze cele – takie jak choćby zakup energooszczędnego sprzętu AGD (klasy A+++). W praktyce więc, nierzadko z pozyskanych środków można sfinansować praktycznie wszystko, co służy obniżeniu emisji spalin i gazów cieplarnianych, ograniczeniu zużycia energii czy zwiększeniu ilości energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.

Jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać ekokredyt? Mężczyzna dyskutuje z kobietą przed podpisaniem dokumentu dotyczącego poręczenia kredytu

Podobnie jak w przypadku pozostałych kredytów i pożyczek gotówkowych, o ekokredyt może ubiegać się każda osoba, która posiada stałe źródło dochodu. Osoba, która chciałaby się ubiegać o takie dofinansowanie musi wypełnić odpowiedni wniosek o kredyt, przedstawić dokumenty potwierdzające źródło dochodów, a także zadeklarować cel, na jaki zostaną przeznaczone pożyczone środki.

Decydując się na ekokredyt, należy pamiętać o kosztach, jakie wiążą się z uzyskaniem jakiegokolwiek kredytu. Klient banku zobowiązany jest do terminowego spłacania kolejnych rat z należną prowizją. Oprocentowanie ekokredytów w poszczególnych bankach może się znacząco różnić, dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego produktu warto sprawdzić oferty kilku instytucji finansowych. W większości przypadków ekokredyt jest przyznawany na preferencyjnych warunkach, a nierzadko można dodatkowo również skorzystać ze specjalnych dotacji do ekokredytu.

Wnioskowanie o ekokredyt – krok po kroku

Proces wnioskowania o ekokredyt jest podobny do procedury ubiegania się o standardowe kredyty. W pierwszej kolejności należy zatem po prostu znaleźć korzystny dla nas ekokredyt, który możemy przeznaczyć na wybrany przez siebie cel.

Następnie składamy wniosek o finansowanie. W formularzu musimy wskazać cel przeznaczenia środków. Wraz z wnioskiem musimy dostarczyć do banku wymagane dokumenty. Niezbędny będzie przede wszystkim dokument potwierdzający nasze dochody. Bank może jednak wymagać od nas także dodatkowej dokumentacji w zależności od celu, na jaki chcemy zaciągnąć ekokredyt.

Jeśli kredyt zostanie nam udzielony, a środki zostaną nam wypłacone, będziemy musieli w ciągu kilku tygodni przedstawić w banku dokumenty potwierdzające wykorzystanie środków na cele ekologiczne. Mówimy tutaj o fakturach za dokonane zakupy lub świadectwie charakterystyki energetycznej budynku.

Jaką kwotę można uzyskać w ramach ekokredytu?

Przedział kwot, które można uzyskać w ramach ekokredytu jest naprawdę szeroki. Wynosi on od tysiąca złotych – w ramach bezprowizyjnych ekopożyczek w kilku bankach komercyjnych, aż do kilkuset tysięcy złotych – w ramach bezprowizyjnych lub cechujących się bardzo niskim oprocentowaniem ekokredytów hipotecznych. Okres spłaty ekokredytu zawiera się w przedziale od 3 miesięcy do 20 lat.

Ekokredyt a rządowe dofinansowanie Makieta domu i samochodów wśród zieleni oraz pieniądze

Warto wiedzieć, że w ofertach niektórych banków widnieje informacja, że można się również ubiegać o ekokredyt z rządowymi dopłatami – na przykład dofinansowaniem w ramach programu “Czyste Powietrze”. W przypadku takiego kredytu część kapitału spłacana jest więc z dotacji rządowej.

Obecnie do dyspozycji jest co najmniej kilka programów dotacji, z których możemy skorzystać przy ekologicznej inwestycji. Dofinansowanie na ten cel oferuje między innymi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warto skorzystać z takich programów, ponieważ dzięki nim można po prostu zmniejszyć kwotę zaciągniętego ekokredytu, a co za tym idzie – obniżyć koszty tej inwestycji.

Czy zatem ekokredyt to dobre rozwiązanie?

Jak zatem widzimy, ekokredyt stanowi naprawdę opłacalne zobowiązanie finansowe, gdy zamierzamy się zdecydować na inwestycję w ekologiczne rozwiązania. Z całą pewnością warto w takiej sytuacji rozważyć jego zaciągnięcie. Co więcej, w przypadku inwestycji związanej z obniżeniem naszych rachunków za prąd lub ogrzewanie, takie rozwiązanie będzie dla nas podwójnie korzystne, bowiem skoro będziemy płacić mniej za energię, to poniesione nakłady finansowe z całą pewnością nam się zwrócą w przyszłości.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments