EBC będzie podnosił stopy procentowe

Udostępnij

Europejski Bank Centralny musi nadal podnosić stopy procentowe, by powstrzymać inflację, nawet jeśli prawdopodobieństwo recesji w strefie euro wzrosło – powiedziała prezes Christine Lagarde.

Czekają nas dalsze podwyżki stóp proc.

Przypomnijmy, że władze EBC zgodnie z oczekiwaniami po raz drugi z rzędu podwyższyły ostatnio stopy procentowe o 75 pb. Okazuje się, że to nie koniec. Taka polityka ma być kontynuowana.

– Naszym zadaniem jest stabilność cen i musimy to osiągnąć przy użyciu wszystkich dostępnych narzędzi – mówiła w rozmowie z Delfi szefowa EBC, Christine Lagardem. –Jesteśmy zdeterminowani, aby zrobić to, co konieczne, aby sprowadzić inflację z powrotem do naszego celu na poziomie 2% – podkreślała.

Dodała, że „cel jest jasny, a my jeszcze tam nie jesteśmy”.

– W przyszłości będziemy kontynuować podwyżki stóp –  zapewniła. – Im dłużej inflacja utrzymuje się na tak wysokim poziomie, tym większe ryzyko, że rozprzestrzeni się w całej gospodarce – dodała.

Stopa proc. EBC ma zatrzymać się na poziomie poniżej 3 proc. – twierdzą eksperci. Z kolei inflacja w strefie euro ma w przyszłym roku spaść do 5,5 proc. Dziś wynosi aż 8 proc., co sugeruje, że konieczne mogą być podwyżki powyżej 3 proc..

Inwestorzy czekają na decyzję banków centralnych

Warto pamiętać, że decyzje banków centralnych śledzą dziś inwestorzy. W momencie, gdy stopy proc. przestaną rosnąć, możemy liczyć na to, że wyceny akcji na rynkach zaczną rosnąć. Taki sam los może spotkać kryptowaluty czy złoto i srebro.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również